EEC Poland

Prelegenci


A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ż
 Jurand Drop

Jurand Drop

Firma: Ministerstwo Finansów, Polska

Stanowisko: podsekretarz stanu

Jurand Drop jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Nadzoruje departamenty Polityki Makroekonomicznej, Długu Publicznego, Rozwoju Rynków Finansowych oraz Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości. Jest członkiem Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, reprezentuje Ministra Finansów w Stałym Komitecie Rady Ministrów. Pełni również funkcję Głównego Rzecznika Dyscypliny Wydatków Publicznych.

Jurand Drop jest ekonomistą, urzędnikiem publicznym i wykładowcą akademickim. Ukończył Akademię Ekonomiczną (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) w Krakowie na Wydziale Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych, ze specjalizacją Studia Europejskie. W trakcie studiów odbył staż w Narodowym Banku Polskim. Obronił pracę magisterską nt. teorii optymalnego obszaru walutowego w perspektywie Europejskiej Unii Walutowej.

W latach 1999-2005 pracował jako asystent w Katedrze Makroekonomii AE, gdzie wykładał makroekonomię, ekonomię matematyczną i europejską unię walutową. Wykładał także na kilku prywatnych uczelniach ekonomicznych.

W 2003 zdał egzamin na urzędnika europejskiego. Od 2005 r. do 2008 r. pracował jako ekonomista w Komisji Europejskiej w Brukseli, gdzie zajmował się programem rozwoju cyfryzacji i2010, programem reform gospodarczych Strategia Lizbońska, oraz analizami ekonomicznymi w Dyrekcji Generalnej ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów. Uczestniczył w negocjacjach między Komisją Europejską i państwami członkowskimi UE w zakresie reform gospodarczych oraz tworzenia programów w polityce spójności, w tym polskiego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

 

Po powrocie do Polski, w latach 2009-2011 był zatrudniony w MSWiA w Warszawie, gdzie pełnił funkcję naczelnika Wydziału ds. Strategii i Koordynacji Programów Krajowych w Departamencie Społeczeństwa Informacyjnego. Głównym zadaniem, które realizował, było przełożenie reform zawartych w programie i2010 do praktyki polskiej administracji. Współpracował z ministerstwami, administracją samorządową, a także z interesariuszami z sektorów telekomunikacji i IT.

W 2011 r. objął stanowisko radcy ds. analiz ekonomicznych w Zespole Ambasadora w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej (SPRP) w Brukseli, gdzie reprezentował Polskę m.in. w Grupie Zadaniowej ds. Grecji, zajmującej się rozwiązywaniem kryzysu fiskalnego w tym kraju. Następnie w latach 2012-2015 pełnił funkcje radcy ds. społeczeństwa informacyjnego, pracując jako przedstawiciel Polski w grupach roboczych Rady wypracowujących akty prawne z zakresu cyfryzacji, telekomunikacji, usług pocztowych, a także cyberbezpieczeństwa, a okresowo także ochrony danych osobowych oraz sprzętu radiowego i telekomunikacyjnego.

Po zakończeniu pracy w SPRP w 2015 r. został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji odpowiedzialnym za politykę cyfryzacji, telekomunikację, cyberbezpieczeństwo i administrację elektroniczną. Reprezentował Ministra Cyfryzacji i Administracji w Komitecie RM ds. Cyfryzacji oraz w Komitecie ds. Europejskich.

W latach 2020-2023 r. pełnił funkcje koordynatora krajowego ds. Finlandii, Litwy i Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci Telekomunikacyjnych, Treści i Technologii w Komisji Europejskiej w Brukseli. Odpowiadał m.in. za wspieranie tych trzech krajów w polityce telekomunikacji, cyberbezpieczeństwa, zielonych technologii informacyjno-komunikacyjnych i ich wdrażanie w przedsiębiorstwach. Uczestniczył w procesie tworzenia reform ekonomicznych, w tym w negocjacjach dot. Krajowych Programów Odbudowy oraz przewidzianych przez nie implementacji celów i kamieni milowych, a także w procedurze Semestru Europejskiego.

W 2023 został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

Bierze udział w sesjach:

POWRÓT
Google Play
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App Store
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App

Aplikacja mobilna EEC

Pobierz oficjalną aplikację mobilna Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Aplikacja zapewnia kompleksową obsługę uczestników kongresu oferując wygodny dostęp do wszystkich najważniejszych informacji i funkcji.