EEC Poland

Prelegenci


A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Š Ś T U W Z Ž Ż
 Grażyna Trzpiot

Grażyna Trzpiot

Firma: UNIWERSYTET EKONOMICZNY W KATOWICACH

Stanowisko: kierownik, Katedra Demografii i Statystyki Ekonomicznej

Grażyna Trzpiot jest profesorem nauk ekonomicznych, kierownikiem Katedry Demografii i Statystyki Ekonomicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Badania naukowe prowadzi w obszarze rozwoju metodologii analizy danych, dużych zbiorów danych oraz wielowymiarowych zbiorów danych. Obszary badań obejmują teorie i analizę ryzyka, pomiar ryzyka i analizę konsekwencji występowania ryzyk. W ostatnich latach to w szczególności procesy i ryzyka demograficzne, jak również teoria ryzyka w analizach inwestycyjnych, zwłaszcza inwestycji długoterminowych. Wyniki swoich badań w obszarze ryzyk demograficznych na międzynarodowych kongresach International Statistical Institute. Autorka 4 oraz współautorka 8 monografii naukowych, współautorka 18 podręczników akademickich, autorka ponad 200 artykułów naukowych, a także redaktor 7 prac naukowych publikowanych w kraju i za granicą.

Zainicjowała naukową konferencję „Statistics for Innovation: Data Visualization and Risk Analysis” organizowaną w UE w Katowicach.

W 2020 roku we współautorstwie z J. Majewską opublikowała monografię pt. „Długowieczność − modelowanie i analiza ryzyk” (Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), a następnie w 2022 roku autorską monografię pt.: „Dywidenda długowieczności − analizy i prognozy” (Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach). Jest współautorką książki pt.: „Jakość życia w mieście. Poglądy interdyscyplinarne” (red. Jacek Szołtysek, Wydawnictwo CeDeWu, 2018). W 2019 roku wraz z J. Szołtyskiem opublikowała monografię pt.: „Miasta przyjazne seniorom” (Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), a w 2021 roku wspólnie z wyżej wymienionym autorem wydała książkę pt. „Postpandemiczne miasta – zagrożenia i szanse”. Ostatnie badania zostały ujęte w monografii pt.: „zagrożona przyszłość miast − aspekty środowiskowe i demograficzne”, opublikowanej w 2023 r.

Do najważniejszych prac o charakterze badawczo-rozwojowym można zaliczyć udział projektach Polska-Kanada w ramach umowy o współpracy naukowej. Pełniła funkcję kierownika projektów naukowych oraz koordynatora międzynarodowych projektów w ramach funduszy norweskich oraz funduszy EOG.

Jest członkiem Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk oraz Naukowej Rady Statystycznej Głównego Urzędu Statystycznego. Była, w latach wcześniejszych, członkiem Komitetu Nauk Demograficznych Polskiej Akademii Nauk. Trzecią kadencję jest z wyboru vice-prezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Reprezentuje PTS w radzie Federacji Narodowych Towarzystw Statystycznych (FENStat) oraz w radzie Europejskich Kursów Zaawansowanej Statystyki (ECAS).

Bierze udział w sesjach: