EEC Poland

PRELEGENCI EEC ONLINE


A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ż
 Wojciech Fibak

Wojciech Fibak

polski tenisista, kolekcjoner sztuki, przedsiębiorca

W swojej tenisowej karierze pokonywał min. J. Connorsa, B. Borga, J. McEnroe, G. Vilasa ( 9- cio krotnie !), A. Ashe’a, M. Wilandera, S. Edberga. Finalista ATP Finals Masters w Houston i czterokrotny ćwierćfinalista turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, dwukrotny Mistrz Świata WCT w Kansas City i zwycięzca Australian Open w grze podwójnej. Ma na koncie: 536 meczów ATP wygranych w singlu i 536 meczów ATP wygranych w deblu, 33-krotny finalista turniejów ATP w singlu (15 wygranych), 87-krotny finalista turniejów ATP w deblu (52 wygranych). Założył także pierwszy turniej ATP w Polsce w 1992 tzw. „Polish Open”, który odbywa się do dzisiaj w Poznaniu a jego rodzice stworzyli 1977 roku Grand Prix Wojciecha Fibaka - rozgrywane do dziś na kortach AZS-u w Poznaniu.

Wieloletni członek Rady Fundacji Batorego, do której zaprosił go sam George Soros. Wydawca prasowy, producent filmowy, autor kultowej publikacji „Grajmy w tenisa” (1976), niebawem ukaże się jego kolejna książka o tenisie, której premierę zaplanowano na koniec czerwca 2024 roku. W 1979 roku sfinansował i wydał w Londynie „Historię Polski podczas II Wojny Światowej" pióra dr Józefa Garlińskiego (w tamtym latach, legendarna, w wersji kieszonkowej, w podziemnym obiegu w Polsce). Stworzył Fibak Investment Group, był m.in. generalnym przedstawicielem na Polskę koncernu Volvo i wydawcą, właścicielem największej drukarni w Polsce w Katowicach, szeregu polskich gazet, m.in. „Dziennika Zachodniego”, „Sportu”, „Gazety Poznańskiej”, „Expressu Wieczornego”.

Znany także jako kolekcjoner dzieł sztuki – zwłaszcza malarstwa polskiego początku XX wieku. W latach 80. otworzył galerię Albert I w Paryżu nad Sekwaną vis a vis pomnika Adama Mickiewicza. W 2001 r. założył Galerię Kolekcji Fibak znajdującą się w XVIII-wiecznej oficynie Pałacu Czapskich (obecnie gmach ASP), przy Krakowskim Przedmieściu 5 w Warszawie. Z powodu remontu budynków od sierpnia 2021 galeria działa w trybie zdalnym. W kolekcji znalazły się m.in. prace takich twórców jak: Magdalena Abakanowicz, Teresa Pągowska, Wojciech Fangor, Tadeusz Kantor, Rajmund Ziemski, Leon Tarasewicz oraz Wilhelm Sasnal a ostatnio Agata Kus, Karolina Jabłońska, Ewa Juszkiewicz, Jakub Ziółkowski. Organizator ponad 20 wystaw muzealnych swojej kolekcji w całej Polsce. 

Obywatel świata, smakosz życia i estetyki. Od 1976 jest rezydentem w Monako; mieszkał także ponad 20 lat w Nowym Jorku i w Paryżu a dzisiaj głównie w Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Alpach Francuskich.

 

Bierze udział w sesjach:

POWRÓT
Google Play
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App Store
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App

Aplikacja mobilna EEC

Pobierz oficjalną aplikację mobilna Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Aplikacja zapewnia kompleksową obsługę uczestników kongresu oferując wygodny dostęp do wszystkich najważniejszych informacji i funkcji.