PRELEGENCI EEC ONLINE

Michał Kurtyka
minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021
Michał Kurtyka – doktor nauk ekonomicznych, prezydent światowego szczytu COP24 i pierwszy polski minister klimatu, menedżer i ekonomista.
Posiada wyjątkowe doświadczenie międzynarodowe. 27 kwietnia 2018 r. powołany na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24 Światowej Konwencji ds. Zmian Klimatu UNFCCC. Od 2 grudnia 2018 r. przewodniczył negocjacjom podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach, w ramach którego przyjęty został Katowicki Pakiet Klimatyczny (Katowice Rulebook), określający wytyczne do działania i operacjonalizacji Porozumienia paryskiego. Inicjator trzech kluczowych deklaracji w Katowicach, w wyniku jednej z nich od COP24 pojęcie sprawiedliwej transformacji na stale zagościło w światowej polityce. W grudniu 2019 roku jako Przewodniczący konferencji ministerialnej Międzynarodowej Agencji Energii IEA doprowadził do przyjęcia po raz pierwszy od dziesięciu lat wspólnych konkluzji łączących podejście do bezpieczeństwa energetycznego z transformacją klimatyczną. W czerwcu 2021 Przewodniczący 42-iej sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO w Rzymie. We wrześniu 2021 roku wspólnie z Jennifer Granholm, Sekretarz ds. Energii USA gospodarz spotkania Transatlantyckiego Partnerstwa ds. Współpracy w zakresie Energii i Klimatu PTECC w Warszawie.
Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu.
Pracował z polskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami i innowacyjnymi start-up’ami. Jest współautorem koncepcji wdrożenia efektywnych zmian w przedsiębiorstwie, opisanej
w publikacji „Zarządzanie zmianą. Od strategii do działania”, a także autorem książki „Od restrukturyzacji do modernizacji. Opóźniona transformacja polskiej elektroenergetyki w latach 1990–2009”. Był pomysłodawcą „Planu Rozwoju Elektromobilności”, opisanego po raz pierwszy jako koncepcja w książce, napisanej w latach 2013-2015 wspólnie z prof. Leszkiem Jesieniem, „New Electricity and New Cars”.
W latach 2016–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, w 2018 sekretarz stanu w tym samym resorcie, gdzie był bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi. W latach 2018–2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w latach 2019–2020 minister klimatu, następnie do 2021 r. minister klimatu i środowiska.
Autor książki „Zwrot ku Sprawiedliwej Transformacji” napisanej na podstawie doświadczeń ministerialnych z międzynarodowych negocjacji.
Absolwent prestiżowej paryskiej École Polytechnique oraz stypendysta National Institute of Standards and Technologies pod Waszyngtonem w dziedzinie optyki kwantowej. W zakresie ekonomii międzynarodowej studiował na Uniwersytecie w Louvain-la-Neuve oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, zaś pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Warszawskim.