EEC Poland

PRELEGENCI EEC ONLINE


A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S Ś T U V W Z Ż
 Michał Kurtyka

Michał Kurtyka

minister klimatu i środowiska w latach 2019-2021

 
Michał Kurtyka – doktor nauk ekonomicznych, prezydent światowego szczytu COP24 i pierwszy polski minister klimatu, menedżer i ekonomista.

Posiada wyjątkowe doświadczenie międzynarodowe. 27 kwietnia 2018 r. powołany na stanowisko Pełnomocnika ds. Prezydencji COP 24 Światowej Konwencji ds. Zmian Klimatu UNFCCC. Od 2 grudnia 2018 r. przewodniczył negocjacjom podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach, w ramach którego przyjęty został Katowicki Pakiet Klimatyczny (Katowice Rulebook), określający wytyczne do działania i operacjonalizacji Porozumienia paryskiego. Inicjator trzech kluczowych deklaracji w Katowicach, w wyniku jednej z nich od COP24 pojęcie sprawiedliwej transformacji na stale zagościło w światowej polityce. W grudniu 2019 roku jako Przewodniczący konferencji ministerialnej Międzynarodowej Agencji Energii IEA doprowadził do przyjęcia po raz pierwszy od dziesięciu lat wspólnych konkluzji łączących podejście do bezpieczeństwa energetycznego z transformacją klimatyczną. W czerwcu 2021 Przewodniczący 42-iej sesji Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa FAO w Rzymie. We wrześniu 2021 roku wspólnie z Jennifer Granholm, Sekretarz ds. Energii USA gospodarz spotkania Transatlantyckiego Partnerstwa ds. Współpracy w zakresie Energii i Klimatu PTECC w Warszawie.

Karierę zawodową rozpoczął w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, w zespole ministra Jana Kułakowskiego, odpowiedzialnego za prowadzenie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, gdzie prowadził zespół analityczny i odpowiadał bezpośrednio za obszar energetyki oraz transportu.

Pracował z polskimi i międzynarodowymi przedsiębiorstwami i innowacyjnymi start-up’ami. Jest współautorem koncepcji wdrożenia efektywnych zmian w przedsiębiorstwie, opisanej
w publikacji „Zarządzanie zmianą. Od strategii do działania”, a także autorem książki „Od restrukturyzacji do modernizacji. Opóźniona transformacja polskiej elektroenergetyki w latach 1990–2009”. Był pomysłodawcą „Planu Rozwoju Elektromobilności”, opisanego po raz pierwszy jako koncepcja w książce, napisanej w latach 2013-2015 wspólnie z prof. Leszkiem Jesieniem, „New Electricity and New Cars”.

W latach 2016–2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, w 2018 sekretarz stanu w tym samym resorcie, gdzie był bezpośrednio odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz wprowadzanie innowacji do sektora energii, realizację polityki klimatycznej i energetycznej w sektorze paliwowo-gazowym, prowadzenie relacji międzynarodowych z państwami oraz organizacjami międzynarodowymi. W latach 2018–2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w latach 2019–2020 minister klimatu, następnie do 2021 r. minister klimatu i środowiska.

Autor książki „Zwrot ku Sprawiedliwej Transformacji” napisanej na podstawie doświadczeń ministerialnych z międzynarodowych negocjacji.

Absolwent prestiżowej paryskiej École Polytechnique oraz stypendysta National Institute of Standards and Technologies pod Waszyngtonem w dziedzinie optyki kwantowej. W zakresie ekonomii międzynarodowej studiował na Uniwersytecie w Louvain-la-Neuve oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, zaś pracę doktorską obronił na Uniwersytecie Warszawskim.

Bierze udział w sesjach:

POWRÓT
Google Play
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App Store
Pobierz aplikację Europejskiego Kongresu Gospodarczego na swój telefon
App

Aplikacja mobilna EEC

Pobierz oficjalną aplikację mobilna Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Aplikacja zapewnia kompleksową obsługę uczestników kongresu oferując wygodny dostęp do wszystkich najważniejszych informacji i funkcji.