Energia i klimat w mieście
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCIZbigniew Gieleciak
prezes zarządu, Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach, prezes zarządu, Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach
prezes zarządu, Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach, prezes zarządu, Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach
Absolwent Wydziału Maszyn Górniczych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz kilku kierunków studiów podyplomowych.
Od wielu lat pełni szereg funkcji w różnych instytucjach regionalnych i krajowych. Od 2000 roku jest Prezesem Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach, a od 2001 roku jest Prezesem Zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. w Tychach.
Zrealizował wiele przedsięwzięć w różnych obszarach życia gospodarczego i społecznego. W latach 2006-2015 Pełnomocnik Prezydenta Miasta Tychy ds. Realizacji Projektu „Gospodarka Ściekowa w Tychach” - jednego z największych w Polsce projektów zrealizowanych ze środków Funduszu Spójności UE , a w latach 2010-2014 Doradca Prezydenta Miasta Tychy w zakresie infrastruktury drogowej. Nadzorował realizację modernizacji drogi krajowej DK1 Katowice-Bielsko na odcinku Tychów.
Kierował inwestycjami komunalnymi o wartości ponad 1,2 mld zł, w tym przeprowadził modernizację oczyszczalni ścieków w Tychach doprowadzając ją do jednej z najbardziej efektywnych energetycznie oczyszczalni w Europie. Jest inicjatorem budowy Wodnego Parku Tychy, który pod jego kierunkiem został wybudowany i jest zarządzany. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów rekreacji wodnej w Polsce.
Jest kreatorem rozwiązań w zakresie produkcji biogazu i efektywnego wykorzystania zielonej energii. Uzyskane w tym zakresie wyniki uplasowały RCGW S.A. na pozycji lidera pod względem bilansu energetycznego wśród przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w Europie.
W latach 2016-2021 był Wiceprzewodniczącym Rady Krajowej Izby Gospodarczej. Jest inicjatorem i realizatorem wielu przedsięwzięć wspierających i integrujących zarówno lokalnych, jak i regionalnych przedsiębiorców działających na terenie Śląska. Samorząd gospodarczy, którym kieruje, realizuje projekty wspierające rozwój przedsiębiorstw w regionie, a ze środków pozyskanych przez Izbę w wysokości ponad 40 mln zł utworzonych zostało ponad 350 nowych firm.
Czynny uczestnik zespołów doradczych i eksperckich, członek Śląskiego Forum Ekspertów oraz przez 12 lat członek Powiatowej Rady Zatrudnienia i członek Rady Gospodarki Wodnej przy Rejonowym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Od 2016 roku Wiceprzewodniczący, a od 2022 Przewodniczący Rady Społecznej Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie. Członek Rady Społecznej Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej oraz członek Rady Naukowej GIG w Katowicach. Rzecznik patentowy i autor kilkunastu patentów. Opracował około 100 wniosków patentowych i około 500 zgłoszeń znaków towarowych do ochrony.
Brał czynny udział w opracowaniu 1-szej w Polsce Regionalnej Strategii Innowacji dla Śląska, której celem było wypracowanie wizji innowacyjnego rozwoju województwa śląskiego. Od kilkunastu lat jest członkiem władz Śląskiego Klastra Wodnego, a w latach 2019-2022 był jego Prezesem. W latach 2014-2021 ekspert Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS) , które stanowią szkielet dla prowadzenia badań i rozwoju, tworzenia innowacyjnych rozwiązań w gospodarce.
Za swą działalność został odznaczony i wyróżniony wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie