Kraje posiadające duże kopalnie odkrywkowe powinny postrzegać je jako „aktywa dla transformacji na energię odnawialną” - stwierdza raport Europe Beyond Coal.

Połowa tureckich kopalń węgla nadaje się do przekształcenia w farmy fotowoltaiczne. Wytworzona energia zwiększyłaby moc słoneczną kraju o 170 proc. i stanowiłaby wystarczającą pulę energii elektrycznej, by zasilić 6,9 mln domów – wynika z raportu organizacji Europe Beyond Coal.

  • Obecnie 1/4 całkowitych emisji gazów cieplarnianych w Turcji pochodzi z węgla – tak wynika z badania przeprowadzonego przez organizację Europe Beyond Coal.
  • Kopalnie dostarczające węgiel mogą odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji naszych systemów energetycznych – mówi Duygu Kutluay z Europe Beyond Coal.
  • Przekształcone tamtejsze kopalnie węgla mogłyby wyprodukować 19 mld kilowatogodzin wolnej od paliw kopalnych energii elektrycznej.
  • O górnictwie, energii i kryzysie klimatycznym rozmawiać będziemy już wkrótce na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.

Odkrywkowe kopalnie węgla w Turcji spowodowały ogromne szkody - zarówno dla klimatu, jak i zdrowia ludzi. Obecnie 1/4 całkowitych emisji gazów cieplarnianych w Turcji pochodzi z węgla, co prowadzi do przedwczesnych zgonów – tak wynika z badania przeprowadzonego przez organizację Europe Beyond Coal.

Aktywa dla transformacji

Ale jeśli tureckie kopalnie zostaną przekształcone w farmy fotowoltaiczne, nowo zmodernizowane lokalizacje mogą odegrać kluczową rolę w przejściu na zieloną energię.
 
Kraje w całej Europie szukają sposobów na szybkie zwiększenie wydajności energii odnawialnej z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę i rosnących cen paliw kopalnych; część rozwiązania ukryta jest w przekształcaniu kopalń – sugeruje raport.

– Kopalnie dostarczające węgiel, które tak zniszczyły nasz klimat i społeczności, mogą odegrać kluczową rolę w dekarbonizacji naszych systemów energetycznych i radzeniu sobie z kryzysem klimatycznym – mówi cytowany przez Euronews Duygu Kutluay z Europe Beyond Coal. – Turcja ostatnio zwiększyła swe ambicje klimatyczne, ratyfikując Porozumienie paryskie i wyznaczając cel zerowy netto. Im szybciej zaczniemy osiągać te cele, tym większe będą korzyści dla naszego zdrowia i naszej gospodarki, która mocno ucierpiała w ubiegłym roku z powodu pożarów wywołanych zmianami klimatycznymi – dodaje.

Badanie wskazuje, że ​​kraje posiadające duże kopalnie odkrywkowe powinny postrzegać je jako „aktywa dla transformacji na energię odnawialną”.

Czytaj: Przestarzała elektrownia przekształca się w europejskie centrum wodoru

Potencjał dla fotowoltaiki

Kopalnie węgla mają przewagę kosztową nad dziewiczymi działkami, ponieważ są już wyposażone w znaczną część niezbędnej infrastruktury wymaganej do instalacji słonecznych – stwierdza raport Europe Beyond Coal.

"Kiedy wyposażysz je w zaawansowane systemy magazynowania, będą one w stanie systematycznie dostarczać podstawową ilość taniej, czystej i wolnej od paliw kopalnych energii" – wyjaśnia cytowany przez Euronews Bahadır Turhan, prezes zarządu Solar3GW.

Przekształcenie odkrywkowych kopalni węgla znacznie obniżyłoby koszty energii, które dynamicznie rosną.

- Pomoglibyśmy również odeprzeć najgorsze skutki kryzysu klimatycznego, jak pożary i powodzie -  dodaje Onur Akgül z Greenpeace Mediterranean.

Przekształcone tureckie kopalnie węgla mogłyby wyprodukować 19 mld kilowatogodzin wolnej od paliw kopalnych energii elektrycznej. To równowartość 1/3 energii elektrycznej wytwarzanej przez Turcję z węgla kamiennego i węgla importowanego w 2021 roku.

– Turcja to śpiący gigant słoneczny. Musimy obudzić ten potencjał – podsumowuje Barış Eceçelik, współautor raportu i członek zarządu Ekosfer Association.
Czytaj: Czeska kopalnia węgla kamiennego przekształca się w tropikalne szklarnie

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie