Spotkamy się w wyjątkowym miejscu – Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach! Niezwykła bryła obiektu, zielona dolina prowadząca do Spodka, niepowtarzalny klimat i energia, powierzchnia i pojemność, to właśnie tam realizowane są wielkie wydarzenia.
Sprawdzona, ukształtowana przez kilkunastoletnie doświadczenie formuła organizacyjna Europejskiego Kongresu Gospodarczego to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem znamienitych gości.
25 kwietnia 2022 • Katowice,
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
26-27 kwietnia 2022 • Katowice,
Uniwersytet Śląski, Wydział Humanistyczny
Europejskie Forum Młodych Liderów zapewni uczestnikom z Polski, innych krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich, Europy Wschodniej i Kaukazu, przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych dla młodych ludzi w całej Europie tematach.
Od początku polskiej transformacji gospodarczej Giełda Papierów Wartościowych była jej symbolem i kołem zamachowym. Około roku 2014 straciła jednak impet. W kręgach biznesowych można usłyszeć, że giełda nie jest już gospodarce niezbędna. Jaki impuls to zmieni? Oto, co mają do powiedzenia znawcy rynku kapitałowego.
Rok 2017 był bardzo dobry dla inwestorów. Na giełdzie można było nieźle zarobić. WIG20 wzrósł o 26,35 proc., WIG 23,17 proc. Trochę to zaciemnia obraz, a co gorsza nic nie zapowiada, że w 2018 r. sytuacja się powtórzy. Główne indeksy są na minusie. W 2018 r. spadła liczba notowanych spółek z 482 do 476. W ub. roku odbyło się 15 debiutów, w tym roku dopiero trzy, a dekadę temu średnia wynosiła 30. W roku 2007, w okresie przedkryzysowego boomu, na Giełdzie Papierów Wartościowych debiutowało 81 jeden spółek!
Generalnie mimo stosunkowo dobrych wyników wykazywanych przez spółkę GPW, sytuacja na parkiecie nie jest optymistyczna. Obroty generuje kilkanaście największych firm, resztą inwestorzy interesują się słabo albo w ogóle. O zgłoszonej na początku obecnej dekady koncepcji stworzenia w Warszawie giełdowego centrum dla Europy Centralnej nikt już nie mówi.
Czytaj także: Jakie perspektywy przed Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie
- Giełda jest nadal najlepszym miejscem dla kapitału. Firmie na niej notowanej pomaga optymalizować funkcjonowanie - przekonuje Iwona Sroka, dziś w radzie nadzorczej Skarbiec TFI SA i w zarządzie Murapolu, ale przez wiele lat szefowa Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i jedna z osób, która tworzyła rynek kapitałowy w Polsce. - Po naszej stronie nie ma prezesów z teczki.
Czytaj także: Murapol w drodze na giełdowy parkiet
Jednak czasy gdy spółki szły na giełdę, bo sam znaczek GPW, który można było wydrukować na firmowym papierze, otwierał nowe możliwości biznesowe, minął. Czy bezpowrotnie?
- Szansą dla warszawskiej giełdy (obroty GPW to zaledwie 0,5 proc. obrotu akcjami w Europie) jest nisza: nowe technologie, blockchain, obligacje publiczne. Swoje może też robić obniżenie kosztu dostępu do giełdy dla małych i średnich firm - mówi Iwona Sroka. - Kapitał na rynku jest. Żeby wrócił na giełdę, wrócić musi zaufanie do niej.
A z tym nie jest najlepiej. Giełda nie może otrząsnąć się po reformie OFE dokonanej pod koniec rządów Donalda Tuska, a Pracownicze Plany Kapitałowe są w powijakach. Zaufanie zostało też poważnie nadszarpnięte w związku z zamieszaniem wokół spółki GetBack.
- Przypadek GetBack trzeba zbadać tak jak bada się wypadki lotnicze, a na koniec sporządzić białą księgę - ocenia Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.
Wojciech Nagel, prezes rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, mówi, że trzeba zrobić krok w stronę inwestorów. Działania różnych instytucji muszą być skoordynowane. - Minister finansów Teresa Czerwińska, rozumie powagę sytuacji, czyni starania, aby rynek kapitałowy nabrał dynamiki.
Czytaj także: Minister zapowiada zachęty podatkowe. "Nie chcemy odpływu kapitału"
O konieczności uproszczenia procedur rynku kapitałowego mówi Piotr Rybicki reprezentujący NadzórKorporacyjny.pl. - Co to jest giełda? - pyta retorycznie. - To emitenci i inwestorzy.
Jednym z czynników braku zainteresowania firm giełdą jest duża łatwość pozyskania finansowania bankowego. Na całym świecie to właśnie ono stanowi główne narzędzie finansujące rozwój firm, ale w Polsce ta proporcja jest zachwiana na niekorzyść rynku kapitałowego.
- Impulsem stymulującym giełdę jest też polityka państwa - zwraca uwagę Wiesław Rozłucki. - Zapotrzebowanie na kapitał zależy od tego, jak przedstawia się skala inwestycji. Jeśli inwestycje ruszą, firmy będą potrzebowały pieniędzy. W bankach ustawią się kolejki. Wtedy atrakcyjność pozyskania kapitału na giełdzie wzrośnie.
Nie mniej ważne jest to, aby na giełdzie nie zapominać, że celem inwestycji w akcje jest zysk i że należy zadbać o budowanie wartości spółek. Tymczasem ostatnio głośno o przypadkach, w których firmy z udziałem Skarbu Państwa podejmują decyzje ważne z jego punktu widzenia, zapominając o interesie inwestorów (indywidualnych).
- Marzy mi mi się WIG-Priv (firm prywatnych) - mówi była prezes KDPW.
Być może giełdę dosięga też problem generacyjny. Iwona Sroka oprowadzała niedawno po budynku przy ul. Książęcej w Warszawie swoich studentów, którzy ocenili, że wszystko wygląda tam... „oldschoolowo” (staroświecko). Tak dziś młodzi ludzie odbierają wyposażenie ale i wizerunek miejsca, które 25 lat temu było synonimem nowoczesności w Polsce. Teraz życie coraz mocniej przenosi się do świata aplikacji internetowych.
- Giełdzie przydałby się rebranding, nie retusz, ale prawdziwie nowy projekt, który przyciągnąłby do niej nowych inwestorów - podsumowuje Piotr Rybicki.
Cytaty pochodzą z debaty „Giełda - wyzwania dla inwestorów i emitentów", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach 15 maja 2018 r.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie