Spotkamy się w wyjątkowym miejscu – Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach! Niezwykła bryła obiektu, zielona dolina prowadząca do Spodka, niepowtarzalny klimat i energia, powierzchnia i pojemność, to właśnie tam realizowane są wielkie wydarzenia.
Sprawdzona, ukształtowana przez kilkunastoletnie doświadczenie formuła organizacyjna Europejskiego Kongresu Gospodarczego to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem znamienitych gości.
25 kwietnia 2022 • Katowice, Międzynarodowe Centrum Kongresowe
26-27 kwietnia 2022 • Katowice, Uniwersytet Śląski, Wydział Humanistyczny
Europejskie Forum Młodych Liderów zapewni uczestnikom z Polski, innych krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich, Europy Wschodniej i Kaukazu, przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych dla młodych ludzi w całej Europie tematach.
IMPREZA TOWARZYSZĄCA XIV EUROPEJSKIEMU KONGRESOWI GOSPODARCZEMU
Kopalnia Silesia pracuje pełną parą, a węgiel schodzi na pniu
Jerzy Dudała - 12-04-2022
Kopalnia Silesia fedruje w Czechowicach-Dziedzicach
Obecnie kopalnia Silesia fedruje na trzech ścianach wydobywczych. Mamy rozpędzone przodki do uruchomienia następnych ścian. Ze sprzedażą węgla nie mamy żadnych problemów, schodzi on na pniu - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Grzegorz Babij, szef Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia.
Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego.
Produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej.
Kopalnia należy teraz do Bumechu.
O aktualnej sytuacji w górnictwie rozmawiać będziemy w dniach 25-27 kwietnia na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.
- Obecnie Silesia pracuje z pełnym wykorzystaniem swoich mocy produkcyjnych - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Grzegorz Babij, szef Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia. - W zależności od dnia to jest około 10-12 tysięcy ton urobku brutto - wyjaśnia.
Jednocześnie wskazuje, że strona społeczna od miesiąca prowadzi negocjacje płacowe z pracodawcą.
- Wierzymy, że pracodawca wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom załogi i podpisze z nami porozumienie płacowe w możliwie jak najkrótszym terminie - podkreśla Babij. - Średnia płaca w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia odbiega obecnie nieco od płac w innych spółkach węglowych. Zatem najwyższy czas, przy obecnym wydobyciu i obecnej wydajności w PG Silesia, zacząć tamte spółki doganiać w obszarze płac - dodaje.
Grzegorz Babij, przewodniczący Solidarności w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia. Fot. mat.pras.
Przypomina również, że przy zbliżonym poziomie wydobycia załoga Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia - kiedy właścicielem był jeszcze czeski Energetyczny i Przemysłowy Holding (EPH) - liczyła około 1800 osób.
- A obecnie wydobycie jest na takim samym poziomie, natomiast załoga liczy sobie około 1400 osób. Na pewno obecny właściciel, czyli firma Bumech, doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Warto zatem docenić wysiłek załogi i wyjść naprzeciw zgłoszonym postulatom płacowym - dodaje Grzegorz Babij.
Obecnie właścicielem Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia jest Bumech - firma świadcząca usługi dla górnictwa, między innymi w zakresie drążenia wyrobisk oraz serwisu i remontów maszyn.
Wcześniej właścicielem PG Silesia był Energetyczny i Przemysłowy Holding (EPH), który nabył kopalnię Silesia w grudniu 2010 roku od ówczesnej Kompanii Węglowej. O pozyskanie inwestora zabiegały wówczas działające w kopalni związki zawodowe, chcąc uchronić zakład przed likwidacją.
Mało kto wierzył wtedy, że Silesia zdoła przetrwać, ale - w dużej mierze dzięki wielkiemu wysiłkowi i uporowi przedstawicieli związków zawodowych, w tym między innymi ówczesnego szefa Solidarności w Silesii Dariusza Dudka - się udało. Dzisiaj kopalnia funkcjonuje i zatrudnia około 1400 osób.