Nowy sposób wytwarzania energii odnawialnej może pomóc w realizacji celów klimatycznych

Elektrownia wykorzystująca energię fal powstanie w Hiszpanii. Firma Eco Wave Power, która produkuje czystą energię elektryczną z fal oceanicznych i morskich, ogłosiła zawarcie umowy z Port Adriano na Majorce. Podobna elektrownia powstała już w Gibraltarze, a kolejna budowana jest w Portugalii.

  • Elektrownia o mocy 2 MW zostanie uruchomiona w dwóch etapach i będzie w stanie zasilić około 400 gospodarstw domowych.
  • W elektrowni wytwarzającej energię elektryczną z fal oceanicznych i morskich pływaki podobne do pontonów przekształcają wznoszący się i opadający ruch fal w czystą energię.
  • Portugalia realizuje program, którego celem jest wdrożenie 70 MW mocy pozyskiwanej z fal morskich do 2030 roku.
  • Transformacji energetycznej będzie poświęcona spora część Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dniach 25-27 kwietnia. Rejestracja na wydarzenie właśnie trwa.
Port Adriano, położony na południowym wybrzeżu Majorki, przydzieli Eco Wave Power odpowiednią lokalizację na okres 20 lat, natomiast szwedzka firma założona w Izraelu będzie odpowiedzialna za uzyskanie wszystkich licencji, budowę i uruchomienie elektrowni. Potem będzie sprzedawać wytworzoną energię elektryczną zgodnie z zatwierdzoną kwotą produkcyjną.

Cele klimatyczne

Elektrownia o mocy 2 MW zostanie uruchomiona w dwóch etapach i będzie w stanie zasilić około 400 gospodarstw domowych. W pierwszym etapie powstanie instalacja do wytwarzania mocy do 1 MW, drugi etap obejmuje budowę, eksploatację i utrzymanie elektrowni o mocy 2 MW. Prawo pierwokupu inwestycji ma Port Adriano.

- Jeśli chodzi o energię odnawialną, Hiszpania przewiduje znaczną rozbudowę nowych mocy, aby osiągnąć 74 proc. produkcji energii elektrycznej OZE do 2030 roku. Hiszpania ma również długą linię brzegową. Połączenie ambitnych celów w zakresie energii odnawialnej wraz z jej brzegami o długości 8000 km sprawia, że ​​jest to optymalny rynek - mówi Inna Braverman, założycielka i dyrektor generalny Eco Wave Power.

Zgodnie z polityką energetyczną i klimatyczną Hiszpania planuje do 2030 roku zredukować emisję gazów cieplarnianych o 23 proc. w stosunku do poziomów z 1990 roku, a także poprawić o 39,5 proc. efektywność energetyczną i uzyskać 42-proc. udział OZE w końcowym zużyciu energii oraz 74-proc. udział OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej.

- Przedsięwzięcie wpisuje się w wizję zrównoważonego rozwoju Portu Adriano. Nowy sposób wytwarzania energii odnawialnej ma pomóc naszemu krajowi w realizacji ambitnych celów związanych z kryzysem klimatycznym - komentuje Antonio Zaforteza, dyrektor generalny firmy Ocibar, będącej właścicielem portu Adriano.

Czytaj: Turcja to śpiący gigant słoneczny. Największy potencjał drzemie w... kopalniach

Energia z fal

W elektrowni wytwarzającej energię elektryczną z fal oceanicznych i morskich pływaki podobne do pontonów przekształcają wznoszący się i opadający ruch fal w czystą energię. Ruch pływaków powoduje kompresję i dekompresję połączonych tłoków hydraulicznych, które przekazują biodegradowalny płyn hydrauliczny do akumulatorów na lądzie, gdzie narasta ciśnienie. Ciśnienie wprawia w ruch silnik hydrauliczny, który obraca generator, a następnie energia elektryczna jest przekazywana do sieci za pomocą falownika. Po dekompresji płyn hydrauliczny wraca do zbiornika, gdzie jest następnie ponownie wykorzystywany przez tłoki, tworząc w ten sposób zamknięty układ.

System rozpoczyna produkcję energii elektrycznej już od wysokości fal około pół metra. Jeśli fale są zbyt wysokie, aby mógł sobie z nimi poradzić, pływaki automatycznie unoszą się ponad poziom wody. Pozostają w tej pozycji do momentu, aż zakończą się ekstremalne warunki, po czym wracają do trybu pracy.

Cała elektrownia falowa jest sterowana i monitorowana przez inteligentny system automatyki.

Fot. mat. pras. Fot. mat. pras.

Czytaj: Przestarzała elektrownia przekształca się w europejskie centrum wodoru

Inwestycja także w Portugalii

Eco Wave Power wybudował już elektrownię o mocy 5 MW w Gibraltarze, współfinansowaną przez Unijny Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz prywatne grupy inwestycyjne, a w trakcie budowy jest elektrownia w Portugalii.

Inwestycje na rynku portugalskim realizowane są w ramach umowy koncesyjnej na 20 MW energii, zawartej między Eco Wave Power a Administração dos Portos do Douro, Leixões e Viana do Castelo, jak również w ramach projektu budowy elektrowni o mocy 1MW realizowanego przez portugalską spółkę zależną EW Portugal-Wave Energy.

Projekt ten jest zgodny z portugalskim krajowym planem na lata 2021-2030, znanym jako PNEC 2030, który wyznaczył Portugalii za cel zapewnienie 47 proc. OZE w końcowym zużyciu energii brutto do 2030 roku.

Portugalia ma do wykorzystania ogromne zasoby energii z fal, które według szacunków portugalskiego rządu mogą dostarczać 3-4 GW mocy. Projekt ma być częścią programu, którego celem jest wdrożenie 70 MW mocy pozyskiwanej z fal morskich do 2030 roku.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie