Spotkamy się w wyjątkowym miejscu – Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach! Niezwykła bryła obiektu, zielona dolina prowadząca do Spodka, niepowtarzalny klimat i energia, powierzchnia i pojemność, to właśnie tam realizowane są wielkie wydarzenia.
Sprawdzona, ukształtowana przez kilkunastoletnie doświadczenie formuła organizacyjna Europejskiego Kongresu Gospodarczego to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem znamienitych gości.
25 kwietnia 2022 • Katowice,
Międzynarodowe Centrum Kongresowe
26-27 kwietnia 2022 • Katowice,
Uniwersytet Śląski, Wydział Humanistyczny
Europejskie Forum Młodych Liderów zapewni uczestnikom z Polski, innych krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich, Europy Wschodniej i Kaukazu, przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych dla młodych ludzi w całej Europie tematach.
Razem dla bezpiecznej przyszłości – to hasło przyszłorocznego XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbędzie się w terminie 23-25 kwietnia. Jedno z najważniejszych wydarzeń na kongresowej mapie Polski wróci w przyszłym roku w nowej odsłonie - miejscem spotkania, oprócz Międzynarodowego Centrum Kongresowego, będzie także Spodek.
- Europejski Kongres Gospodarczy przez szesnaście lat przyzwyczaił uczestników do tego, że przygląda się wnikliwie aktualnej sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej. Spośród wielu zdarzeń, zjawisk i trendów wyłuskujemy te, które dla dyskusji o kondycji i przyszłości Europy mają pierwszorzędne znaczenie - zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
- Pracując nad przyszłoroczną agendą, za najistotniejszy dzisiaj temat uznaliśmy szeroko pojęte bezpieczeństwo i to ono nada ton kongresowym debatom w 2025 roku. Potoczą się one pod hasłem "Razem dla bezpiecznej przyszłości. United for a safe future" - dodaje Kuśpik.
Doroczna debata nad programem będzie miała miejsce w ramach lutowego, poprzedzającego kongres wydarzenia EEC Trends, któremu będą towarzyszyły obrady Rady Programowej z udziałem członków społeczności EEC Members. Główne nurty tematyczne są jednak znane już teraz i zapowiadają gorące dyskusje o ważkich sprawach.
Kongres weźmie na wokandę przede wszystkim bezpieczeństwo, w kontekście nowego europejskiego priorytetu, jakim jest silna gospodarka jako fundament. Dyskutowane będą kwestie obronności i potencjału militarnego NATO, bezpieczeństwa Unii Europejskiej w zderzeniu z trendami migracyjnymi, integracji zasobów obronnych, bezpieczeństwa energetycznego i paliwowo-surowcowego, ale też cyberbezpieczeństwa czy walki z dezinformacją.
Ważnym tematem będzie polska prezydencja w Unii Europejskiej. Uczestnicy EEC przyjrzą się strategii i priorytetom polskiego przywództwa w Radzie UE, wspólnej europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony, nowemu etapowi współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki czy kwestiom wsparcia dla Ukrainy. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, jak pogodzić ze sobą konkurencyjność, innowacyjność i niskoemisyjność gospodarki i jak zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji.
Kongres od lat podejmuje tematy zielonej gospodarki, nie inaczej będzie w przyszłym roku. Jak zmieniać gospodarkę i sektor energii na zrównoważone, zjednując dla tych działań szerokie społeczne poparcie? Na jakim etapie jest zielona rewolucja, jakie są warunki przyspieszenia, i jaka rola regulacji, administracji i podmiotów prywatnych? Pod lupę zostaną wzięte inwestycje w źródła odnawialne i energetykę jądrową, szanse, jakie stwarza adaptacja do nowych wymagań czy transparentność działań biznesu na rzecz środowiska.
Geopolityka i jej wpływ na europejską gospodarkę to kolejny z obszarów, na którym skupi się uwaga kongresowych gości. Jak w niestabilnym świecie działać skutecznie, prorozwojowo, odpowiedzialnie? Jak pomagać Ukrainie w nowych realiach politycznych? Dyskutowane będą perspektywy rozszerzenia UE i związane z nimi oczekiwania i obawy, relacje transatlantyckie w nowej odsłonie, dostęp do zasobów i surowców krytycznych, samowystarczalność i konkurencyjność europejskiej gospodarki czy logistyka światowej wymiany handlowej, w tym nowe szlaki i łańcuchy dostaw.
Jeden z nurtów tematycznych skoncentruje się na inwestycjach i rozwoju. Omawiane będą duże projekty w europejskiej infrastrukturze, energetyce i przemyśle. Uczestnicy debat zastanowią się m.in. nad tym, co zrobić, żeby inwestycje stały się motorem wzrostu, jak finansować i realizować to, co przełomowe, jaka jest rola i przyszłość funduszy UE, inwestorów, banków i biznesu wobec zagrożeń zewnętrznych, nieprzewidywalności i ryzyka, czy też – jakie konkluzje przynosi ze sobą raport Draghiego.
Wydarzenie, które idzie z duchem czasu, nie może pominąć tematów związanych z digitalizacją i nowymi technologiami. Analizie poddane zostaną agenda cyfrowa UE i polska Strategia Cyfryzacji Państwa. Czego trzeba, by digitalizacja służyła rozwiązywaniu, a nie mnożeniu problemów? Jak zapobiegać odpływowi innowacyjnych firm i technologii i stwarzać warunki skutecznej komercjalizacji? Na jakie technologie przyszłości postawić? Jak tworzyć ekosystem dla AI oraz racjonalnie ją regulować i stymulować? To tylko niektóre z pytań, jakie zostaną zadane już w kwietniu w Katowicach.
Grupa PTWP po latach wraca do korzystania w ramach wydarzenia z potencjału obu zarządzanych przez siebie katowickich obiektów, zarówno Międzynarodowego Centrum Kongresowego, jak i Spodka. To właśnie w kultowej hali odbędzie się inauguracja przyszłorocznego kongresu, tam też zorganizowana zostanie część debat. Wraz z 17. edycją zmieni się także identyfikacja wizualna kongresu, m.in. logo wydarzenia.
- Dzisiaj jedyną stałą jest zmienna, a my podążamy za trendami, chcemy być atrakcyjni i na czasie, nie tylko merytorycznie i nie tylko w agendzie. Zdecydowaliśmy o rebrandingu Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To zmiana, która jest też metaforą zmiany kongresu w ogóle. Z roku na rok rośniemy, wydarzenie ma coraz większą rangę i skalę, naturalnym kierunkiem jest więc wyjście poza przestrzeń Międzynarodowego Centrum Kongresowego i zrealizowanie części programu w sąsiednim Spodku. Mamy nadzieję pozytywnie zaskoczyć jeszcze wieloma innymi, nowymi pomysłami, dzięki którym ta przyszłoroczna edycja będzie wyjątkowa - podsumowuje Wojciech Kuśpik.
W ostatniej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego wzięło udział 12 tys. gości stacjonarnych oraz 5 tys. śledzących debaty online. Kongres zgromadził ponad 1200 prelegentów, a w jego ramach odbyło się prawie 180 sesji tematycznych. Kongres relacjonowało ponad 650 akredytowanych dziennikarzy. Wydarzenie wsparło blisko 270 partnerów i sponsorów.
Przyszłoroczny XVII Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w terminie 23-25 kwietnia 2025 r., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Widowisko-Sportowej Spodek w Katowicach.
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie