Lotnictwo szybko osiągnęło wysoki wzrost po pandemii. Kolejne lata to wyzwania dotyczące infrastruktury i przepustowości. Dla polskiego rynku kluczowe pytanie brzmi: co dalej z Centralnym Portem Komunikacyjnym - mówi Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Kosztowne programy inwestycyjne i dekarbonizacja - to główne problemy stojące przed branżą lotniczą. Tylko katowickie lotnisko w Pyrzowicach zamierza wydać w ciągu pięciu lat 1,5 miliarda złotych na rozbudowę terminala pasażerskiego.

- Jesteśmy w Pyrzowicach przygotowani na rozwój infrastruktury, inne porty lotnicze również, ale potrzebujemy środków, nie tylko z Unii Europejskiej, także tanich kredytów. Myślę, że rozwój gospodarczy w kolejnych latach spowoduje spadek stóp procentowych i tańszy pieniądz na rynku - mówi WNP.PL Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza pyrzowickim lotniskiem.

Cała rozmowa z Arturem Tomasikiem, prezesem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, znajduje się tutaj:

Nowy terminal będzie docelowo obsługiwał co najmniej 10 milionów pasażerów - o ile pozwoli na to ewentualny rozwój Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

- Kluczowa na pewno jest odpowiedź na pytanie, czy CPK jest niezbędny i jaki CPK powinien być. Myślę, że te wszystkie analizy, o których mówią politycy, będą ponownie dokonywane. To najważniejsze pytanie dla rozwoju polskiego rynku. Cały czas jednak przypominam, że to polskie porty regionalne obsługują ponad 60 proc. rynku i to polskie porty regionalne powinny być brane pod uwagę jako ważny czynnik rozwoju usług transportowych w Polsce - podkreśla prezes GTL.

Artur Tomasik był uczestnikiem spotkania EEC Members - społeczności, do której zostali zaproszeni liderzy polskiego biznesu zaangażowani we współtworzenie największego i najbardziej efektywnego wydarzenia gospodarczego w Europie Centralnej, czyli Europejskiego Kongresu Gospodarczego EEC. Kolejna edycja EEC odbędzie się w Katowicach w dniach 7-9 maja 2024 roku, a poprzedzi ją konferencja EEC Trends (8 lutego 2024 roku).

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie