Laureaci Rankingu Zielonych Inicjatyw 2023

Zielone inicjatywy będą nas budowały przez następne dziesięciolecia. Skoro i Amerykanie dołączyli do tego wyścigu technologicznego, nie ma odwrotu  - mówił były premier RP Jerzy Buzek podczas gali laureatów Rankingu Zielonych Inicjatyw 2023.

  • Ranking Zielonych Inicjatyw to przegląd najciekawszych, pomysłowych i efektywnych inwestycji służących ograniczeniu wpływu działalności gospodarczej na środowisko i klimat. Jego inicjatorem jest portal WNP.PL.
  • Gala laureatów z wręczeniem specjalnych certyfikatów odbyła się w trakcie XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
  • Pięć wyróżnionych projektów powstało w latach 2020-2022. 

Polski przemysł inwestuje z myślą o zmniejszaniu swojego wpływu na środowisko naturalne, ogranicza emisje towarzyszące produkcji, inwestuje w technologie zmniejszające zapotrzebowanie na surowce, energię i paliwa, wprowadza rozwiązania redukujące wolumen odpadów, umożliwiające ich recykling. 

Projekty służące takim celom obejmują szerokie spektrum i skalę działań – od modernizacji działających instalacji i urządzeń po duże kompleksowe inwestycje zmieniające oblicze firmy.

Ranking, który ma inspirować i pokazywać, co już się dzieje

Wszystkie te inicjatywy i realizacje wpisują się w nurt zielonej transformacji gospodarki – globalny megatrend, którego częścią stają się odpowiedzialne firmy działające na polskim rynku.

Dostrzeżenie ich ma na celu Ranking Zielonych Inicjatyw, inicjatywa portalu WNP.PL w ramach serwisu Zielony Indeks.

- Zrównoważony rozwój i dekarbonizacja są w centrum działań przedsiębiorstw - widać to po ogromnej liczbie zgłoszeń, jakie napłynęły do rankingu. Ma on inspirować i pokazywać jak różne firmy realizują przedsięwzięcia transformacyjne - mówił Kamil Majczak, członek zarządu Ciechu, partnera rankingu. 

- Zielone inicjatywy będą nas budowały przez następne dziesięciolecia. Skoro i Amerykanie dołączyli do tego wyścigu technologicznego, nie ma odwrotu - podkreślał Jerzy Buzek, były premier RP, który stoi na czele Rady Patronackiej Zielonego Indeksu, sprawującej opiekę nad Rankingiem Zielonych Inicjatyw 2023.

Ranking Zielonych Inicjatyw jest kontynuacją – w rozszerzonej formule – Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych 2022. W pierwszym zestawieniu Zielonych Inicjatyw ujęte zostały projekty i wdrożenia zakończone w latach 2020-2022. 

Pięciu laureatów Rankingu Zielonych Inicjatyw 2023 

Laureatami Rankingu Zielonych Inicjatyw 2023 zostali:

1. Województwo wielkopolskie i Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica koło Kalisza za projekt modernizacji i rozbudowy infrastruktury szpitala w Wolicy koło Kalisza

Nowo wybudowany Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej wzniesiono w technologii modułowej ograniczającej ślad węglowy. Zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 200 kW oraz system magazynowania wody deszczowej do nawadniania 700 m 2 terenów zielonych. Szpital wyposażono w agregat prądotwórczy zapewniający mu ciągłość pracy. 

2. Euros Energy i Veolia za instalację Ciepłownia Przyszłości

Instalacja, która powstaje w Lidzbarku Warmińskim jest przedsięwzięciem nowatorskim i wyjątkowym. Niemal wyłącznie zasilać ją będzie energia geotermalna, słoneczna oraz niskotemperaturowe źródła ciepła. Dzięki temu 3,5 tysiąca mieszkańców miasta będzie miało gwarancję pewnych dostaw ciepła i czystszego środowiska. To projekt pilotażowy, który zmienia sposób myślenia o wytwarzaniu energii cieplnej.

3. Hydropolis za nowoczesne technologie upraw wertykalnych

Łącząc wiedzę z zakresu uprawy, inżynierii i automatyki krakowska firma zaprojektowała nowatorskie systemy hydroponiczne. Założono prototypową uprawę wewnątrz kontenera morskiego i uprawę pokazową. Rozpoczęto sprzedaż systemów Plantainer oraz Smart Crop. Technologie smart farming zmniejszają zapotrzebowanie na wodę o 95 proc., a zużycie nawozów o 65 proc. Pozwalają uprawiać rośliny przez cały rok, bez względu na lokalne warunki klimatyczne.

 

4. Respect Energy wraz z Goldbeck Solar za farmę fotowoltaiczną Zwartowo

Farma będzie największą taką inwestycją w Europie Środkowo-Wschodniej, a pod względem mocy – trzecią na kontynencie. Już teraz wytwarza 204 MW; pod koniec roku będzie miała moc 290 MW. Trzystuhektarowa farma z prawie 380-tysiącami paneli fotowoltaicznych dostarczy zieloną energię do 153 tys. gospodarstw domowych. Dodatkowo stanowić będzie cenną ostoję bioróżnorodności w pomorskiej gminie Choczewo.

 5. Polska Sieć Handlowa Lewiatan za projekt Energooszczędny Sklep – Zrównoważony Biznes. 

To tworzona od 2021 roku baza wiedzy: co i jak zrobić, by zoptymalizować koszty prowadzenia działalności biznesowej w sieci franczyzowej Lewiatana. Chodzi też o promowanie i wdrażanie ekologicznych rozwiązań technologicznych. Inspiracją były tu doświadczenia firmowych liderów zmian. Dziesięciu finalistów rankingu Eko Lider Lewiatana zaoszczędziło dzięki wprowadzonym zmianom prawie 950 MWh energii elektrycznej; ślad węglowy zmalał o 766 ton CO2.

 

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie