Znamy datę XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Będą nowości
PSZ - 12-12-2019
XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach odbędzie się dniach 18-20 maja 2020 roku. Wydarzenie połączy tradycję z innowacją i dzięki nowym formom ma być jeszcze bardziej atrakcyjne. Część nowości będzie dotyczyć imprezy towarzyszącej - European Tech and Start-up Days.
Europejski Kongres Gospodarczy jest organizowany od 2009 roku.
W ubiegłej edycji udział wzięło kilkanaście tysięcy gości z Polski, Europy i świata.
Kongres w 2020 r. ma korzystać m.in. ze zdynamizowanych scenariuszy paneli.
XII Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress), największa impreza gospodarcza w Europie Centralnej, odbędzie się w dniach 18-20 maja 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Spodku w Katowicach. Po raz piąty wydarzeniu towarzyszyć będą European Tech and Start-up Days.
- Przyszłoroczna, XII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach połączy tradycję z innowacją. Będzie jak dotychczas - solidnie i merytorycznie, a jednocześnie inaczej, atrakcyjniej - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i European Tech and Start-up Days.
- Nowe formy widoczne będą m.in. w zdynamizowanych scenariuszach dyskusji panelowych. Aranżacja przestrzeni debat i spotkań, rola materiałów poglądowych, obecność w mediach społecznościowych - wszystko to w większym stopniu zależeć będzie od partnerów Kongresu i od specyfiki poruszanych tematów - dodaje.
Agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach każdego roku obejmuje wachlarz tematów gospodarczych w ich społecznym i politycznym kontekście. Sesje plenarne wyznaczają główne kierunki, które w przybliżeniu rozwijają panelowe spotkania specjalistów.
Merytoryczne ramy XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wyznaczają następujące tematy:
Europejski Zielony Ład – cele, narzędzia i skutki polityki ochrony klimatu wraz z wpływem tych działań na konkurencyjność gospodarki;
transformacja sektora energii i wspierające ją technologie;
rozwój energetyki odnawialnej i elektromobilności;
IV rewolucja przemysłowa i Przemysł 4.0. Cyfrowe technologie zmieniające świat;
modele biznesowe zmieniające tradycyjną gospodarkę, e-commerce, nowy konsument;
globalna ekspansja firm; zrównoważony, inteligentny rozwój miast, walka ze smogiem, mobilna rewolucja;
inwestycje zagraniczne, narodowi czempioni, zarządzanie koncernami a doświadczenia start-upów.
- To nasz punk wyjścia. Zakres tematyczny powstaje w ciągłym i aktywnym dialogu z partnerami, ekspertami, przyszłymi uczestnikami Kongresu. Agenda wzbogaca się stopniowo przez kilka miesięcy i zmienia tak, by zachować aktualność do momentu rozpoczęcia wydarzenia - tłumaczy Wojciech Kuśpik.
Europejski Kongres Gospodarczy od lat łączy środowiska zainteresowane rozwojem gospodarczym i technologicznym. Po raz piąty wydarzeniu towarzyszyć będą European Start-up Days - zdaniem uczestników - najbardziej efektywna platforma spotkań młodego, kreatywnego biznesu z zarządami firm trwale osadzonych w branży, zasobnych w kapitał, zainteresowanych technologicznymi nowościami.
- W przyszłym roku wszyscy spotkamy się pod wzbogaconym hasłem European Tech and Start-up Days. Dodana cząstka „Tech” podkreśla znaczenie technologii jako płaszczyzny kooperacji firm - niezależnie od skali ich działania czy rynkowego doświadczenia - wyjaśnia Wojciech Kuśpik.
Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu 2020 towarzyszyć będą także: projekt EEC - Liderzy Przyszłości, stanowiący forum spotkań młodych ludzi z autorytetami, gale finałowe konkursów Top Inwestycje Komunalne oraz Inwestor bez granic i Start-up Challenge.
W ostatnim, XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (13-15 maja 2019 r.), udział wzięło ponad 12,5 tys. uczestników reprezentujących biznes, w tym największe korporacje, duże, małe i mikroprzedsiębiorstwa oraz administrację, samorządy, świat nauki. Towarzyszące im 4. European Start-up Days (14-15 maja 2019 r.) odwiedziło ponad 3 tys. zainteresowanych nowymi pomysłami na biznes.
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress - EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 12,5 tys. gości z Polski, Europy, świata. W ponad 150 sesjach bierze co roku udział około 1000 panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu towarzyszy European Tech and Start-up Days - spotkanie młodego i innowacyjnego biznesu z przedstawicielami korporacji, w którym udział bierze ponad 3 tys. uczestników.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.