EEC 2020

Pierwsza odsłona EEC Trends miała miejsce w lutym 2020 r., jeszcze przed pandemią. Tegoroczna odbędzie się w formule online.

Rozwój odnawialnych źródeł energii to trend nieodwracalny i przyszłość energetyki w obliczu nabierającej tempa zielonej transformacji całej gospodarki. O szansach, ale i zagrożeniach, jakie niesie ze sobą rozwój OZE wkrótce będziemy rozmawiali podczas konferencji EEC Trends, która odbędzie się w formule online już 17-18 lutego 2021 r.

Zielona transformacja energetyki nabiera tempa. Jak wynika z danych Ember i Agora Energiewende, w 2020 roku Europejczycy po raz pierwszy uzyskali więcej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych.

Również Polska, z całym historycznym bagażem swojej opartej na węglu energetyki, koryguje kurs na "bardziej zielony". Rząd uchwalił właśnie długo wyczekiwaną Politykę energetyczną Polski do 2040 roku, która ma wytyczać cele, założenia i środki transformacji energetycznej kraju w najbliższych 20 latach.

Dokument zakłada m.in. że już do 2030 r. co najmniej 23 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii (OZE), czyli energii solarnej, wiatru czy wody. To pozwoli na zmniejszenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych do atmosfery o ok. 30 proc. 

Zmiany na naszych oczach

Choć do realizacji tego celu  daleka droga, to energetyka odnawialna już dzisiaj jest istotnym elementem polskiego miksu energetycznego. Wystarczy przytoczyć najnowsze dane resortu klimatu, z których wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat liczba prosumentów w Polsce wzrosła o 11 tys. proc.!

Rozwój odnawialnych źródeł energii - w obrębie prosumenckiej energetyki i tej wielkoskalowej - to konieczność. Należy jednak pamiętać, że jest także proces skomplikowany i kapitałochłonny ze względu na skalę niezbędnych zmian - technicznych, ekonomicznych i społecznych.

Jak sprawnie i bezpiecznie przeprowadzić polski sektor energii od dominacji węgla ku coraz większemu udziałowi źródeł odnawialnych, zastanawiać się będą uczestnicy debaty "Czysta, żywa energia. Inwestycje w OZE", która odbędzie się 18 lutego, w godz. 11:30 - 13.00 w trakcie konferencji online EEC Trends.

Dyskusję otworzą dwie rozmowy: z Ireneuszem Zyską, pełnomocnikiem rządu ds. odnawialnych źródeł energii oraz Grzegorzem Górskim, dyrektorem operacyjnym Ocean Winds.

W dalszej części dyskusji eksperci i przedstawiciele firm z branży OZE poruszą najistotniejsze dla rozwoju odnawialnych źródeł energii kwestie, takie jak warunki dalszego rozwoju rozproszonej fotowoltaiki czy bariery dla energetyki wiatrowej na lądzie.

Jednym z ważniejszych pytań, przed jakim staje obecnie polski sektor energetyczny, jest także bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego w obliczu boomu inwestycji w OZE. Branża stoi też w obliczu przejścia od zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego. Wyzwaniem pozostaje kwestia finansowania inwestycji w takim momencie.

Jednym z filarów transformacji polskiej energetyki ma być morska energetyka wiatrowa, dlatego podczas EEC Trends nie zabraknie tematu offshore. Jakich warunków i zachęt -  finansowych, jak i regulacyjnych potrzebuje branża? Jakie są plany inwestorów? O tym również rozmawiać będą uczestnicy debaty EEC Trends.

W dyskusji udział wezmą: Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Agnieszka Kulińska z kancelarii Dentons, Michał Skorupa, prezes Foton Technik, Grzegorz Wiśniewski, prezes EC BREC Instytutu Energetyki Odnawialnej oraz Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Tegoroczna edycja EEC Trends odbędzie się w formule online 17-18 lutego 2021 r. Treścią wydarzenia będzie debata nad głównymi trendami, które w roku 2021 staną się przedmiotem dyskusji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

W EEC Trends wezmą udział przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu. Debata będzie dotyczyć perspektyw i kierunków rozwoju polskiej gospodarki oraz głównych trendów, które na nie wpłyną. Będzie to okazja do podsumowania dotychczasowych gospodarczych skutków pandemii, weryfikacji przewidywań z przeszłości, a także – co może najistotniejsze – nakreśleniu postcovidowych scenariuszy.

Warto już teraz przejść procedurę rejestracji, by mieć dostęp do wszystkich treści EEC Trends.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie