Zagraniczni w Polsce i polscy za granicami. Inwestorzy na trudne czasy - zgłoś kandydatów do nagród
wnp.pl (Oskar Filipowicz) - 26-04-2021
Tytuły Inwestora bez granic zostaną przyznane we wrześniu, ale już teraz można przesyłać zgłoszenia do rankingu. Laureaci to co roku wąskie, elitarne grono firm: inwestorów zagranicznych w Polsce oraz polskich firm inwestujących na zagranicznych rynkach.
Celem konkursu pozostaje propagowanie wzorcowych relacji między inwestorem, rynkiem i administracją. Kryteria obejmują całe spektrum działalności obu grup: polskich firm inwestujących zagranicą i zagranicznych inwestorów w Polsce.
Merytoryczną pieczę nad projektem sprawuje redakcja portalu gospodarczego WNP.PL i magazynu Nowy Przemysł. Tytuły Inwestora bez granic przyznawane są od 2017 r. W tym roku - w trakcie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (20-22 września).
Konkurencja jest ostra, a prestiż - spory. Mercedes-Benz Manufacturing Poland, BASF, Volvo Polska czy Rockwell Automation Polska oraz PKN Orlen, Selena, Mokate czy Adamed to wybrani laureaci tylko z ostatnich dwóch edycji konkursu.
W naszej rywalizacji chodzi o promowanie inwestorów zagranicznych - silnie zakorzenionych w Polsce i wiążących z polskim rynkiem swoje strategie, dbających o jakość tworzonych miejsc pracy i jej warunki, inwestujących w kwalifikacje załóg, a także w innowacyjność i rozwijających sektor badawczo-rozwojowy.
Z drugiej strony chcemy honorować firmy polskie, które z powodzeniem inwestują na obcych, niekiedy odległych rynkach, stawiając na współpracę lokalną i respektując kulturową specyfikę i zasady odpowiedzialności społecznej biznesu.
To dwie grupy laureatów konkursu "Inwestor bez granic" organizowanego przez Grupę PTWP, organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego i wydawcy portalu WNP.PL. Właśnie rusza wyścig po tytuły. Organizatorzy zachęcają do przesyłania nominacji.
Ranking po roku pandemii będzie miał zapewne ciekawy przebieg. Kryzys w różny sposób wpłynął bowiem na różne branże i - generalnie - gotowość firm do inwestowania; zmodyfikował strategie, ale i i - w wielu przypadkach - zmobilizował do działania, a nawet stanowił impuls rozwoju (np. firmy wykorzystujące technologie cyfrowe, e-commerce, branża medyczna).
Nasi na świecie, zagraniczni u nas
Tytuł „Inwestor bez granic” przyznawany jest od 2017 roku w dwóch kategoriach.
Inwestorzy zagraniczni w Polsce to firmy, których przedsięwzięcia i aktywność biznesowa została zweryfikowana w praktyce. Realizują inwestycje o zauważalnej skali, ale – co jeszcze ważniejsze – dające rozwojowy impuls dla całej polskiej gospodarki, wnoszące nową wartość i budujące sieć kooperacji.
Polscy inwestorzy – w tym podzbiorze laureatów gronie znajdują się firmy z polskim kapitałem decydujące się na odważne, skuteczne strategie ekspansji zagranicznej. Oceniany jest ich wpływ na potencjał polskiego eksportu, ale przede wszystkim to, jak skutecznie budują markę Polski w świecie, czy otwierają drzwi na nowe rynki przed innymi polskimi firmami – poszerzając horyzonty polskiej gospodarki.
Kryteria wyboru - skala, rzetelność, marka
Wśród kryteriów, które jury bierze pod uwagę oceniając nominowanych warto wymienić:
- skalę inwestycji i jej wpływ na potencjał polskiej gospodarki i wolumen polskiego eksportu;
– innowacyjny charakter stosowanych technologii i wytwarzanych produktów. Transfer technologii i know-how towarzyszących inwestycji;
– skuteczność strategii inwestycyjnej. Efektywność nakładów. Wysokie wskaźniki ekonomiczne i finansowe potwierdzające trafność decyzji o inwestycji;
– jakość relacji między inwestorem i administracją (partnerstwo, przejrzystość i komunikacja, odpowiedzialność i rzetelność);
– znaczenie inwestycji dla budowania marki Polski w świecie. Aktywność inwestora jeśli chodzi o komunikację z mediami; budowanie wizerunku projektu w związku z jego lokalizacją i otoczeniem;
– znaczenie inwestycji dla budowania sieci kooperacji (współpraca z partnerami, dostawcami i usługodawcami).
W przypadku projektów inwestycyjnych w Polsce uwzględnia się ponadto:
– znaczenie inwestycji dla polskiego rynku pracy (stabilność zatrudnienia, udział miejsc pracy wymagających wysokich kwalifikacji, wpływ na powstawanie nowych miejsc pracy w otoczeniu biznesowym).
Liczą się także działania z obszaru odpowiedzialności społecznej biznesu (CSR) realizowane w związku z inwestycją. W kolejnych edycjach rośnie również waga wpływu inwestycji na środowisko naturalne, ale istotne pozostają relacje ze środowiskiem lokalnym czy standardy pracy (bezpieczeństwo, kwestie socjalne).
Propozycje kandydatur mogą nadsyłać same zainteresowane firmy, ale także instytucje samorządu gospodarczego, izby gospodarcze, agencje i instytucje rządowe zaangażowane w pozyskiwanie inwestorów oraz wspierających polską ekspansję gospodarczą za granicą.
Zgłoszenie do konkursu wraz ze zwięzłym uzasadnieniem odnoszącym się do kryteriów wyboru należy przesyłać pod adresem agnieszka.kolodziej@ptwp.pl do 30 czerwca. Regulamin konkursu
Tytuły Inwestora bez granic zostaną przyznane w czasie specjalnej gali w ramach XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego organizowanego w Katowicach w Międzynarodowym Centrum Kongresowym od 20 do 22 września 2021 r.