EEC 2020

Minister Michał Kurtyka

Dwugłos Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego i Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska wprowadził w program EEC Trends wątek Zielonego Ładu i transformacji sektora energii. Padły ważne deklaracje i wskazania.

  • Dwugłos Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego i Michała Kurtyki, ministra klimatu i środowiska wprowadził w program EEC Trends wątek Zielonego Ładu i transformacji sektora energii.
  • Europejska solidarność w obszarze transformacji jest zdaniem Jerzego Buzka dobrze widoczna. Powinniśmy walczyć o większe środki, ale zmiana w polskiej energetyce jest nieuchronna.
  • Zielony Ład to także olbrzymie wyzwania dla budownictwa, rolnictwa i transportu. Trzeba dobrze wykorzystać dostępne środki i postawić na nowe technologie. Tu zdaniem Michała Kurtyki mamy już oczywiste atuty.

O jasnych i ciemniejszych odcieniach europejskiej strategii Zielonego Ładu rozmawiali w ramach debaty o Zielonym Ładzie w trakcie EEC Trends Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

– Solidarność Europy w działaniach związanych z zieloną transformacją jest dobrze widoczna. Polska uzyskuje tu najwięcej - przekonywał Jerzy Buzek. – Polski Instytut Ekonomiczny obliczył, że dekarbonizacja będzie tańsza niż utrzymanie istniejącego systemu.

Zdaniem Buzka UE zasila realizację programu, który i tak musimy realizować, ze względu na wysokie cen hurtowe energii, a także względy środowiskowe i zdrowotne.

– Oczywiście trzeba z górnikami rozmawiać, zabezpieczyć ich los, ale musi być to rozmowa otwarta, musimy mówić, że utrzymywanie tego stanu rzeczy nam się nie opłaca – apelował Buzek. – Jesteśmy po tej samej stronie, bo wszyscy chcemy mieć tańszą energię i być zdrowi.

– Żadnymi zaklęciami nie przedłużymy żywotności instalacji, których działanie dobiega kresu – zauważył minister Kurtyka. – Nasza transformacja to nowe moce i nowe inwestycje, a Polska jest ambitnym krajem, w którym wiele się zmienia.

Minister klimatu i środowiska zwrócił uwagę na znaczenie technologii i „urzeczywistniające się trendy”. Wspomniał o licznych producentach baterii w Polsce. Przypomniał, że jesteśmy drugim w Europie producentem elektrycznych autobusów.

– Musimy postawić na nowe technologie, rozłożyć transformację na 20 lat i wykorzystać dostępne środki Unii Europejskiej – podsumował Kurtyka.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie