Wzrost cen energii w sposób naturalny stymuluje dążenie zarówno odbiorców indywidualnych, jak i biznesu do niezależności energetycznej i ciepłowniczej. Widzimy rosnące zainteresowanie technologią fotowoltaiczną, magazynami energii, pompami ciepła – stwierdził Michał Skorupa, prezes E.ON Foton, podczas debaty „Ceny energii” przeprowadzonej w ramach kongresu EEC Trends.
W trakcie debaty „Ceny energii” mowa była m.in. o postawach odbiorców energii w obliczu potężnego wzrostu cen paliw i energii elektrycznej.
- Rok 2021 jest rokiem, w którym z jednej strony, porównując do lat poprzednich, odnotowany został prawie 4,5-proc. wzrost zużycia energii w ogólnopolskim systemie elektroenergetycznym, a z drugiej strony w ostatnim kwartale minionego roku średnie ceny energii, jakie mogliśmy obserwować na wszystkich giełdach europejskich, praktycznie były czterokrotnie wyższe niż w latach 2016-2020 - wskazał Michał Skorupa.
- Te wskaźniki w sposób naturalny zachęcają nie tylko klientów biznesowych, ale też indywidualnych, wszystkich odbiorców końcowych do wzmożonego zainteresowania fotowoltaiką, a ujmując zjawisko szerzej - w sposób naturalny stymulują dążenie do niezależności w energetyce i również niezależności ciepłowniczej ze względu na wzrost cen gazu – komentował Michał Skorupa.
Dodał, że trzeba pamiętać też o regulacjach unijnych, o zobowiązaniach Polski wynikających z członkostwa w UE (m.in. dyrektywa RED II), które powodują, że dążenie do niezależności energetycznej to nie tylko naturalna pochodna wzrostu cen energii.
- Widzimy rosnące zainteresowanie technologią fotowoltaiczną, magazynami energii, pompami ciepła. Zdecydowanie wszystko co się dzieje sprzyja rozwojowi i popularyzacji tej technologii – skomentował Michał Skorupa.