Trwają intensywne prace nad agendą VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress - EEC - 20-22 kwietnia 2015 r.). 19 grudnia br. odbyło się merytoryczne spotkanie Rady VII EEC.
– Zależy nam na tym, by zakres tematyczny największej konferencji biznesowej Europy Centralnej był efektem współpracy bardzo merytorycznego grona. Spotkanie członków Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015 to duży i ważny krok w finalizowaniu agendy wydarzenia. Wymiana uwag, pomysłów, koncepcji przełoży się na atrakcyjność i adekwatność tematów, o których będziemy dyskutować podczas przyszłorocznej kwietniowej debaty – powiedział Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes Grupy PTWP SA.
O ocenę dotychczasowych sześciu oraz przewidywania względem zbliżającego się VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach z punktu widzenia obserwatora i komentatora życia gospodarczego zapytaliśmy wicepremiera, ministra gospodarki w latach 1997-2001 Janusza Steinhoffa.
– Na mapie tego typu projektów w Polsce, Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest zdecydowanie na pierwszym miejscu. To jest impreza, która bardzo szybko się rozwinęła, zyskała sobie opinię miejsca poważnej dyskusji o najpoważniejszych problemach gospodarki i Polski, i Śląska, ale przede wszystkim Europy. Tutaj zjeżdżają wielkie nazwiska zarówno gospodarki jak i polityki europejskiej – powiedział Janusz Steinhoff. – Jestem przekonany, że kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zakończy się sukcesem – dodał.
Aleksander Grad, wiceprezes zarządu ds. korporacji Tauron Polska Energia, minister skarbu państwa w latach 2007-2011, zwrócił uwagę na unikalną wartość Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach: – Kongres stał się bardzo ważnym wydarzeniem w świecie polityki, w świecie gospodarki, nie tylko w Polsce ale w całej Europie. Goście Kongresu to osoby o znaczących pozycjach w poszczególnych krajach i w polityce, i w biznesie. Co roku Kongres stawia najważniejszy temat, który jest komentarzem do tego co się dzieje, ale również kreuje przyszłe zdarzenia – i to jest wartość tego Kongresu.
Istotne, aktualne, często niełatwe tematy w pełni adekwatne do zmieniającej się sytuacji politycznej w Europie i na świecie – to podstawowe założenia agendy największej konferencji biznesowej Europy Centralnej.
Wśród wiodących tematów i zagadnień VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach znajdą się: dyskusja pod hasłem 300 miliardów dla nowej Europy – wielki program inwestycyjny Unii Europejskiej oraz debaty poświęcone roli państwa w gospodarce, innowacyjnej Europie, wyzwaniom globalnej gospodarki, nowym rynkom i nowym kierunkom. Nie zabraknie także wymiany poglądów i doświadczeń w obszarach dotyczących przemysłu i klimatu, a także odpowiedzialnego biznesu i młodych uczestników europejskiego rynku pracy.
– Jeden z głównych tematów najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach – innowacyjność – jest poruszany bardzo często na różnych konferencjach, kongresach i w różnych gremiach. Jest niezwykle ważny dla polskiej gospodarki, dla polskich firm, dlatego że mamy jeszcze sporo do zrobienia w tym temacie, zwłaszcza jeśli chodzi o mikro, małe i średnie firmy, które są znacznie mniej innowacyjne niż firmy duże – powiedziała podczas spotkania Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
– Do tematu innowacyjności podejdziemy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach w sposób bardzo precyzyjny. Nie bez powodu ujmujemy go hasło „Innowacyjna Europa – czas konkretnych działań” – zależy nam na takim właśnie omówieniu zagadnienia, pokazaniu przykładów, zderzeniu doświadczeń najbardziej kompetentnych ekspertów – dodał Wojciech Kuśpik.
– Kongres jest bardzo dobrym miejscem do prowadzenia debaty na temat innowacyjności polskiej i europejskiej gospodarki bo tutaj przyjeżdżają przedstawiciele biznesu polskiego, biznesu europejskiego i biznesu z całego świata, jak również środowisko naukowe i przedstawiciele administracji – spotykają się więc wszystkie kluczowe strony tej dyskusji i tworzenia innowacji i mogą o tym porozmawiać – dodała prezes PARP.
Dyskusja członków Rady EEC nie ominęła kolejnego istotnego, niełatwego tematu. – W agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego powinna się znaleźć restrukturyzacja górnictwa. Temat niesłychanie ważny, ale i niesłychanie trudny. Trzeba także poruszyć sprawy zaplecza górnictwa – powiedział Piotr Litwa, wojewoda śląski. – Inny temat to transport publiczny. Mam tu na myśli infrastrukturę drogową, która bardzo dobrze się u nas rozwinęła, ale i transport kolejowy oraz port lotniczy w Pyrzowicach. Warto to tym mówić. To szansa województwa śląskiego – dodał wojewoda śląski.
Uwagi do zakresu tematycznego zaprezentował także Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego: – W polu zainteresowania zarządu województwa znajduje się wiele tematów, które zawiera agenda VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. To m.in. infrastruktura, transport, inwestycje, polityka regionalna, nastawiona w nowej perspektywie finansowej UE na przedsiębiorczość, innowacyjność, odnawialne źródła energii, ale także transport, w tym transport kolejowy.
– Z naszego punktu widzenia, jako firmy przemysłowej, najważniejsze będą zarówno polityka klimatyczna jak i nowe w Europie podejście do inwestycji. My, w Grupie Azoty, realizujemy je szeroko. Dlatego sprawa industrializacji w Unii Europejskiej będzie nas interesowała szczególnie. Chcemy w dyskusji o niej brać czynny udział – zadeklarował Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.
Agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015 będzie bogata w sesje tematyczne dedykowane poszczególnym sektorom gospodarki i życia publicznego jak: energia i surowce, infrastruktura, transport, technologie i człowiek, hutnictwo, rynek zdrowia, budownictwo i nieruchomości, inwestycje, polityka regionalna, zarządzanie, miasto, samorząd oraz przemysł czasu wolnego.
Globalne tematy na VII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach przyjmą formę dyskusji i dedykowanych spotkań towarzyszących. Odbędą się m.in.: III Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna, IV Forum Gospodarcze Europa – Chiny, a także np. doroczne Polsko-Czeskie Spotkanie Gospodarcze.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko stu sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.