Trzeba zrobić wszystko, żeby idea Trójkąta Weimarskiego działała – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego podczas dyskusji „Europejscy sąsiedzi. Szansa na ożywienie” drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Trójkąt Weimarski – zapomniana dziś nieco struktura polityczna – wymagałby ożywienia – to wniosek z dyskusji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. - Trójkąt Weimarski nie jest fatamorganą. to struktura która należy wykorzystać – to struktura, którą należy wykorzystać – mówił Cornelius Ochmann, członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
- W obecnej sytuacji czwartej rewolucji technicznej towarzyszy zachwianie bezpieczeństwa światowego. Tu wizę szansę dla trójką ta weimarskiego stwierdził Ochmann. - Współpraca niemiecko-francuska po brexicie pozostawia sporo miejsca dla innych państw – dodał.
Także Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego uznała tę strukturę za potrzebną. Trójkąt Weimarski to trzy duże państwa, które tworzą kręgosłup europejski i o ten kręgosłup trzeba dbać - stwierdziła. - Trzeba zrobić wszystko żeby idea Trójkąta Weimarskiego działała – dodała.
Na dziś jednak szanse na to są mizerne. - Trójkąt weimarski jako formuła polityczna praktycznie nie żyje. Zerwały się łącza i nie dało się ich przywrócić – mówił Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Zwracał również uwagę, że niełatwo będzie przywrócić Trójkątowi wcześniejszą rangę.
- Następny kanclerz Niemiec w odróżnieniu od Angeli Merkel będzie na pewno z zachodnich Niemiec. W naturalny sposób będzie współpracował z Francją. Polska będzie się mało liczyć i bardzo ciężko będzie to przełamać – stwierdził były szef PE.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie