Są nadzieją na rozwój tam, gdzie dotychczasowe rozwiązania przestają się sprawdzać. A obecna sytuacja rynkowa, mimo że stawia przed nimi trudne wyzwania, to kreuje także i szanse. Świat start-upów zaprezentuje się w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Rynek start-upów w zupełnie nowej sytuacji gospodarczej i zmiany na polskiej scenie młodej przedsiębiorczości to jeden z istotnych tematów poruszanych podczas zbliżającego się Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W Katowicach będziemy rozmawiać z ekspertami i praktykami o rynkowym egzaminie w kryzysowych warunkach i o nowych sposobach finansowania. Zapytamy, też jak zbudować ekosystem sprzyjający rozwojowi innowacyjnych firm bez tworzenia ochronnej bańki. To główne tematy panelu „Start-upy w nowym otoczeniu”, który odbędzie się 25 kwietnia 2023 r. od godz. 9.30.
W gronie ekspertów znajdzie się m.in. przedstawicielka OVHCloud – firmy, która prowadzi wspierający start-upy program. - Jest takie powiedzenie w filozofii Wschodu, że jeśli wieje silny wiatr, należy pomyśleć, jak ustawić żagle. Obecna sytuacja rynkowa, mimo że stawia przed młodymi firmami konkretne wyzwania, kreuje także i szanse – mówi Natalia Świrska-Załuska, Startup Program Manager CEE w OVHcloud.
Jak tłumaczy: - Kryzys wywołany upadkiem banku inwestycyjnego Lehman Brothers w 2008 roku wywołał turbulencje, ale też na jego fali wyrosły start-upy takie jak WhatsApp, Uber czy serwis Airbnb. Wyzwania krystalizują nowe potrzeby, ale i urealniają je. Choćby teraz sprzyja klimat, dosłownie i w przenośni, na wdrażanie innowacyjnych pomysłów z zielonych branż w obszarze cleantech/greentech, które w OVHcloud aktywnie wspieramy.
Eksperci podkreślają, iż mimo zmieniającego się otoczenia biznesowego, dla start-upów wciąż jest wiele przestrzeni do działania, m.in. na rzecz optymalizacji opieki medycznej czy wspierania seniorów, profilaktyki chorób cywilizacyjnych bądź uszczelniania domowych wydatków.
– Owszem, prognozy na następne lata dla rynku startupowego straszą mniejszą liczbą funduszy, ale z drugiej strony obecny czas to rosnące potrzeby technologii w różnych branżach. Zaczyna się okres dla tych najbardziej wytrwałych, ale i odważnych – uważa Natalia Świrska-Załuska.
Właśnie dlatego podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego będziemy dyskutować o zielonej transformacji, która ma ogromną szansę stać się obszarem aktywności kreatywnych firm.
Ocenimy też najlepsze startupy podczas EEC Startup Challenge, wręczając wyróżnienia dla najciekawszych rozwiązań zgłoszonych w jednej z pięciu kategorii branżowych konkursu na innowacyjny produkt, technologię, model biznesowy lub zoptymalizowany istniejący proces. Zwycięzcy swoich kategorii otrzymają tytuł „Startup Challenge Winner”.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie