- W naszej opinii ceny energii stabilizują się. W przyszłości będą uzależnione od udziału OZE w miksie energetycznym. Liczymy, że w 2023 r. ceny utrzymają się na obecnym poziomie – czyli około 700zł/MWh – szacuje Tadeusz Baranowski, członek zarządu ds. operacyjnych SuperDrobu.
Panie prezesie, jaki udział stanowią koszty nośników energii - myślę tu o energii elektrycznej, gazie, węglu czy paliwie do pojazdów - w kosztach ogółem państwa działalności i o ile – orientacyjnie - wzrosły ceny energii w ostatnich 12 miesiącach?
- Koszt energii w ogólnych kosztach działalności wynoszą około 5 proc.
Ceny energii elektrycznej wzrosły średnio o 320 proc., a ceny gazu - średnio o 240 proc.
Czy wyższe koszty energii w 2022 roku przełożyły się proporcjonalnie na wyższe ceny państwa produktów i usług i czy wyższe wydatki na energię sprowokowały cięcia innych kosztów działalności?
- Tak, można przyjąć, że ceny produktów i usług wzrosły proporcjonalnie do przyrostu cen mediów, wzrosty te są jednak zróżnicowane - w zależności od rodzaju produktu. Wzrost cen wymusił również cięcia kosztów inwestycyjnych.
Jak - pana zdaniem - ceny energii zmienią się w ciągu najbliższych 12 miesięcy?
- W naszej opinii ceny energii stabilizują się. W przyszłości będą uzależnione od udziału OZE w całym miksie energetycznym.
Liczymy, że w 2023 r. ceny utrzymają się na obecnym poziomie – czyli około 700zł/MWh.
W jaki sposób SuperDrob zareagował w ostatnim roku na coraz wyższe koszty działalności spowodowane rosnącymi cenami energii i paliw? No i jaki efekt dają teraz ewentualne różnego rodzaju „oszczędnościowe” inwestycje energetyczne poczynione w przeszłości?
- Podpisaliśmy nową umowę na energię elektryczną z innym „profilem zakupowym”, a także rozpoczęliśmy - wcześniej już planowane - inwestycje w OZE: montaż fotowoltaiki; zdecydowaliśmy się również na układy kogeneracyjne.
Przy obecnej sytuacji geopolitycznej, która rzutuje na ceny energii, podmioty, które zrealizowały inwestycje w OZE w przeszłości, są oczywiście pewnego rodzaju „wygranymi” - ze względu na częściową, a nawet całkowitą niezależność od rynku energii…
Co - pana zdaniem - wstrzymuje większe inwestycje w energię odnawialną i efektywność czy modernizację energetyczną w Polsce?
- Oczekujemy na korzystniejsze rozwiązania regulacyjne oraz zachęty dla inwestycji w OZE (dotacje, kredyty preferencyjne) czy też ułatwienia w podłączeniu do sieci.
Szczególnie niesprzyjająca pozostaje tu niewydolność krajowej sieci energetycznej. Również bariery biurokratyczne - związane z instalacją i podłączeniem własnego OZE - nie dopomagają rozwojowi tej technologii OZE w kraju (ustawa 10H).
Czy widzi pan ryzyka segmentacji rynków energii w Polsce w związku z wprowadzeniem wsparcia publicznego i jakie to skutki może spowodować? Przykładowo: tarcza antyinflacyjna - czasowa obniżka stawek VAT i akcyzy - była adresowana do gospodarstw domowych. MŚP objęto niższymi taryfami za energię elektryczną i gaz w 2022 r. i taryfy zostaną zamrożone w 2023 r. (duże firmy nie były objęte taką ochroną – według Eurostatu w I półroczu 2022 r. średnie ceny energii elektrycznej brutto dla MSP wzrosły o około 25 proc. r/r, a dla dużych przedsiębiorstw - o około 45 proc.).
- Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać czy utrzymywać, to de facto będzie to segmentacja rynków energii…
Naszym zdaniem wykluczanie dużych przedsiębiorstw z mechanizmów chroniących rzutuje ostatecznie na podnoszenie cen dóbr dla konsumentów.
Czy obawiają się państwo w przyszłości problemów z dostępem do energii i paliw?
- Przy obecnej sytuacji, w której nadal trwa wojna w Ukrainie. uważamy, że istnieje takie ryzyko, ale podejmujemy działania, które pozwalają nam częściowo uniezależnić się od czynników zewnętrznych (wspomniana dywersyfikacja źródeł energii).
Jak - według pana - polityka Unii Europejskiej wpływa na walkę z kryzysem energetycznym?
- Polityka Unii Europejskiej ma znaczący wpływ na walkę z kryzysem energetycznym. Według nas Wspólnota - poza próbą dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji - powinna prowadzić czynną promocję i edukację rozwoju energetyki jądrowej.
Maksymalne upraszczanie i wymuszanie na państwach członkowskich procesów inwestycyjnych w dziedzinie OZE i rozbudowy sieci elektroenergetycznych - przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiednich instrumentów finansowych niewykluczających dużych przedsiębiorców - znacznie przyspieszyłoby proces transformacji. I zarazem pomogłoby walczyć z wysokimi cenami energii.
Czy te wysokie ceny energii stanowią barierę rozwoju SuperDrobu i polskiej gospodarki?
- Obecne wysokie ceny energii elektrycznej mają oczywiście znaczący wpływ na rozwój naszej firmy (chociażby zmniejszenie funduszy inwestycyjnych - np. na OZE).
Znów podkreślę: wzrost cen będzie przekładał się na ceny wytwarzanych produktów. Ze strony organizacji bardziej jeszcze dokucza nam destabilizacja i trudność w przewidywaniu tego, co dziać się będzie w Europie.
Jak – w kontekście zabezpieczenia dostaw i cen energii – zdaniem państwa będzie wyglądał miks energetyczny Polski za 20 lat?
- Ambitnie szacujemy, że za 20 lat w Polsce znaczącą rolę będzie odgrywać energia pozyskana z OZE – w stosunku 65 proc. tej z odnawialnych źródeł do 35 proc. pozostałej energetyki, co na pewno przyczyniłoby się do niezależności oraz poprawy warunków środowiskowych w kraju.
Czy firma stosuje wobec swoich dostawców czy partnerów, a także doświadcza rosnących wymogów środowiskowych i klimatycznych oraz czynników ESG ze strony swoich klientów? Na czym polegają wymogi ESG w łańcuchu dostaw?
- Tak, nasza firma otrzymuje zapytania związane z ESG od swoich klientów i „kaskaduje” je na swoich dostawców.
Motorem zmian jest nie tylko polityka Unii Europejskiej, ale rosnąca świadomość konsumentów, a w efekcie – także klientów np. sieci handlowych.
Od firm oczekuje się strategii dekarbonizacji, redukcji emisji czy poprawy efektywności energetycznej, ale również długofalowych działań w sprawach społecznych - unormowania kwestii etycznych, związanych z prawami człowieka i jakością życia pracowników w całym łańcuchu dostaw.
Wymaga się też otwartości na audyty społeczne oraz obliguje się firmy, by brały odpowiedzialność za to, z kim i na jakich zasadach współpracują.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie