EEC 2020

Mimo pandemii finansowanie polskich start-upów rośnie

Rola start-upów w rzeczywistości ukształtowanej przez pandemię COVID-19, warunki dla ich działalności czy znaczenie nowych technologii i innowacji dla realizacji polityki Europejskiego Zielonego Ładu - to tylko niektóre tematy, jakie zostaną poruszone na konferencji EEC Trends, w ramach bloku tematycznego EEC INNOVATION.

  • Druga edycja EEC Trends odbędzie się w formule online 17-18 lutego 2021 r.
  • Treścią wydarzenia będzie debata nad głównymi trendami, które w roku 2021 staną się przedmiotem dyskusji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  • W EEC Trends wezmą udział przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu. Debata będzie dotyczyć perspektyw i kierunków rozwoju polskiej gospodarki oraz głównych trendów, które na nie wpłyną. ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ.
Nowe kierunki i najważniejsze trendy kształtujące przyszłość polskiej i europejskiej gospodarki to kluczowe tematy konferencji EEC Trends, poprzedzającej majowy Europejski Kongres Gospodarczy (EEC). Udział w debacie pod patronatem WNP.PL, która odbędzie się w formule online 17-18 lutego 2021 r., zapowiedzieli przedstawiciele rządu, ludzie biznesu i nauki.

Zobacz także: Ministrowie i prezesi znanych firm na naszej konferencji

Konferencja EEC Trends będzie okazją do dyskusji na temat trendów, które wyznaczają kierunek zmian w polskiej i europejskiej gospodarce. Nie zabraknie również miejsca do rozmów o tym, co na co dzień nurtuje wszystkich. Będzie to okazja do podsumowania dotychczasowych gospodarczych skutków pandemii, weryfikacji przewidywań z przeszłości, a także – co może najistotniejsze – nakreśleniu postcovidowych scenariuszy.

Start-upy i zielone innowacje

Sporo uwagi na EEC Trends zostanie poświęconej start-upom. W ramach kierunku tematycznego EEC INNOVATION uczestnicy dyskusji spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak start-upy radzą sobie w nowej rzeczywistości, ukształtowanej przez pandemię COVID-19. Odpowiedzi poszukają m.in. Karolina Buratyńska, general manager w Biotts oraz Przemysław Pączek, prezes Nevomo w ramach debaty „Start-upy w nowej rzeczywistości”.

Choć początkowo wydawało się, że inwestorzy mogą gwałtownie obciąć finansowe zasilanie młodych, innowacyjnych przedsięwzięć, to jednak 2020 rok zakończył się rekordami na polskim rynku venture capital.

W 2020 roku 153 fundusze venture capital sfinansowały na polskim rynku równo 300 spółek - wynika z raportu przygotowanego przez PFR Ventures oraz Innovo Venture Partners. Suma inwestycji sięgnęła 2,1 mld zł, wobec 1,2 mld zł rok wcześniej.

Jedną z większych rund finansowania zaliczył w ostatnim czasie start-up Booksy. W rundzie C swego finansowania firma zgromadziła właśnie 70 mln dolarów. Łącznie Booksy pozyskało już blisko 120 milionów dolarów. Oznacza to rekord wśród polskich start-upów na tym etapie rozwoju i największy w historii spółki zastrzyk pieniędzy od międzynarodowych inwestorów. Rundę wsparły Cat Rock Capital i Sprints Capital, które dotąd zainwestowały m.in. w Revolut, Vinted, Takeaway i Pyszne.pl.

Pozyskane środki mają zostać przeznaczone na dalszą globalną ekspansję i wzmocnienie pozycji za granicą - w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz na pozostałych rynkach europejskich. Firma nie wyklucza przy tym przejęć.

Stefan Batory, prezes i współzałożyciel Booksy, opowie podczas EEC Trends, ile pracy musiał włożyć w pozyskanie takiego finansowania i jakie czynniki są decydujące w budowie start-upy, który aspiruje do miana pierwszego polskiego jednorożca (start-upu, którego wartość osiągnie poziom 1 mld dolarów).

Czytaj również: Mocne otwarcie ważnej debaty. To już niedługo

Gościem sesji „Start-upy w nowej rzeczywistości. Innowacje dla klimatu” w ramach bloku tematycznego EEC INNOVATION, która zostanie zorganizowana w środę 17 lutego w godzinach 15.30-17.00 będzie też Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Gość EEC Trends opowie m.in. o tym, jak działania centrum względem start-upów pomagają realizować politykę Europejskiego Zielonego Ładu, jak należy postępować, by środki na innowacje były wydawane możliwe najbardziej efektywnie i skutkowały realnymi wdrożeniami oraz o roli, jaką ma odegrać wdrażana właśnie nowa strategia NCBR.

Innowacjom na rzecz polityki Europejskiego Zielonego Ładu i roli, jaką mogą odegrać tu start-upy poświęcona będzie także debata „Innowacje dla klimatu”. Uczestnicy dyskusji spróbują ustalić m.in. na ile znaczącymi motorami rozwoju technologicznego stały się pandemia i zielona transformacja. A będą nimi Rafał Plutecki, członek zarządu firmy SunRoof oraz Roman Szwed, prezes Atende.

Wstęp do EEC 2021

EEC Trends kontynuuje tradycję i markę Forum Zmieniamy Polski Przemysł – do roku 2018 jednej z najważniejszych debat o perspektywach i kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. II edycja EEC Trends to już samodzielna marka wpisująca się w szerokie i rozpisane na wiele miesięcy bieżącego roku spektrum działań związanych z Europejskim Kongresem Gospodarczym 2021.

Zaproszeni Goście, stali uczestnicy Kongresu – eksperci i naukowcy, przedsiębiorcy, inwestorzy i decydenci – wezmą udział w dyskusjach w ramach wskazanych w agendzie obszarów tematycznych.

Kluczowe dla wydarzenia "trendy" to takie grupy zjawisk, które w najbliższej przyszłości będą zmieniać gospodarczą i społeczno-gospodarczą rzeczywistość. Określenie tych dominujących tendencji, przewidywanie ich skutków, komentowanie w opiniotwórczym gronie, a w końcu konkluzje i rekomendacje – wszystko to ma szczególne znaczenie wobec niestabilnej sytuacji świata i gospodarki.

Dyskusja na EEC Trends przygotowuje grunt pod Kongres, wskazując priorytety, akcentując to, co najważniejsze. W toku tego wydarzenia wykuwa się ostateczny kształt Europejskiego Kongresu Gospodarczego.  Dzięki takiemu podejściu kształt Kongresu jest pojemny – adekwatny do różnych oczekiwań i potrzeb, aktualny i żywy. EEC Trends potwierdza, że dialog jest wpisany w DNA Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

EEC Trends jest zestawem dyskusji, rozmów, prezentacji i innych form. Przeniesienie jej do przestrzeni wirtualnej stwarza nowe możliwości – poszerza krąg odbiorców, zapewnia dostęp do treści w czasie rzeczywistym i do ich zarejestrowanej formy – po zakończeniu wydarzeń.

Częścią EEC Trends będzie przyznanie wyróżnień WNP Awards – tym, którzy pełnią rolę pionierów – wskazują na polskim rynku tendencje, przecierają szlak, niekiedy idą pod prąd, inicjują innowacyjne działania. Tym, bez których śmiałości rozwój nie byłby możliwy.

Chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu mogą rejestrować się na stronie internetowej www.trends.eecpoland.eu.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie