EEC 2020

Budownictwo jest motorem wzrostu gospodarczego. Problemy i wyzwania tej branży nie mogły być na EKG pominięte

Budownictwo to branża tworząca fundament wzrostu gospodarczego. Jej sytuacja i wyzwanie przed nią stojące od lat są stałym elementem kongresowych debat. Nie mogło zatem tego tematu zabraknąć podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek.

  • W poniedziałek rozpoczyna się Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Silnie reprezentowana będzie na nim branża budowlana- zarówno budownictwo infrastrukturalny, jak branża mieszkaniowa, a także nieruchomości komercyjnych. . 
  • Tematem dyskusji będą wyzwania stojące przed branżą - m.in. rosnące ceny materiałów budowlanych.
  • To ostatnia chwila by zadeklarować udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym. Rejestracja kończy się w piątek o 15. 
Od najbliższego poniedziałku 20 września do środy 22 września Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się miejscem spotkań decydentów, ekspertów i praktyków biznesu, którzy – jak co roku – będą dyskutować o wyzwaniach stojących przed gospodarką, a także postarają się odczytać nowe megatrendy, które będą nadawały ton biznesowi w najbliższych latach.

Każdy Kongres ma swój wiodący temat – w tym roku, co absolutnie zrozumiałe, będzie to odrodzenie gospodarki po pandemii i rewolucja technologiczna jaką obecnie przeżywamy. Są jednak tematy branżowe, które goszczą na EKG co rok – i też nic w tym dziwnego, są bowiem branże, bez których – niezależnie od nowych trendów czy wyzwań – gospodarka by się nie kręciła.

Należy do nich budownictwo – dzięki któremu rozrasta się napędzająca wzrost gospodarczy infrastruktura transportowa przemysłowa, istotny jest również sektor budownictwa mieszkaniowego, którego rozwój napędza konsumpcje zwiększając popyt na meble, AGD i dziesiątki innych produktów. Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie mogła się obyć bez tej tematyki, z drugiej strony branża wystawiła dość silną reprezentację.

Silną grupą w Katowicach pojawi się Budimex – prezes spółki Artur Popko weźmie udział w dyskusji na temat strategii transportowej dla Polski. Spółka ta działa w wielu branżach, także energetycznej, nie jest zatem zaskoczeniem obecność jej przedstawiciela w sesji "Offshore", ale również i "Chemia a transformacja energetyczna i zrównoważona produkcja". Będzie nim Piotr Świecki, dyrektor ds. energetyki w grupie Budimex. Cezary Mączka, członek zarządu firmy, dyrektor Pionu Zarządzania Zasobami Ludzkimi weźmie udział w debacie o rynku pracy, bo dostępność wykwalifikowanej siły roboczej jest dla tej branży kluczowa. Wieloletni szef tej grupy, a dziś członek jej rady nadzorczej Dariusz Blocher pojawi się w dyskusji o inwestycjach w miastach i metropoliach.

W trakcie EKG odbędzie również dedykowana branży debata „Budownictwo pod presją” w której budowlańców reprezentować będą: Krzysztof Andrulewicz, dyrektor wykonawczy ds. relacji biznesowych w Aldesie, Dariusz Kolasa z dyrekcji budownictwa ogólnego w Strabagu oraz Cezary Łysenko, dyrektor budownictwa infrastrukturalnego w Budimeksie. Tematem dyskusji będzie sytuacja branży po pandemii w tym narastające nierównowagi rynkowe – drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych z jednej strony czy problemy kadrowe z drugiej.

Ważnym elementem budowlanego krajobrazu Polski jest budownictwo mieszkaniowe – obserwowany ostatnio boom na tym rynku z pewnością cieszy deweloperów, którzy jednak nie przymykają oczu na możliwe zagrożenia. W trakcie sesji „Mieszkalnictwo i rynek. Stan obecny i prognozy” przedstawiciele tej branży podyskutują o stojących przed nią wyzwaniach, programach wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego, a także nowych standardach środowiskowych.

W dyskusji wezmą udział: Mateusz Bromboszcz, wiceprezes Atala, Nikodem Iskra, prezes Murapolu, Natalia Muturi, członek zarządu Mzurii i Piotr Uszok, prezes spółki Eko-Bryza. Deweloperzy będą również w pewien sposób reprezentowani przez Zbigniewa Jakubasa. Jeden z najbogatszych Polaków, pośród wielu swoich biznesowych aktywności (by wymienić tylko Newag, Mennice Polską, czy Multico) ma w swoim biznesowym portfolio również działalność deweloperską. Będzie dyskutował o wyjściu przez polskiej gospodarki z kryzysu i Polskim Ładzie, jako instrumencie, który może to przyspieszyć w sesji "Gospodarczy plan dla Polski”.

Nie można również zapominać o – mocno reprezentowanym na katowickim Kongresie rynku nieruchomości komercyjnych – na temat problemów tego sektora będą dyskutować deweloperzy, doradcy, zarządcy. Podczas debaty „Nieruchomości. 2021 – rok, w którym rynek nieruchomości wróci do normalności?” będą się zastanawiać, kto wygrał, a kto stracił na pandemicznym zamieszaniu i czy rynek centrów handlowych, biur i hoteli wróci do dawnych kształtów, a także jak długo potrwa hossa na rynku magazynowym.

W dyskusji wezmą udział Tomasz Buras, dyrektor zarządzający w Savills Polska, Maria Dąbrowska, szefowa oparacji w Zeitgeist Asset Management Polska, Maciej Dyjas, partner zarządzający w Griffin Real Estate, Marek Foryński, dyrektor zarządzający BTS w Panattoni Europe oraz Michał Sapota, prezes Heritage Real Estate Investments i Karolina Radziszewska, wiceprezes wykonawczy ds. zasobów ludzkich w spółkce biurowej Skanska w regionie CEE.

Jak zatem widać problemy tej kluczowej z punktu widzenia rozwoju gospodarczego branży zostaną przedstawione w różnych aspektach z uwzględnieniem różnych punktów widzenia. Ale to już takla kongresowa tradycja.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie