Polska Agencja Kosmiczna zamierza ogłosić przetarg na koncepcje przyszłych misji kosmicznych. - Jesteśmy otwarci na inicjatywę przedsiębiorstw oraz podmiotów naukowych i pomysłów, które mają względem zagospodarowania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Chcielibyśmy na tej podstawie doprowadzić do wykształcenia i wykreowania takich obszarów, w których Polska jest rzeczywiście dobra - powiedział w rozmowie z portalem WNP.PL Oskar Karczewski, dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Polskiej Agencji Kosmicznej.
- Obecnie jednym z kluczowych działań Polskiej Agencji Kosmicznej pozostają prace nad przygotowaniem Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026. Dokument ma wskazywać m.in. kierunki rozwoju oraz źródła finansowania sektora kosmicznego na najbliższe 5 lat.
- - Przygotowanie programu jest obecnie w fazie zaawansowanych konsultacji i chcielibyśmy, aby został on przyjęty jak najszybciej - zaznaczył Oskar Karczewski.
- - Prowadzimy też wiele działań już teraz przygotowujących do realizacji Krajowego Programu Kosmicznego. Jednym z nich jest projekt zamówienia koncepcji przyszłych misji kosmicznych. Ogłosimy przetarg na takie koncepcje - zapowiedział Oskar Karczewski podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Jak podkreślił Oskar Karczewski, do kluczowych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy wspieranie polskich naukowców i przedsiębiorców z branży kosmicznej.
- Chodzi o jak najskuteczniejsze pożytkowanie międzynarodowych środków, które są dostępne, a tym samym umożliwianie im rywalizowania na arenie globalnej o pozyskiwanie ciekawych kontraktów i włączenie ich w globalny łańcuch dostaw. Chcielibyśmy, aby nasi naukowcy korzystali z korzyści, jakie daje im uczestnictwo Polski w ciekawych misjach kosmicznych zagranicą. I żeby nasi przedsiębiorcy zwiększali swoją konkurencyjność na arenie międzynarodowej i przez to przyczyniali się do wzrostu gospodarczego w Polsce - powiedział dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Polskiej Agencji Kosmicznej.
Czytaj również:
Polska armia będzie miała polskie satelityJak zauważył, jeszcze do niedawna kosmos był zdominowany przez wielkie podmioty, realizujące duże misje. Ale ten układ znacząco się już zmienił...
- Kosmos otworzył się dla przemysłu. Żyjemy w epoce bardzo intensywnej komercjalizacji i zagospodarowania tego, co przestrzeń kosmiczna ma nam do zaoferowania – w dużej mierze to wykorzystanie danych satelitarnych, zobrazowań Ziemi i technologi użytkowych, które mają poprawić nam jakość życia - wskazał dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Polskiej Agencji Kosmicznej.
I podkreślił, że polski sektor kosmiczny - mimo tego, że jest dosyć młodą gałęzią gospodarki - rozwija się bardzo dynamicznie.
- Jesteśmy teraz w momencie, w którym ten rozwój wkracza w krytyczną fazę. Mamy nadzieję osiągnąć taką masę krytyczną, która umożliwi sektorowi skuteczniejsze konkurowanie z dużymi graczami, również międzynarodowymi - zdiagnozował Oskar Karczewski.
W jego ocenie polski przemysł kosmiczny już teraz jest bardzo dobrze widoczny w dziedzinach zajmujących się zagospodarowaniem i tworzeniem usług na podstawie danych satelitarnych, związanych z informatyką, z przetwarzaniem danych, np. w postaci map pokrycia terenu czy map zobrazowania wegetacji.
Jednym z kluczowych działań Polskiej Agencji Kosmicznej są teraz prace nad przygotowaniem Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026. Dokument ów wskaże m.in. kierunki rozwoju oraz źródła finansowania sektora kosmicznego na najbliższe 5 lat.
Zobacz też:
Kosmiczne pomysły z Polski. Napędy dla satelitów to dopiero początek- Chcielibyśmy przez ten program wyznaczyć kierunek działania dla całego sektora kosmicznego w Polsce. Na jego podstawie chcemy zwiększać nasze kompetencje w kosmosie i rozwijać technologie - a narzędziem do tego celu są misje kosmiczne - precyzuje Oskar Karczewski.
I dopowiada, że zadaniem PAK jest jak najlepsze skoordynowanie i zorganizowanie sektora - po to, aby owe misje móc skutecznie zrealizować.
- Program pozostaje obecnie w fazie zaawansowanych konsultacji i chcielibyśmy, aby został on przyjęty jak najszybciej. Prowadzimy też wiele działań już teraz przygotowujących do realizacji Krajowego Programu Kosmicznego. Jednym z takich działań jest projekt zamówienia koncepcji przyszłych misji kosmicznych. Ogłosimy przetarg na takie koncepcje. Zachęcamy przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe do wystartowania w tym przetargu i zgłoszenia nam swoich koncepcji i pomysłów - mówi Oskar Karczewski.
W ten sposób PAK chciałaby jak najszerzej otworzyć możliwości kreowania pewnych polskich obszarów specjalizacji. Karczewski deklaruje przy tym , że liczy tu na inicjatywę samych przedsiębiorstw oraz podmiotów naukowych i pomysłów, które mają względem zagospodarowania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej.
- Chcielibyśmy na tej podstawie doprowadzić do wykształcenia i wykreowania takich obszarów, w których Polska jest rzeczywiście dobra - powiedział dyrektor Departamentu Badań i Innowacji w Polskiej Agencji Kosmicznej.