Doświadczenia wojny na Ukrainie pokazują, jak istotne są nowoczesne systemy uzbrojenia - wskazywano podczas sesji "Przemysł obronny", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
W trakcie sesji wskazywano między innymi, że państwo musi mieć potencjał do tworzenia odpowiednich warunków do odstraszania wroga oraz siły pozwalające skutecznie się obronić. Ważna też jest absorpcja nowoczesnych technologii, które pełnią olbrzymią rolę w przemyśle obronnym.
Adam Bruliński, doradca zarządu WB Electronics, firmy z branży zbrojeniowej, wskazał, że kluczowa będzie też kwestia dialogu pomiędzy firmami publicznymi i prywatnymi i zamawiającym, żeby zdefiniować kompetencje i ramy czasowe w odniesieniu do tego, co chcemy mieć w oparciu o lokalne zdolności oraz zdolności importowe, które z czasem mogłyby ulec polonizacji.
W trakcie sesji wskazywano również, że należy pomyśleć o odporności polskiego przemysłu, aby zapewnić ciągłość obrony państwa. Przy tym niezwykle ważne są również kwestie dotyczące obrony cywilnej i zachowania społeczeństwa na wypadek konfliktu zbrojnego.
Leon Komornicki, generał dywizji Wojska Polskiego w stanie spoczynku, wskazywał, że obecnie na polu walki liczy się w głównej mierze precyzja broni, natomiast wojny wygrywają ci, którzy produkują ją możliwie jak najszybciej.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie