Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza mocno pogłębiła się w ostatnim czasie. Przyszłościowe kierunki współpracy dotyczą między innymi sektora energetycznego, obronnego a także nowoczesnych technologii wraz z branżą IT - wskazywano podczas sesji zatytułowanej „Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza”, która odbyła się 26 kwietnia w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- Polska zawsze była ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych, natomiast teraz może budować nową rolę Europy Środkowej w wymiarze współpracy transatlantyckiej - wskazywał Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.
Jak zaznaczył Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, to był szok i wyczekiwanie, co się wydarzy.
- Polska jest krajem graniczącym z Ukrainą, gdzie właśnie toczy się wojna, ale jesteśmy krajem absolutnie bezpiecznym - podkreślił Krzysztof Drynda. - Pokazujemy jednak naszym partnerom, że na naszej granicy jest spokojnie, a także to, jak radzimy sobie z kwestią uchodźców. Pokazujemy, że wszystko jest poukładane i nie ma żadnego chaosu w podejmowanych działaniach. Zwracamy uwagę, że Polska cały czas pozostaje bezpiecznym krajem pod kątem inwestycji.
Jak zaznaczył Krzysztof Drynda, polsko-amerykańskie relacje zostały wywindowane do bardzo dobrego poziomu i należy to wykorzystać.
- Ludzie w Stanach Zjednoczonych usłyszeli o Polsce w czasie, gdy toczy się wojna na Ukrainie. Teraz jest duże zrozumienie dla znaczenia relacji polsko-amerykańskich - dodał Krzysztof Drynda. Podkreślił, że to przekłada się na gospodarcze relacje i wspólne działania, czego dowodem jest olbrzymia przewaga projektów amerykańskich obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.
Z kolei Mariusz Mielczarek z Amazona, dyrektor sektora publicznego w Europie Centralnej wskazał, że Amazon planuje kolejne inwestycje.
- Mamy centra logistyczne, a także centra badań i rozwoju. Inwestycje stale postępują - podkreślał Mariusz Mielczarek. - Mamy 3,5 tys. pracowników z Ukrainy zatrudnionych w centrach logistycznych oraz centrach badań i rozwoju. Staramy się im pomóc i wspierać ich w trudnym czasie.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie