Automatyzacja procesów biznesowych jest potrzebna praktycznie każdej firmie. Roboty mogą usprawnić działanie, odciążyć pracowników i zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także pieniędzy. Niestety polskie firmy w przeważającej większości lekcję z robotyzacji mają jeszcze do odrobienia. Czym zatem i dla kogo jest robotyzacja? Jak ją z sukcesem przeprowadzić w organizacji?
Andrzej Kinastowski odpowiadając na pytanie, czy robotyzacja jest dla każdej firmy, powiedział, że najmniejsza firma, gdzie wdrażał robotyzację, zatrudniała 4 osoby, a największa, która wykonywała pracę samodzielnie - zatrudniała 60 osób.
- Widać zatem, że próg wejścia nie jest duży. Roboty są nie tylko dla korporacji, ale praktycznie dla każdej firmy - twierdzi Kinastowski.
W opinii Artura Kurasia nastawienie do zagadnienia robotyzacji w polskich firmach jest bardzo różne. - Świadomość w małych i średnich firmach jest niska. Robotyzacja kojarzy się z czymś drogim, a sztuczna inteligencja to w ogóle astronomiczne sumy. Efekt małych sukcesów to droga do skutecznej robotyzacji. Z drugiej strony niektóre firmy rezygnują z robotyzacji. W początkowym etapie przedsiębiorstwa starają się wprowadzić roboty wszędzie gdzie się da, ale wówczas często tracą kontrolę i pojawiają się rozmaite problemy - firmy uznają to za porażkę. Kolejnym powodem rezygnacji jest brak współpracy wewnątrz danej organizacji - tłumaczy Kuraś.
- Kiedyś mieliśmy wdrożyć roboty w firmie, gdzie „góra” tego chciała, ale „dół” nie chciał. Okazało się, że jakakolwiek robotyzacja stała się niemożliwa. Zwyczajnie się nie dało - podkreślił dyrektor operacyjny IT Amnis Code.
Zaznaczył, że robotyzacja nie kończy się po wdrożeniu robota. - Firma musi przyzwyczaić się do tego, że jest on jak pracownik. Jeśli o tym zapominamy, to może on „zachorować”. Jeśli jeden z elementów otoczenia się zmieni, to robot przestanie działać jak należy. On, owszem, zgłosi błąd, ale nie będzie działał. Dlatego tak ważne jest monitorowanie robotyzacji. Menedżerowie powinni czuć odpowiedzialność za swoje roboty - a o tym się zapomina - zauważył Artur Kuraś.
Czy roboty nie są zagrożeniem dla pracowników, szczególnie tych z niższymi kwalifikacjami? Andrzej Kinastowski uważa, że nie.
- Pracujemy z dużymi korporacjami, centrami usług i tam ciągle brakuje pracowników, cięgle trwa rotacja. Tam nikt się nie obawia utraty pracy z powodu wprowadzenia robotów. O tyle w mniejszych firmach może tak faktycznie być. Z drugiej strony, gdy taka firma kogoś zwolni po wdrożeniu robota, to będzie to ostatni robot w tej firmie. Inni pracownicy już nie będą dalej współpracować przy robotyzacji. Co jest zupełnie zrozumiałe - uważa.
- Trzeba myśleć o zarządzaniu zmianą, trzeba rozmawiać z pracownikami. Jeśli pracownicy będą się przeciwstawiać robotyzacji, to ona nie ma szans powodzenia. Nie uda się - podkreślał ekspert z firmy Office Samurai.
Do zagadnienia odniósł się także Przemysław Lewicki. - Rodzi się pytanie odmienne - czy bez robotyzacji, ludzie będą chcieli pracować w danej organizacji. Mamy rynek pracownika, a roboty wspierają ich w nużących, monotonnych zajęciach. Roboty wykonują proste, powtarzalne czynności odciążając ludzi - zauważył ekspert ING. Dodał, iż roboty dają firmie dużą elastyczność, która jest bardzo ważna na szybko zmieniającym się rynku. Bez robotów traci się przewagę konkurencyjną – uważa Lewicki. Zgodził się z tym Artur Kuraś, który stwierdził, że roboty mogą przynosić dodatkowy dochód dla firm.
Przemysław Lewicki uważa, że kolejnym krokiem w robotyzacji będą roboty ze sztuczną inteligencją. - Idziemy w kierunku hybrydy obecnych robotów, które działają w oparciu o reguły i wykonują powtarzalne czynności, ze światem modeli i sztucznej inteligencji. Roboty będą coraz bardziej złożone i będą mogły podejmować decyzje - uważa ekspert ING.
W opinii Andrzeja Kinastowskiego robotyzacja jest zaledwie fundamentem, gdzie możemy dodawać kolejne rzeczy i wdrażać kolejne rozwiązania. Mówi się o koncepcji hiperautomatyzacji - platform automatycznych, które oferują bardzo szeroką gamę narzędzi. To temat na najbliższe kilka lat.
Z kolei zdaniem Artura Kurasia, głównym problemem małych firm są dane. - Dane są konieczne i potrzebne, stąd powstają nowe algorytmy do przetwarzania danych. W tym kierunku będzie szedł cały świat. Małe i średnie firmy mają bardzo słabą jakość danych. Robotyzacja spowoduje, że zacznie się nad nimi pracować. Roboty nie tylko mogą analizować dane, ale także je zbierać - to idealne narzędzie - uważa Artur Kuraś. - Dane często są w firmach, ale są tak rozporoszone, że nie da się ich wykorzystać - dodał.
Przemysław Lewicki nadmienił, że na razie ludzie piszą roboty, ale może roboty będą pisały roboty.
O robotyzacji, wyzwaniach i korzyściach jakie się z nimi wiążą, a także o kosztach i zagrożeniach oraz o ich wdrażaniu rozmawiano podczas debaty pt. „Inteligentna automatyzacja procesów biznesowych” na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2021.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie