O odpadach w budownictwie, recyklingu i gospodarce cyrkuralnej rozmawiano podczas panelu "Budownictwo - zielone inwestycje" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- Przemysł materiałów budowlanych przechodzi rewolucję. My jako firma wzięliśmy na siebie zobowiązanie, aby do końca tej dekady, czyli do roku 2030, zredukować ślad węglowy naszych produktów o połowę - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Adam Ambrozik, menedżer ds. korporacyjnych firmy Velux Polska.
Zdaniem Agnieszki Kalinowskiej-Sołtys ze Stowarzyszenia Architektów Polskich potrzebne są natychmiastowe zmiany, aby osiągnąć w 2050 roku neutralność klimatyczną.
- Aby dojść do celu w 2050 roku polegającym na neutralności klimatycznej, bardzo dużo musi się zmienić. Musimy zdać sobie sprawę, że 38 proc. emisji związane jest z budownictwem, z tym, jak wznosimy budynki, jak je eksploatujemy i jak je utylizujemy. Tutaj jest olbrzymia rola sektora budowlanego, aby się zmienić i mamy mało czasu - mówiła Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
Firmy coraz chętniej stawiają na zielone inwestycje. Przykładem mogą być działania spółki Lotos Asfalt, która zakończyła niedawno projekt Efra.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie