Jakie należy zastosować instrumenty ekonomiczne, żeby można było wyhamować, a przy tym także kontrolować inflację w Polsce? Czy zmiany w sferze finansów publicznych będą konieczne po ewentualnej zmianie władzy po jesiennych wyborach parlamentarnych?
Nie ma lepszego miejsca do dyskusji nad finansami publicznymi i tematami związanymi z polską gospodarką niż Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, który odbędzie się dniach 24-26 kwietnia 2023 roku.
Tym razem do dyskusji zostali zaproszeni politycy z różnych opcji, którzy uczestniczyć będą w debacie EEC Politics: Finanse. Z opozycji i z obozu rządowego właśnie po to, aby mogli przedstawić swoje recepty na polską gospodarkę, walkę z inflacją, ewentualne przystąpienie naszego kraju do strefy euro.
Inflacja jest zbyt wysoka i uciążliwa dla obywateli, biznesu, banków i prowadzenia normalnej polityki gospodarczej. Choć na krótką metę poprawia wpływy z tytułu podatków do budżetu państwa, to jednak po stronie wydatkowej zmusza do rewaloryzacji wszystkich projektów inwestycyjnych. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie podjąć działania, aby wyhamować inflację i kontrolować ją w kolejnych miesiącach, zanim nie osiągnie celu Narodowego Banku Polskiego (NBP), czyli 2,5 procent w skali roku z możliwością wahań o jeden punkt procentowy w dół albo w górę.
Ciągle powraca także temat udziału Polski w strefie euro i tego, czy w okresie obserwowanego spowolnienia byłby to atut i szansa, czy wręcz przeciwnie pułapka i ryzyko.
Zbliżające się jesienne wybory parlamentarne zadecydują o możliwych zmianach w sferze zarządzania finansami publicznymi, a może wręcz przeciwnie nic lub prawie nic nie zostanie poddane weryfikacji. Jednak w trakcie kampanii przedwyborczej warto zapoznać się stanowiskiem przedstawicieli partii politycznych na temat zarządzania budżetem państwa.
W debacie swój udział zapowiedzieli między innymi: Paulina Hennig-Kloska, posłanka Polska 2050, poseł Przemysław Koperski z Lewicy i posłanka Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie