Pracownicze Plany Kapitałowe zostały bardzo życzliwie przyjęte przez ekspertów, potencjalni beneficjenci programu – pracownicy - przyjęli jednak ów program bardzo wstrzemięźliwie. O przyczynach takiego stanu rzeczy i pomysłach na ożywienie tego programu będą się zastanawiać uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w dniach 20-22 września.
W wielu krajach długoterminowe oszczędności – przede wszystkim emerytalne – są doskonałym źródłem finansowania rozwoju. Pomysłem na zbudowanie takich oszczędności w Polsce był, zdaniem ekspertów dobrze skonstruowany, program Pracowniczych Planów Kapitałowych, który z jednej strony oceniono jako dobry pomysł na oszczędzanie na emeryturę w skali mikro i na budowę długoterminowego krajowego kapitału w skali makro. Pracownicy – potencjalni beneficjenci tego programu – przyjęli go jednak wstrzemięźliwie – partycypacja w PPK jest znacznie niższa od zakładanej.
Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego eksperci będą się zastanawiać nad przyczyną stosunkowo małej popularność PPK. Czy zachęty do uczestnictwa w programie okazały się zbyt małe, czy eksperci nie wzięli pod uwagę jakichś czynników? A może decydujący był brak zaufania po zmianach, które spotkały kilka lat temu otwarte fundusze emerytalne?
O tym wszystkim będziemy rozmawiać 20 września podczas sesji „PPK a rynek finansowy”, w której udział wezmą m.in. Katarzyna Chmielak, dyrektor Departamentu Rozwoju i Operacji Pracowniczych Planów Kapitałowych w PFR TFI, Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich oraz Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK.
Tematem dyskusji będzie również wpływ PPK na rynek finansowy – bo tam miały być inwestowane oszczędności przyszłych emerytów. Mniejsza popularność PPK skurczyła ten strumień pieniędzy, w dyskusji pojawi się zapewne wątek co to oznacza dla warszawskiej giełdy, która w ostatnich czasach ponownie stała się miejscem poszukiwania kapitału na rozwój. Europejski Kongres Gospodarczy podczas poprzednich edycji towarzyszył pracom koncepcyjnym i wdrażaniu programu PPK w życie, być może obecna edycja przyniesie pomysły na ożywienie tego programu.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie