Polska wypada blado w przetargach międzynarodowych. Przedsiębiorcy znad Wisły nadal obawiają się rywalizacji międzynarodowej, ale rząd szuka dla nich odpowiednich nisz.
Nie przegap! @EECKatowice 🏆 najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Europie 💡 Poznaj najnowsze trendy i wyzwania w biznesie, ekonomii, polityce i innowacjach!
— Miasto Katowice (@miasto_katowice) April 12, 2023
🔜 Zarejestruj się już teraz! https://t.co/2HOdcH1JF4 pic.twitter.com/oKificV9M4
Przetargi międzynarodowe organizowane m.in. przez ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych jest największym podmiotem w międzynarodowych zamówieniach publicznych) stanowią szansę dla firm na inwestycje na rynkach mało znanych, które potrzebują specyficznych towarów. Polskie firmy nadal nie są zbyt aktywne na tym polu.
ONZ poszukuje towarów i usług ze wszystkich branż, takich jak m.in.: leki, środki antykoncepcyjne, sprzęt medyczny, sprzęt laboratoryjny, szczepionki, materiały farmaceutyczne, paliwa i smary, żywność i napoje, sprzęt IT/ITC, artykuły gospodarstwa domowego, materiały edukacyjne, sprzęt telekomunikacyjny, pojazdy, urządzenia do zaopatrzenia w wodę oraz usługi: przewozu towarów, magazynowe i pocztowe, zarządcze i administracyjne, budowlane i remontowe, inżynieryjne i badawcze, telekomunikacyjne, przewozu osób, żywienia i noclegów, cateringu i dostawy żywności, doradcze, inżynieryjne, ubezpieczeniowe, z zakresu zarządzania inwestycjami, drukowanie - czytamy na stronie gov.pl.
System przetargowy organizowany przez ONZ składa się z różnych agencji, programów i funduszy, ale system zakupów jest w dużej mierze zintegrowany, chociaż wciąż niektóre programy i agendy wykorzystują własne procedury. Zamówienia są składane na głównym portalu ONZ dedykowanym procedurom przetargowym - United Nations Global Marketplace (UNGM). Chociaż system jest scentralizowany, nadal wiele firm nie korzysta z możliwości, które dają międzynarodowe struktury przetargowe.
Największym zamawiającym jest system Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polskie firmy uczestniczyły tam w mniej niż 0,1 proc zamówień - w sumie ich wartość wyniosła około 5 mln dolarów rozłożonych na kilku dostawców.
Udział Polski w zamówieniach ONZ jest mniejszy niż Litwy, Węgier czy Czech. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z braku wiedzy polskich przedsiębiorców, którzy obawiają się międzynarodowych procedur przetargowych - te jednak często bywają łatwiejsze do przejścia niż ich odpowiedniki na poziomie krajowym.
W Polsce koordynacją wsparcia dla rodzimych przedsiębiorstw zajmuje się Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które doradza polskim firmom w zakresie procedur przetargowych takich organizacji jak m.in. NATO, ONZ, OECD, Międzynarodowy Czerwony Krzyż oraz wojska amerykańskie. W ramach Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) funkcjonuje Wydział Międzynarodowych Organizacji i Zamówień Publicznych.
Jego zadaniem jest wspieranie polskich firm zainteresowanych udziałem w przetargach organizacji międzynarodowych, a w szczególności ubieganiem się o zamówienia udzielane przez organizacje, z którymi ministerstwo prowadzi współpracę o charakterze stałym (m.in. NATO, UNIDO, OECD, WTO) - czytamy na stronie ministerstwa.
W ramach tych inicjatyw MRiT analizuje potencjał eksportowy polskich firm i najbardziej perspektywicznych branż eksportowych zgodnie z potrzebami organizacji międzynarodowych.
Na temat Inicjatywy Trójmorza będziemy rozmawiać podczas debaty "Przetargi międzynarodowe", do której zostali zaproszeni m.in. Kathrin Hornbanger, Counsel z Baker McKenzie,
Maria Łubian, kierownik regionu - Europa Wschodnia, Centrum Eksportu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Aleksander Siemaszko, zastępca dyrektora, Departament Handlu i Współpracy Międzynarodowej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Dariusz Szymczycha, wiceprezes, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy, dyrektor wykonawczy, United Nations Global Compact Network Poland.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie