Polski przemysł kosmiczny cechuje duży potencjał rozwojowy. Jednym z elementów jego wsparcia może być program inkubacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC Poland (European Space Agency Business Incubation Centres).
W 2022 roku na polski sektor kosmiczny składało się 330 podmiotów - w tym ponad 150, które są bezpośrednio zaangażowane w międzynarodowe projekty, około 12 tysięcy pracowników przedsiębiorstw i centrów badawczo-rozwojowych (w roku 2020 było ich ponad 300) oraz kontrakty o wartości ponad 140 mln euro.
Rozwój polskiego przemysłu kosmicznego na fundamencie nowych technologii może zostać przyspieszony dzięki działaniom inkubującym ten sektor gospodarki. Impulsem rozwojowym będzie zapewne koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej, oferująca pomoc w stworzeniu biznesplanu, założeniu firmy i pozyskaniu dodatkowych środków finansowych - zarówno ze źródeł publicznych, jak i prywatnych.
W październiku 2022 roku uruchomiono ESA BIC Poland (European Space Agency Business Incubation Centres). Celem w szczególności jest tu wsparcie idei przedsiębiorczości oraz wykorzystania technologii kosmicznych w różnych sektorach gospodarki w ramach programu inkubacji.
- Inkubator ESA BIC Poland ma w założeniu zwiększyć wykorzystanie technologii kosmicznych poprzez wsparcie nowych pomysłów o dużym potencjale biznesowym. Sektor kosmiczny, również polski, wypracował wiele innowacyjnych technologii, które mogą znaleźć zastosowanie w innych sektorach; drogą do ich komercjalizacji może być właśnie ESA BIC Poland. Dodatkowo sektor kosmiczny oferuje dostęp do usług oraz danych (dane obserwacji ziemi, nawigacji i komunikacji satelitarnej), które mogą zostać wykorzystane do stworzenia nowych produktów i usług. Tym, co wyróżnia ofertę inkubatora ESA BIC Poland, jest szeroki zakres wsparcia technologicznego oraz dostęp do międzynarodowej sieci inkubatorów ESA BIC oraz jej partnerów - a to pozwala znaleźć odpowiedniego partnera do rozwoju, inwestora lub pierwszego klienta - mówi Michał Chwieduk, dyrektor ESA BIC Poland.
W ramach ESA BIC Poland powołane zostały dwa konsorcja regionalne: w Warszawie i Rzeszowie. Liderami poszczególnych składowych projektu są Agencja Rozwoju Przemysłu SA - w roli lidera ESA BIC POLAND, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej - lider Konsorcjum Regionalnego w Warszawie i województwo podkarpackie - lider Konsorcjum Regionalnego w Rzeszowie - informuje Agencja Rozwoju Przemysłu.
Na rynku satelitów ważne miejsce zajmuje Creotech Instruments. To notowana na głównym rynku warszawskiej giełdy wiodąca polska spółka z branży kosmicznej (firma działa w segmencie Space od 2012 r.). Jako jedyna w kraju ma zdolności do budowy mikrosatelity wyższej klasy.
Spółka planuje - na przełomie 2023/2024 r. - wynieść na orbitę okołoziemską mikrosatelitę obserwacyjnego EagleEye. Ma on zapewnić wysokiej rozdzielczości obrazy Ziemi i - tym samym - może stać się prekursorem konstelacji satelitów tego typu. Podmiotem współodpowiedzialnym za to przedsięwzięcie będzie niemiecka spółka Exolaunch - integrator usług dla firmy Elona Muska - czyli SpaceX. I to właśnie za pomocą rakiety tej firmy - Falcon 9 - najprawdopodobniej dojdzie do wyniesienie na orbitę Ziemi pierwszego mikrosatelity Creotech Instruments.
Ważnym polskim „graczem” na rynku satelitów pozostaje również SatRev. Firma ta uzyskała 5 mln dolarów (USD) wsparcia od Virgin Orbit na budowę nanosatelity, który w całości został wyprodukowany w Polsce w zakładzie we Wrocławiu.
9 stycznia 2023 roku doszło do wypuszczenia na orbitę AMAN (pierwszego omańskiego satelity) oraz Stork-6. Za ich zaprojektowanie oraz produkcję odpowiadała właśnie spółka SatRev. Satelity AMAN i Stork-6 zostały wyniesione przez rakietę Virgin Orbit z lotniska w Kornwalii w Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy start satelity z nowo powstałego Spaceport Cornwall. Relacja z tego wydarzenia była dostępna na platformie YouTube.
Polska - oprócz rozbudowy własnego potencjału technologii satelitarnych - kupuje również gotowe urządzenia. Pod koniec grudnia 2022 roku Agencja Uzbrojenia, reprezentująca Skarb Państwa, oraz firma Airbus Defence & Space podpisały na przykład umowę na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych - wraz ze stacją odbiorczą.
Według ekspertów kupione przez Polskę satelity znajdą zastosowanie nie tylko w wojsku. Satelity przeznaczone dla naszego kraju mają zostać wyniesione na orbitę do 2027 roku. Z kolei już w tym roku Siły Zbrojne RP uzyskają dostęp do zasobów obecnie funkcjonującej konstelacji satelitów Pleiades Neo - podaje Space24.
Satelity Pleiades Neo oprócz zastosowania stricte wojskowego będą mogły być wykorzystywane również "w cywilu". Mogą być użyte np. w zarządzaniu kryzysowym, przy produkcji i aktualizacji map, rozliczaniu dopłat do upraw rolnych lub ocenie szkód. Jak dotychczas Polska korzysta z danych z włoskich satelitów radarowych konstelacji COSMO-SKyMed i COSMO-SkyMed drugiej generacji. Po przejściu na system satelitarny Plejades Neo nasz kraj będzie miał pełną kontrolę nad systemem.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie