EEC 2020

Od prezentacji Polskiego Ładu minęły cztery miesiące, a dyskusja wciąż trwa. Europejski Kongres Gospodarczy to znakomite miejsce, by ją kontynuować

Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem dyskusji na temat Polskiego Ładu – nowej strategii gospodarczej rządu, która ma dać impuls rozwojowy na najbliższe lata. Zaprezentowany w maju program wciąż jest konsultowany i modyfikowany. Na Europejskim Kongresie Gospodarczym nie mogło zabraknąć tego tematu.

Ogłoszony przed czterema miesiącami Polski Ład - program gospodarczy, który ma zastąpić Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju – wciąż jest jeszcze w fazie dyskusji, przede wszystkim na temat zmian w podatkach. Sprawy podatkowe – chociaż kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorców – usunęły jednak nieco w cień pozostałe elementy tego programu gospodarczego. Okazją do ich przypomnienia będzie debata „Gospodarczy plan dla Polski” która odbędzie się 20 września podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Uczestnicy debaty – przedstawiciele administracji rządowej i biznesu – będą dyskutować o priorytetach Polskiego Ładu i kluczowych przedsięwzięciach. Będzie to debata w znamienitym gronie. Udział w niej zapowiedzieli Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, Paweł Borys, prezes PFR, Jadwiga Emilewicz, b. minister przedsiębiorczości i technologii, Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Kapitałowej Multico, Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, Anna Rulkiewicz, prezes Lux Medu, oraz Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, wykładowca na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Czas na taką dyskusję jest znakomity – jeżeli Polski Ład ma być rzeczywistym impulsem dla gospodarki na najbliższe lata, powinien być realizowany (a jego realizacja wymaga uchwalenia dziesiątek ustaw). To zatem ostatnia chwila, by zastanowić się nad jego kształtem i ewentualnymi korektami. Warto podyskutować nad tym, jak osiągnąć synergię między Polskim Ładem, a Krajowym Planem Odbudowy, by oba programy się wspierały, a nie konkurowały ze sobą.

Poprzednie edycje Europejskiego Kongresu Gospodarczego nauczyły nas już, że konfrontacja w dyskusji stanowiska rządu ze stanowiskiem biznesu zawsze przynosi pozytywne skutki – jeśli nie pełny kompromis, to przynajmniej zrozumienie stanowiska przeciwnej strony. Nie inaczej będzie zapewne i tym razem – z pożytkiem dla Polskiego Ładu, a w konsekwencji i dla polskiej gospodarki. Po to w końcu jest Europejski Kongres Gospodarczy. Zarejestruj się już dziś.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie