EEC 2020

Pandemia pokazała, jak ważne są stabilne łańcuchy dostaw

Pandemia koronawirusa w różnym stopniu uderzyła gospodarki poszczególnych krajów. Jak tłumaczą specjaliści podczas XIII edycji Europejskiego kongresu Gospodarczego: kluczowe są łańcuchy dostaw.

Jak mówi Weronika Achramowicz, partner w Baker McKenzie, pandemia pokazała wiele rzeczy, a jedną z kluczowych jest znaczenie łańcucha dostaw.

W kontekście pandemii łańcuch dostaw został nagle przerwany, nieczekiwanie okazało się, że  zamówiony towar czy produkt nie może zostać dostarczony.

Zresztą nawet dzisiaj widać, jak kruche są niektóre łańcuchy dostaw. Szczególnie widać to w kontekście półprzewodników. Okazało się, że uzależnienie od jednego dostawcy może być kłopotliwe, a na dłuższa metę nawet zgubne.

Czytaj też: Polski Ład będzie stymulował gospodarkę wychodzącą z pandemii

Stąd widać, że państwa zaczynają dążyć, aby produkcję wrażliwych produktów lokalizować u siebie.

Przykładem może być amerykańska ustawa CHIPS for America Act. Ma ona wspierać produkcję półprzewodników w USA, badania nad nimi i rozwój. W szczególności projekt ustawy przewiduje ulgę w podatku dochodowym od inwestycji dla inwestujących w sprzęt do produkcji półprzewodników lub zakład je produkujący. Ulga będzie obowiązywała do 2026 r.

Na produkcję półprzewodników ma także postawić Unia Europejska.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie