EEC 2020

Energia jądrowa ma potencjał, aby odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej

11 unijnych krajów, w tym Polska, podpisało porozumienie w sprawie rozwoju energetyki jądrowej. Do podpisania wspólnej deklaracji doszło podczas spotkania ministrów energii UE w Sztokholmie.

  • Zgodnie z treścią deklaracji podpisanej m.in. przez Polskę, grupa 11 państw europejskich ma promować współpracę w dziedzinie energii jądrowej, m.in. w zakresie badań, rozwoju europejskiego łańcucha dostaw, szkoleń specjalistów oraz standardów bezpieczeństwa.
  • Wysiłkom na rzecz zacieśnienia europejskich więzi w dziedzinie rozwoju energii jądrowej przewodzi Francja.
  • - Polska może być jednym z kluczowych sojuszników Francji w Brukseli i jednym z filarów europejskiego przemysłu jądrowego - mówi w rozmowie z WNP.PL Thierry Deschaux, dyrektor zarządzający EDF Przedstawicielstwo w Polsce - Energia Jądrowa.
  • O energetyce przyszłości będziemy mówić podczas debaty "Transformacja sektora energii" w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia).

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry podpisały w Sztokholmie porozumienie w sprawie rozwoju energetyki jądrowej. Spotkanie odbyło się z inicjatywy francuskiej minister energii Agnès Pannier-Runacher.

Podczas spotkania, w trakcie, którego podpisano porozumienie, ministrowie z 11 krajów rozważali również możliwości dalszego rozwoju współpracy naukowej w zakresie energii jądrowej oraz dzielenia się najlepszymi praktykami z zakresu bezpieczeństwa.

Zdaniem Paryża energia jądrowa może pomóc Europie w osiągnięciu celów klimatycznych, zwłaszcza w produkcji "zielonego" wodoru dla transportu i przemysłu.

- Jesteśmy dumni z francuskiego zaangażowania w budowę koalicji krajów europejskich, które wspólnie będą rozwijać energetykę jądrową. Wierzę, że szczególnie Polska może być jednym z kluczowych sojuszników Francji w Brukseli i jednym z filarów europejskiego przemysłu jądrowego. Jako EDF jesteśmy zdeterminowani, by dostarczać nasze technologie w Europie, dla Europy i we współpracy z europejskimi dostawcami, a przed wszystkim z Polski - mówi w rozmowie z WNP.PL Thierry Deschaux, dyrektor zarządzający EDF Przedstawicielstwo w Polsce - Energia Jądrowa.

Energia jądrowa ma potencjał, aby odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej, prowadząc do bardziej zrównoważonej przyszłości. Inwestując w technologie jądrowe, możemy zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych, obniżyć emisję gazów cieplarnianych, a także zapewnić niezawodne i bezpieczne źródło energii dla przyszłych pokoleń.

Kwestia ta po raz kolejny podzieliła Europę, a kilka państw UE - z Niemcami i Hiszpanią na czele - ostro się jej sprzeciwia twierdząc, że budowa nowych reaktorów trwa zbyt długo, by mogły być rzeczywistym wsparciem w osiągnieciu celów klimatycznych.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie