EEC 2020

Sesja "Geotermia w transformacji energetycznej"

Czy naturalne ciepło gruntu to pomysł na samowystarczalność i bezpieczeństwo energetyczne? Między innymi o tym dyskutowano w trakcie sesji "Geotermia w transformacji energetycznej", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Grzegorz Ryżyński, kierownik zespołu Geotermii Niskotemperaturowej w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym zwrócił uwagę na rosnący potencjał w zakresie gruntowych pomp ciepła. Obecnie mamy około 67 tys. takich pomp. I segment ten będzie się rozwijał w kolejnych latach.

- Geotermia niskotemperaturowa jest dostępna wszędzie. Jest dostępna 365 dni w roku. To istotne źródło ciepła i chłodu - podkreślił Grzegorz Ryżyński.

Z kolei Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła Port PC zaznaczył, że potencjał do rozwoju geotermii płytkiej jest spory, szczególnie w przypadku budynków komercyjnych czy publicznych. Natomiast zainteresowanie gruntowymi pompami ciepła stale wzrasta.

- Nie da się zdekarbonizować gospodarki w zakresie ogrzewania bez pomp ciepła - wskazywał Paweł Lachman. 

Mówiąc o transformacji energetycznej należy podkreślić, że Komisja Europejska stawia na rozwój w zakresie pomp ciepła.

- Współpracujemy z branżą, aby rozwój i wdrażanie gruntowych pomp ciepła odbywał się bezpiecznie i żeby masowe wiercenia nie zagrażały wodom gruntowym. Chodzi również o to, by zmierzać w kierunku usprawnienia legislacji w tym obszarze - zaznaczył Grzegorz Ryżyński.

* Artykuł powstał podczas sesji "Geotermia w transformacji energetycznej", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie