Regiony górnicze stoją przed bezprecedensowym wyzwaniem transformacji. Jak ją przeprowadzić w sposób odpowiedzialny, solidarny i akceptowalny społecznie? Jak zaplanować działania i skutecznie je przeprowadzać? Jaka będzie rola samorządów i administracji centralnej w tym procesie? O tych problemach dyskutowano w trakcie sesji pt. „Sprawiedliwa transformacja”, która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Z procesem odchodzenia od wydobycia węgla w Polsce wiąże się nierozerwalnie kwestia transformacji regionów pogórniczych. Wiadomo, że będzie to trudny i kosztowny proces obejmujący wiele różnych obszarów.
- Nie ma uzasadnienia dla 29 lat odchodzenia od węgla. Może w przypadku Lubelskiego Zagłębia Węglowego, gdzie są lepsze warunki górniczo-geologiczne - wskazywał Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC. - Unia Europejska niechętnie daje pieniądze na wydobycie węgla, który jest nieopłacalny. Tu mogą pojawiać się problemy. Natomiast pakietem socjalnym należy objąć wszystkie kopalnie - dodał Jerzy Buzek, odnosząc się do daty odchodzenia od wydobycia węgla kamiennego energetycznego w Polsce do roku 2049, który zapisano w umowie społecznej.
Jerzy Buzek przypomniał, że z górnictwa wychodziły także inne kraje Unii Europejskiej.
-Ten zawód niesie za sobą pewne emocje kulturowe. Zachowajmy pamięć o zawodzie, który dawał siłę regionowi. Tradycję dobrej roboty trzeba zachować, ale to nie jest praca na dzisiejsze czasy. A do tego doszły kwestie klimatu - dodał Jerzy Buzek.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie