EEC 2020

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju aktywnie włącza się w realizację polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Jednym z efektów prac ma być elektrociepłownia, która zmagazynuje energię elektryczną, cieplną i chłód. Towarzyszy temu wdrażanie przez NCBR zupełnie nowej strategii, która ma w większym stopniu otworzyć Centrum na świat oraz wzmocnić rolę jego zaplecza eksperckiego.

  • Wynikiem prac NCBR w dziedzinie Europejskiego Zielonego Ładu ma być powstanie m.in. nowoczesnej oczyszczalni ścieków czy elektrociepłowni przyszłości.
  • Centrum uruchomiło też już narzędzie, które będzie zasypywać lukę inwestycyjną na polskim rynku start-upów.
  • Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki będzie gościem konferencji EEC Trends, która zostanie zorganizowana w dniach 17-18 lutego.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wdraża - od końca 2020 roku - nową strategię, która ma podnieść jego pozycję międzynarodową i pozwolić na lepsze zagospodarowanie potencjału eksperckiego.

- Posiadamy już zasób, który na arenie międzynarodowej może odgrywać dużą role w promowaniu i wspieraniu polskich przedsiębiorców w pozyskiwaniu "na wprost" grantów europejskich oraz we włączaniu się ich w międzynarodowe konsorcja, które - z jednej strony - przynoszą określone profity, ale z drugiej -  budują również wiedzę wśród naszych przedsiębiorców - mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Podkreśla przy tym, że bardzo istotnym aspektem staje się obecnie wykorzystanie wiedzy, zgromadzonej w Centrum podczas jego kilkunastoletniej pracy.

- Uważamy, że  ten zasób wiedzy, gdy go odpowiednio udostępnimy wszystkim zainteresowanym, będzie dobrze służył do rozwoju innowacji i - przy okazji - będzie budował również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w roli ośrodka, który potrafi się dzielić kompetencjami i i skutecznie wspomagać wszystkich, którym innowacje leżą na sercu - zaznacza dyrektor NCBR.

Centrum włącza się też aktywnie w realizację polityki Europejskiego Zielonego Ładu.

- Myślę tutaj konkretnie o projektach realizowanych w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które mają na celu stworzenie - w efekcie tych prac badawczych - wyskalowany w skali 1:1 demonstrator, funkcjonujący według założeń postawionych na początku. Żeby zaś nie skończyło się zaś na pierwotnym demonstratorze, inne instytucje (typu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Bank Ochrony Środowiska czy PFR) będą mogły asygnować dalsze wsparcie - do rozpowszechniania tych demonstratorów na obszarze całego kraju - akcentuje Wojciech Kamieniecki.


W ramach budowy demonstratorów NCBR realizuje obecnie osiem projektów. W ich wyniku mają powstać m.in. nowoczesna oczyszczalnia ścieków, nowoczesna biogazownia, nowoczesne budynki o zerowym lub wręcz dodatnim bilansie energetycznym czy prekursorskie, efektywne systemy retencji wody przydomowej. Planowana jest też budowa elektrociepłowni przyszłości, która będzie "umiała" magazynować nie tylko energię elektryczną, ale także ciepło i chłód.

Ponadto już w tym roku konkretne efekty powinna przynieść działalność NCBR Investment Fund ASI - koinwestycyjnego funduszu, którego celem jest zasypywanie luki inwestycyjnej na rynku start-upów po fazach preseed i seed.

- Fundusz ma za zadanie koinwestycje z funduszami prywatnymi, które na skutek swoich badań stwierdzą, że dany podmiot uzyskał taką zdolność do działania, że potrzebuje już dużego zasilenia kapitałowego. Po to, by mógł uzyskać efekt skali, mógł z powodzeniem wprowadzić swe produkty na rynek. Inwestycje nasze określamy na poziomie od 1,5 do 64 mln zł, co - przy zmultiplikowaniu przez fundusz prywatny - daje kwotę dwa razy większą, czyli od 3 do 128 mln zł - tłumaczy dyrektor NCBR.

Wojciech Kamieniecki weźmie udział w konferencji EEC Trends, która zostanie zorganizowana w 17-18 lutego 2021 roku. Szef NCBR pojawi się już w sesji otwierającej „Gospodarka po pandemii – nowe otwarcie. Europa w odbudowie – nowe wyzwania”. Będzie też uczestnikiem bliku tematycznego EEC INNOVATION. Szczegółowa agenda wydarzenia znajduje się na jego stronie internetowej.

EEC Trends kontynuuje tradycję i markę Forum Zmieniamy Polski Przemysł – do roku 2018 jednej z najważniejszych debat o perspektywach i kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. II edycja EEC Trends to już samodzielna marka wpisująca się w szerokie i rozpisane na wiele miesięcy bieżącego roku spektrum działań związanych z Europejskim Kongresem Gospodarczym 2021.

Zaproszeni Goście, stali uczestnicy Kongresu – eksperci i naukowcy, przedsiębiorcy, inwestorzy i decydenci – wezmą udział w dyskusjach w ramach wskazanych w agendzie obszarów tematycznych.

Kluczowe dla wydarzenia "trendy" to takie grupy zjawisk, które w najbliższej przyszłości będą zmieniać gospodarczą i społeczno-gospodarczą rzeczywistość. Określenie tych dominujących tendencji, przewidywanie ich skutków, komentowanie w opiniotwórczym gronie, a w końcu konkluzje i rekomendacje – wszystko to ma szczególne znaczenie wobec niestabilnej sytuacji świata i gospodarki.

Konferencja EEC Trends będzie okazją do dyskusji na temat trendów, które wyznaczają kierunek zmian w polskiej i europejskiej gospodarce. Nie zabraknie również miejsca do rozmów o tym, co na co dzień nurtuje wszystkich. Będzie to okazja do podsumowania dotychczasowych gospodarczych skutków pandemii, weryfikacji przewidywań z przeszłości, a także – co może najistotniejsze – nakreślenia postcovidowych scenariuszy.

Dyskusja na EEC Trends przygotowuje grunt pod Kongres, wskazując priorytety, akcentując to, co najważniejsze. W toku tego wydarzenia wykuwa się ostateczny kształt Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Dzięki takiemu podejściu, kształt Kongresu jest pojemny – adekwatny do różnych oczekiwań i potrzeb, aktualny i żywy.

EEC Trends potwierdza, że dialog jest wpisany w DNA Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

EEC Trends jest zestawem dyskusji, rozmów, prezentacji i innych form. Przeniesienie do przestrzeni wirtualnej stwarza nowe możliwości – poszerza krąg odbiorców, zapewnia dostęp do treści w czasie rzeczywistym i do ich zarejestrowanej formy – po zakończeniu wydarzeń.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie