Nadrenia Północna-Westfalia to dla polskich spółek atrakcyjny partner i rynek. Powód? Tych jest kilka. Nie bez znaczenia są podobne historia, tradycja i transformacja.
Nadrenia Północna-Westfalia to dla polskich firm atrakcyjne miejsce lokalizacji biznesu.
- Istotna część dużych polskich inwestorów ulokowało swój biznes z tym regionie. To ponad 300 dużych podmiotów, które kooperują w tym landzie. Wiele wspólnego ma z nim region Śląska. Nadrenia Północna-Westfalia ma taką samą historię, przeszła transformację z regionu górniczego do rejonu wysokiej technologii, jaką obecnie przechodzi województwo śląskie - mówił Marcin Diakonowicz, ekspert z dziedziny audytu i doradztwa, podczas sesji "Polska i Nadrenia Północna-Westfalia – współpraca dla przyszłości" odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Wspomniał też, że współpraca jest obopólna i wiele firm z Nadrenii Północnej-Westfalii wybiera Polskę na miejsce swych inwestycji.
- Swoje siedziby mają spółki z Nadrenii Północnej-Westfalii takie jak Metro, Bayer, Remondis, DHL i wiele innych. Obok dużych niemieckich firm, w Polsce swoje interesy lokują też spółki rodzinne. W efekcie Polska to czwarty partner handlowy Niemiec, a Niemcy są pierwszym zagranicznymi partnerem Polski - mówił ekspert.
O tym, dlaczego współpraca Polski i Nadrenii Północnej-Westfalii jest tak owocna, mówił Philip Velmer, szef jednostki biznesowej CEE i Izrael z NRW.Global Business GmbH
- Nadrenia Północna-Westfalia to ekonomiczna siła Niemiec. Współpraca z Polską i polskimi firmami jest oczywista z kilku przyczyn. Pierwsza rzecz to lokalizacja. Infrastrukturalnie i logistycznie Nadrenia to dla Polski droga do europejskich usług i produktów. To też miks dużych firm, dużych graczy, ale też znacząca liczba małych i średnich firm. To również podobna kultura i tradycja. Wiele osób, które tu zamieszkują mają polskie korzenie. Ta silna więź i wspólna historia wpływają na współpracę. W efekcie Nadrenia Północna-Westfalia to dla polskich firm i podmiotów atrakcyjny rynek - mówił Velmer.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie