Banki deklarują gotowość do kredytowania inwestycji i pomocy zarówno dużym firmom, jak i mikroprzedsiębiorcom. Pieniądze powinny znaleźć się m.in. dla deweloperów, hotelarzy, ale też wielu innych sektorów. Niepokojący jest spadek kredytowania w rolnictwie.
O tym, które branże mogą liczyć w najbliższych latach na kredytowanie inwestycji, dyskutowano podczas sesji "Rynek finansowy a gospodarka" zorganizowanej w ramach XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- Wyzwań jest sporo. Popyt na kredyty rośnie, począwszy od hipotecznych. Jesteśmy jednym z liderów finansowania deweloperów – to zawsze była nasza mocna strona. Papierkiem lakmusowym są natomiast obecnie mikroprzedsiębiorcy, którzy są najbardziej narażeni na zmiany w rynku - powiedział Dariusz Szwed, wiceprezes Alior Banku.
Dodał, że Alior Bank chętnie wchodzi w leasing, ale też kredyty obrotowe, na które jest coraz większe zapotrzebowanie.
- To znak, że przedsiębiorcy już odczuli, że będzie lepiej. Oczywiście wciąż jest sporo niewiadomych, jak np. czwarta fala pandemii COVID-19 - zauważył Dariusz Szwed. - Jesteśmy gotowi wspierać naszych klientów. Jesteśmy też aktywni na polach konsorcjalnych. Widzimy tu spory potencjał - stwierdził, dodając że nie będzie ograniczeń, jeśli chodzi finansowanie sektorów gospodarki.
Banki czekają na Krajowy Plan Odbudowy, w ramach którego szczyt inwestycji ma się pojawić w latach 2022-2026.
- Trzymamy kciuki za przedsiębiorców, ale też ustawodawców. To koniecznie. Nie tylko bank i UE, kluczem jest legislacja na miejscu - podkreślił wiceprezes Alior Banku.
Również wiceprezes ING Banku Śląskiego Ewa Łuniewska podkreśliła, że generalnie finansuje on wszystkie sektory. Zaznaczyła natomiast, że już przed pandemią odszedł od finansowania węgla i jego wydobycia.
- Na pewno będziemy wspierać usługi. Chodzi też o bardzo małe firmy, które najbardziej ucierpiały w czasie pandemii. Mam na myśli hotelarstwo czy gastronomię. To mniej podatne sektory na finansowanie, więc sprawa nie jest łatwa - powiedział Ewa Łuniewska.
Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz przyznał, że rosną kredyty mieszkaniowe i wsparcie kredytowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ale nie wszędzie jest tak dobrze.
- Niepokoi mnie, że znów spada kredytowanie rolnictwa. Spadło o ponad 30 proc. w 2020 r., a teraz odnotowujemy kolejne spadki. Musimy się zastanowić jak temu przeciwdziałać - podkreślił.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie