Kluczowe tematy, żywe zainteresowanie, duża skala. Europejski Kongres Gospodarczy tuż tuż
wnp.pl (Oskar Filipowicz) - 09-09-2021
Blisko 100 debat obejmujących najważniejsze trendy i problemy popandemicznego świata i odbudowującej się gospodarki. 5000 gości stacjonarnych i co najmniej dwa razy więcej śledzących dyskusję online. W trakcie specjalnej konferencji poprzedzającej XIII Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) zaprezentowano jego najważniejsze nurty tematyczne, stan przygotowań i formułę organizacyjną wydarzenia, które rozpoczyna się już 20 września.
– Jesteśmy zaskoczeni skalą zainteresowania – przede wszystkim reprezentacji największych globalnych firm, ale także polskiego biznesu – ocenił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
– Czujemy przełomowy charakter epoki, w które żyjemy. To jednak nowy świat – zauważył Jerzy Buzek, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC. – W trakcie kongresowych obrad sprawdzimy, jak czuje się biznes, jak przeżyliśmy pandemię.
Geopolityka, odbudowa europejskiej gospodarki, polityka ochrony klimatu i Zielony Ład, przyspieszająca transformacja cyfrowa i dynamiczne przemiany sektora energii – wokół tych generalnych wątków skupia się tematyka debat tegorocznej edycji EEC.
Trwają ostatnie przygotowania do kolejnej edycji najważniejszej debaty gospodarczej Europy Centralnej – Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w Katowicach w dniach 20-22 września. Istotnym wydarzeniem odmierzającym czas do rozpoczęcia EEC jest konferencja prasowa z udziałem organizatorów i przedstawicieli administracji.
Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem powrotu do gospodarczej i społecznej aktywności w atmosferze skumulowanych wyzwań, jakie stoją przed biznesem i politykami w Europie i na świecie.
Kongres na czas przełomu
– Czujemy przełomowy charakter epoki, w które żyjemy. To jednak nowy świat – zauważył Jerzy Buzek, europoseł i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Rady EEC. – W trakcie kongresowych obrad sprawdzimy, jak czuje się biznes, jak przeżyliśmy pandemię.
Kondycja świata biznesu – wielkiego i globalnego oraz krajowego – wydaje się po trudnych kilkunastu miesiącach, co podkreślano w trakcie spotkania, niezła, o czym świadczy żywe zainteresowanie aktywnym, bezpośrednim udziałem w Kongresie.
– Jesteśmy zaskoczeni skalą zainteresowania – przede wszystkim reprezentacji największych globalnych firm ale także polskiego biznesu, spółek Skarbu Państwa, administracji i samorządu, polskiego rządu i Komisji Europejskiej – mówił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Jerzy Buzek zwrócił uwagę na geopolityczny aspekt tegorocznej debaty nawiązując do aktualnych wydarzeń na świecie i na polskiej granicy wschodniej. – Pytań o sytuację geopolityczną na świecie nie zadawaliśmy jeszcze w dziejach Kongresu w tak dramatycznym kontekście. Zmiany klimatu i działania mające je powstrzymać, ich skutki dla gospodarki pozostaną ważnym nurtem Kongresu.
– Pandemia uzmysłowiła nam dobitnie, że nie nad wszystkim panujemy. Nie mamy wpływu m.in. na zjawiska naturalne, pogodowe, a świat zmienia się również fizykalnie. Już to odczuwamy. Rodzi się pytanie, jak na te zjawiska reagować?
Zdaniem przewodniczącego Rady EEC Polska jest mocno spóźniona jeśli chodzi o transformacje energetyki, z której pochodzi 70 proc, emisji gazów cieplarnianych. – I na to wyzwanie musimy odpowiedzieć, ale nie mogą być to działania podejmowane wbrew obywatelom, bo to o ich dobro nam przecież chodzi – zaznaczył Buzek.
Jak gospodarka wychodzi z pandemicznego kryzysu? Jakie aktywności będą w tym okresie priorytetowo traktowane i finansowane? To inny oczywisty, ale niezwykle istotny nurt debaty.
– Na szczęście polska gospodarka szybko odbiła. To szansa na przyspieszenie transformacji cyfrowej, ale także realizację zmian w regionie, o których owa m.in. w umowie podpisanej między rządem a stroną społeczną – przypomniał Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. – Znamy już podstawowe założenia Polskiego Ładu, które przedstawił premier Morawiecki; o nich także będziemy rozmawiać w trakcie Kongresu.
Wreszcie się spotkamy
Na Kongres zapraszali także gospodarze miasta i metropolii.
– Wreszcie możemy spotkać się w miarę bezpiecznie, by dyskutować o sprawach najważniejszych dla naszej przyszłości – w mieście, w metropolii, w kraju, w Europie i na świecie. To tu w Katowicach zaczęła się ta cykliczna debata, kontynuowana dziś w ramach innych tego typu wydarzeń. Ale to my byliśmy pierwsi. Katowice czekają na gości Kongresu – zachęcał Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zauważył, że to czwarta edycja EEC, której aktywnie towarzyszy GZM. – Pokażemy, co udało nam się w tym czasie zrobić i zaprezentujemy kierunki naszych prac programowych – obiecał Karolczak. – Inne metropolie w kraju są tym zainteresowane, a odwoływać będziemy się także do doświadczeń innych metropolii europejskich.
Kongresowi będzie w tym roku towarzyszyć więcej niż zwykle wydarzeń dodatkowych i specjalnych: uroczyste gale prezentujące laureatów konkursów (Inwestor bez granic, TOP Inwestycje Komunalne, Ranking Inicjatyw Dekarbonizacyjnych), a przede wszystkim European Tech- and Start-up Days – wyjątkowe wydarzenie na polskiej scenie start-upowej z prestiżowym konkursem. W tej edycji Start-up Challenge wzięło udział 170 młodych, innowacyjnych firm. W trakcie EEC poznamy 18 finalistów w różnych kategoriach.
Kongres będzie także miejscem i okazją do promowania nadchodzących wydarzeń o charakterze gospodarczym i rozwojowym, które – pod auspicjami Narodów Zjednoczonych – odbędą się w katowickim MCK: Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021 (grudzień) oraz przyszłorocznego Światowego Forum Miejskiego UN Habitat.
Najbliższe dni to ostatnia szansa na zarejestrowanie uczestnictwa w formule stacjonarnej. Warunkiem takiej formy uczestnictwa będzie paszport kowidowy, potwierdzenie statusu ozdrowieńca lub wykonany test. W ramach promocji przy MCK będzie działał punkt szczepień.
– Międzynarodowe Centrum Kultury to obiekt dający możliwości bezpiecznego przeprowadzenia Kongresu, ale postanowiliśmy jako organizatorzy zastosować wszelkie procedury, by poziom tego bezpieczeństwa podnieść – zapewnił Wojciech Kuśpik, inicjator EEC. – W minionych, tak trudnych miesiącach i teraz, było i jest dla nas jasne, że misja Europejskiego Kongresu Gospodarczego musi być kontynuowana.