Polska gospodarka jest coraz bardziej powiązana z gospodarką światową. Śledzimy zachodzące w niej trendy, staramy się aktywnie reagować na niekorzystne zmiany, oferując rozwiązania legislacyjne oraz planując duże inwestycje publiczne, co pozwoli sucha stopą przejść Polsce czas spowolnienia gospodarczego na świecie - powiedziała Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju podczas sesji inauguracyjnej konferencji EEC Trends w Warszawie.
Sesja ta była poświęcona zagadnieniom makroekonomicznym.
- Szereg zjawisk, jakie zaszły w 2019 roku, pozwala z optymizmem patrzeć na niekorzystne czynniki płynące z zewnątrz – mówiła minister.
Przypomniała, że w ub. roku uzyskaliśmy 4-proc. wzrost PKB, czwarte tak wysokie tempo wśród krajów UE. W 2019 r. znacznie wzrosły wydatki na badania i rozwój, o 15 proc. zwiększyła się liczba podmiotów inwestujących w B+R, a o 11 proc. – liczba pracujących w tym sektorze pracowników naukowych na rzecz przedsiębiorstw.
- To są dobre prognostyki na polskiej gospodarki – podkreśliła Jadwiga Emilewicz. – Podobnie jak to, że kolejny rok uzyskaliśmy nadwyżkę w bilansie handlowym i zmniejszyliśmy uzależnienie naszego wzrostu od cyklu gospodarczego Niemiec.
Minister poinformowała o kilku projektach rządowych, które mają uodpornić naszą gospodarkę na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Wśród nich jest opracowywany projekt pakietu proinwestycyjnego, na wzór rozwiązań stosowanych dla inwestycji B+R. Według założeń, przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od podatku szereg nakładów poniesionych na automatyzację produkcji, zakup maszyn, itp.
- Projekt tego programu chcemy przygotować do czerwca br., aby stał się rzeczywistością w gospodarce od początku 2021 r. – podkreśliła minister Emilewicz.
Innym pomysłem jest przygotowywany projekt ustawy mającej ułatwiać inwestowanie w budowę farm wiatrowych na morzu oraz korekta ustawy o budowie farm wiatrowych na lądzie. Te inwestycje mają przyspieszyć transformacje energetyczną w Polsce, zwiększyć podaż tańszej energii, ale także będą impulsem, by to polscy przedsiębiorcy wnosili większy wkład w te przemiany, nie poprzestając wyłącznie na zakupie technologii.
- Antycyklicznie będzie działało z pewnością budownictwo mieszkaniowe – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie