Inauguracja EEC Trends już wkrótce. W doborowej obsadzie
Oskar Filipowicz - 11-02-2021
Już w najbliższą środę 17 lutego rozpocznie się EEC Trends – dwudniowe wydarzenie w formule online. To druga edycja merytorycznego prologu Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapowiada się – szczególnie ważna w tak trudnym czasie – debata o przyszłości gospodarki. Zapraszamy do rejestracji już dziś.
Gospodarka po pandemii – nowe otwarcie. Europa w odbudowie – nowe wyzwania – to hasła opisujące zakres debaty inaugurującej konferencję.
W dniach 17-18 lutego 2021 r. w debatach drugiej edycji EEC Trends wezmą udział przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu. Transmisje będą dostępne na stronie www.trends.eecpoland.eu oraz w portalu WNP.PL.
W obsadzie prestiżowej debaty otwierającej konferencję pojawią się tuzy polityki, gospodarki i finansów: przedstawiciele administracji z wicepremierem Jarosławem Gowinem na czele oraz menedżerowie ważnych dla polskiej gospodarki firm.
Jak będzie wyglądało nowe gospodarcze otwarcie po pandemii? Co nas – polską gospodarkę w jej europejskim kontekście – czeka w roku 2021? Jak na szanse i przebieg „odbicia” gospodarki i jej funkcjonowanie we wciąż nietypowych realiach wpłynie bilans trudnego roku?
Na te kierunkowe pytania odpowiedzi będą szukali przedstawiciele administracji rządowej: Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii oraz Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej – w dialogu z praktykami biznesu i sektora finansów.
Sektor finansowy i obszar polityki rozwojowej reprezentować będą: Teresa Czerwińska, wiceprezes, Europejski Bank Inwestycyjny, Paweł Borys, prezes zarządu, Polski Fundusz Rozwoju, Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Michał H. Mrożek, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.
Głos polskiego biznesu wybrzmi w debacie dzięki udziałowi Marka Staszka, prezesa zarządu DB Cargo Polska, Tomasza Suchańskiego, prezesa zarządu Żabka Polska i Igora Wasilewskiego, prezesa zarządu PERN.
Odbudowa, ale jak?
Tempo powrotu do normalności to tylko jeden z aspektów – w dużym stopniu uzależniony od czynników pozagospodarczych – prognoz epidemiologów czy skuteczności akcji szczepień. Ludzie gospodarki, jako mocno stąpający po ziemi praktycy, będą się w dyskusji skłaniać zapewne ku temu, co można z dużą doza prawdopodobieństwa przewidywać: jakie zmiany wywołane koronakryzysem będą miały trwały charakter, jakie branże i sektory gospodarki okażą się stabilne, rozwojowe, a jakie poniosą ciężkie straty? Wreszcie – jak będzie wyglądał rynek pracy w najbliższej postpandemicznej rzeczywistości?
Obecność przedstawicieli świata finansów pozwoli w trakcie debaty otwarcia EEC Trends zapytać o stan i przyszłość finansów publicznych w kontekście dalszej pomocy państwa dla firm, ale także o to, jaka będzie w rozpoczynającej się perspektywie finansowej rola rozwojowych środków europejskich mających stymulować odbudowę gospodarki na nowych zasadach.
Europa od nowa
Polska gospodarka radzi sobie w pandemii co najmniej nieźle – lepiej przemysł niż dotknięte lockdownem usługi. Na jej perspektywy rzutuje jednak mocno to, co dzieje się u europejskich sąsiadów – odbiorców polskiego eksportu, kontrahentów i inwestorów, gospodarczych partnerów. Europejski aspekt będzie silnie obecny w debacie otwarcia wydarzenia, które przecież poprzedza tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy – największą debatę o gospodarce w naszym regionie.
Unijna polityka gospodarcza oraz jej narzędzia: Fundusz Odbudowy i inne wehikuły finansowe to niezwykle ważne uwarunkowania gospodarczego resetu. Czy na unijnej scenie gospodarczej w tak zróżnicowanej sytuacji gospodarek krajów członkowskich dominować będą trendy partykularne, obrona własnych interesów, czy współpraca i solidarność w zmaganiu się z gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami pandemii?
Na taką refleksję liczyć mogą wszyscy, którzy zechcą towarzyszyć otwarciu EEC Trends, a potem kolejnym sesjom tematycznym dotyczącym m.in inwestycji, infrastruktury, cyfryzacji i innowacji czy zmian związanych z realizacją strategii Zielonego Ładu. W sesji inaugurującej znajdą odbicie wszystkie wątki, które rozwijać będą uczestnicy kolejnych debat. Warto już teraz przejść procedurę rejestracji, by mieć dostęp do wszystkich treści EEC Trends.