EEC 2020

Ubiegłoroczne EEC Trends odbyło się w klasycznej formule. Tegoroczna edycja to debata online. Tematyka i obsada bez zmian – stale na wysokim poziomie

Już w najbliższą środę 17 lutego rozpocznie się EEC Trends – dwudniowe wydarzenie w formule online. To druga edycja merytorycznego prologu Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Zapowiada się – szczególnie ważna w tak trudnym czasie – debata o przyszłości gospodarki. Zapraszamy do rejestracji już dziś.

  • Gospodarka po pandemii – nowe otwarcie. Europa w odbudowie – nowe wyzwania – to hasła opisujące zakres debaty inaugurującej konferencję.
  • W dniach 17-18 lutego 2021 r. w debatach drugiej edycji EEC Trends wezmą udział przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu. Transmisje będą dostępne na stronie www.trends.eecpoland.eu oraz w portalu WNP.PL.
  • W obsadzie prestiżowej debaty otwierającej konferencję pojawią się tuzy polityki, gospodarki i finansów: przedstawiciele administracji z wicepremierem Jarosławem Gowinem na czele oraz menedżerowie ważnych dla polskiej gospodarki firm.

Jak będzie wyglądało nowe gospodarcze otwarcie po pandemii? Co nas – polską gospodarkę w jej europejskim kontekście – czeka w roku 2021? Jak na szanse i przebieg „odbicia” gospodarki i jej funkcjonowanie we wciąż nietypowych realiach wpłynie bilans trudnego roku?

Na te kierunkowe pytania odpowiedzi będą szukali przedstawiciele administracji rządowej: Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii oraz Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej – w dialogu z praktykami biznesu i sektora finansów.

Sektor finansowy i obszar polityki rozwojowej reprezentować będą: Teresa Czerwińska, wiceprezes, Europejski Bank Inwestycyjny, Paweł Borys, prezes zarządu, Polski Fundusz Rozwoju, Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Michał H. Mrożek, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.

Głos polskiego biznesu wybrzmi w debacie dzięki udziałowi Marka Staszka, prezesa zarządu DB Cargo Polska, Tomasza Suchańskiego, prezesa zarządu Żabka Polska i Igora Wasilewskiego, prezesa zarządu PERN.

Odbudowa, ale jak?

Tempo powrotu do normalności to tylko jeden z aspektów – w dużym stopniu uzależniony od czynników pozagospodarczych – prognoz epidemiologów czy skuteczności akcji szczepień. Ludzie gospodarki, jako mocno stąpający po ziemi praktycy, będą się w dyskusji skłaniać zapewne ku temu, co można z dużą doza prawdopodobieństwa przewidywać: jakie zmiany wywołane koronakryzysem będą miały trwały charakter, jakie branże i sektory gospodarki okażą się stabilne, rozwojowe, a jakie poniosą ciężkie straty? Wreszcie – jak będzie wyglądał rynek pracy w najbliższej postpandemicznej rzeczywistości?

Obecność przedstawicieli świata finansów pozwoli w trakcie debaty otwarcia EEC Trends zapytać o stan i przyszłość finansów publicznych w kontekście dalszej pomocy państwa dla firm, ale także o to, jaka będzie w rozpoczynającej się perspektywie finansowej rola rozwojowych środków europejskich mających stymulować odbudowę gospodarki na nowych zasadach.

Europa od nowa

Polska gospodarka radzi sobie w pandemii co najmniej nieźle – lepiej przemysł niż dotknięte lockdownem usługi. Na jej perspektywy rzutuje jednak mocno to, co dzieje się u europejskich sąsiadów – odbiorców polskiego eksportu, kontrahentów i inwestorów, gospodarczych partnerów. Europejski aspekt będzie silnie obecny w debacie otwarcia wydarzenia, które przecież poprzedza tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy – największą debatę o gospodarce w naszym regionie.

Unijna polityka gospodarcza oraz jej narzędzia: Fundusz Odbudowy i inne wehikuły finansowe to niezwykle ważne uwarunkowania gospodarczego resetu.  Czy na unijnej scenie gospodarczej w tak zróżnicowanej sytuacji gospodarek krajów członkowskich dominować będą trendy partykularne, obrona własnych interesów, czy współpraca i solidarność w zmaganiu się z gospodarczymi i społecznymi konsekwencjami pandemii?

Na taką refleksję liczyć mogą wszyscy, którzy zechcą towarzyszyć otwarciu EEC Trends, a potem kolejnym sesjom tematycznym dotyczącym m.in inwestycji, infrastruktury, cyfryzacji i innowacji czy zmian związanych z realizacją strategii Zielonego Ładu. W sesji inaugurującej znajdą odbicie wszystkie wątki, które rozwijać będą uczestnicy kolejnych debat. Warto już teraz przejść procedurę rejestracji, by mieć dostęp do wszystkich treści EEC Trends.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie