EEC 2020

Grupa Azoty w 2022 r. miała skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 24,6 mld zł

- Grupa Azoty broniła się dość długo, była ostatnią firmą nawozową w UE, która wstrzymała produkcję. Gdy cena spadła, natychmiast wznowiliśmy produkcję – mówi Filip Grzegorczyk, wiceprezes Grupy Azoty.

Filip Grzegorczyk, wiceprezes Grupy Azoty przypomina, że od połowy roku 2021 sytuacja grupy była trudna. - Koszt wytworzenia naszego podstawowego produktu, czyli nawozów, jest kształtowany przez ceny gazu – mówi Filip Grzegorczyk.

Z powodu wzrostu cen surowca Grupa Azoty musiała wstrzymać produkcję. - Grupa Azoty broniła się dość długo, była ostatnią firmą nawozową w UE, która wstrzymała produkcję. Gdy cena spadła, natychmiast wznowiliśmy produkcję – wyjaśnia Filip Grzegorczyk.

I dodaje, że problemem oprócz samego wzrostu cen, była duża dynamika ich zmian.

W ocenie wiceprezesa Grupy Azotów dzisiaj pomimo tego, że ceny gazu są dużo niższe, w dalszym ciągu obserwujemy sporo niekorzystanych zjawisk rynkowych. Mamy zaburzenie sezonowości w kupowaniu nawozów.

- Liczymy na to, że sytuacja popytowo-podażowa wkrótce się ustabilizuje, rolnik będzie miał pieniądze, by kupić od nas nawozy – zaznacza Filip Grzegorczyk.

W jego ocenie wypadek z gazem był krótki, rekonwalescencja będzie długa.

Tekst powstał w trakcie panelu „Gaz, energetyka, przemysł“ w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie