EEC 2020

Marosz Szefczovicz, wiceszef Komisji Europejskiej podczas EEC w 2020 r. W tym roku w Katowiach nie zabraknie także gości z Brukseli

Nowe formy przekazu, dynamiczna formuła, prezentacja różnorodnych stanowisk - taki ma być XIII Europejski Kongres Gospodarczy (EEC), który już we wrześniu 2021 r. odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

  • Tematyka dyskusji będzie dotyczyła wyzwań, jakie przed światem postawiła pandemia COVID-19. Dużo czasu zostanie poświęcone człowiekowi jako obywatelowi i konsumentowi.
  • W ramach Kongresu odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących: konkurs Start-up Challenge, plebiscyt Top Inwestycje Komunalne i ranking Inwestor bez Granic. 
  • W piątek w Katowicach zebrała się Rada EEC. Omówiono agendę wydarzenia i jego stronę organizacyjną.
W roku 2021 Europejski Kongres Gospodarczy przyjął formułę kilkumiesięcznej kampanii obejmującej szerokie spektrum tematów gospodarczych i zróżnicowane formy aktywności - od wydarzeń takich jak zorganizowana w lutym II edycja EEC Trends Online czy majowa odsłona EEC Online, poprzez publikację raportów, rozmowy i debaty poświęcone trendom kształtującym naszą przyszłość.

Kulminacją tego przedsięwzięcia będzie 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którą zaplanowano na 20-22 września 2021 r. Wśród głównych nurtów tegorocznego Kongresu nie zabraknie bieżących problemów związanych z pandemią COVID-19. Paneliści dyskutować będą m.in. o odbudowie gospodarki, Europejskim Zielonym Ładzie, handlu międzynarodowym oraz cyfryzacji. To jednak nie wszystko, co Kongres chce zaoferować.

- Bardzo ważny będzie temat "Obywatel i konsument w czasach nowej normalności". Nie zabraknie szczegółowego omówienia wielu spraw. Na pewno zajmiemy się w ten sposób odnawialnymi źródłami energii, offshorem czy budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Cieszy nas duże zainteresowanie biznesu, Komisji Europejskiej, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, mediów reprezentujących różne środowiska. Kongres w Katowicach charakteryzuje od jego pierwszej edycji niezależność i otwartość. Chcemy, by był miejscem dialogu o sprawach ważnych z dobrym efektem dla regionu, Polski i Europy - powiedział Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Piątkowe spotkanie Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Fot. PTWP

Nowa formuła, dynamiczniejsze dyskusje

Europejski Kongres Gospodarczy zostanie zorganizowany w Międzynarodowym Centrum Kultury w Katowicach. Będą w nim gościć paneliści i pewna liczba widzów. Kubatura obiektu pozwala na zachowanie pandemicznych norm bezpieczeństwa z dużym zapasem.

Grupa PTWP zapowiedziała wdrożenie nowych form przekazu. Sesje będzie można obejrzeć w internecie. Ich formuła będzie atrakcyjniejsza: więcej dynamicznych rozmów, więcej wymiany opinii między uczestnikami debat w taki sposób, aby ścierały się w nich różne stanowiska.

Podczas spotkania Rady Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaproponowano także, aby wydarzenie wykorzystać do promocji szczepień i zorganizować stanowisko do szczepienia szczepionką jednodawkową.

Ponadto ruszyły już prestiżowe konkursy. Swój udział zgłosić można w: Start-up Challenge, plebiscycie Top Inwestycje Komunalne (jubileuszowa 10. edycja) i rankingu Inwestor bez Granic.

Skupić się na człowieku

Chociaż od kilkunastu miesięcy w przestrzeni publicznej wiele mówi się o odbudowie gospodarki i biznesu, potrzebie wyjścia z kryzysu administracji centralnej i samorządowej, Rada Europejskiego Kongresu Gospodarczego przypomina, że w centrum uwagi powinien być człowiek i jego potrzeby.

- Musimy pamiętać, że dla biznesu ważny jest konsument. Ważny w ogóle po pandemii będzie człowiek. Biznes musi sobie odpowiedzieć na pytania, czego oczekuje, jak się zachowuje, na co będzie pozwalał, bo to może być inny człowiek niż przed pandemią. Wszyscy jesteśmy konsumentami a biznes musi się dowiedzieć, jacy dokładnie będziemy po pandemii - zauważył prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Rady EEC.

Jak z kolei powiedziała Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, w najbliższym czasie dyskusje decydentów różnych branż i sektorów, muszą skupić się na tym, że pandemia zmieniła postrzeganie niemal każdego aspektu życia.

- Ważnym tematem w najbliższym czasie będzie przygotowanie ludzi na nową rzeczywistość. Ta nowa rzeczywistość, która zrodziła się poprzez pandemię, będzie inna. Oczywiście wrócimy do realnych spotkań, jednak wzbudzone oczekiwania pracowników, pracodawców czy studentów, nie pozwolą nam wrócić do rzeczywistości, którą znamy. Jesteśmy świadkami, kiedy cyfryzacja i automatyzacja stają się osią działań naszej każdej aktywności - stwierdziła.

Problemem staje się jednak brak wykonawców i ekspertów w małych i średnich przedsiębiorstwach.

- Centra usług wspólnych drenują  informatyków - to duży problem i duże zagrożenie. Mniej się obawiam, że sztuczna inteligencja wyeliminuje ludzi z rynku. Najpierw zrobią to duże korporacje - powiedział Artur Pollak, prezes APA Group.

Katowice - najlepsze miejsce do spotkań biznesu

Rada skupiła się także na miejscu, w którym organizowany jest Kongres. Zauważono, że Katowice są miejscem, w którym przedstawiciele biznesu chętnie się spotykają, rozmawiają czy negocjują. Przypomniano także, że to właśnie podczas EEC podpisano wiele umów o współpracy - w tym także umów międzynarodowych.

- Śląsk potrzebuje strategii aktywnych. Ten region jest kapitałem dla Polski i polskiego przemysłu. Osobiście irytuję się, kiedy słyszę dyskusję, że Śląsk jest problemem, że trzeba go ratować. Należy wyeksponować możliwości, które tu są. Dla niektórych górnicy to osoby z kilofami, a tymczasem to ludzie, którzy obsługują automatyczne urządzenia i maja ogromną kulturę organizacyjną. Poza tym oni są. A pracowników zaczyna nam brakować - stwierdził Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

O tym, że miejsce organizacji Europejskiego Kongresu Gospodarczego ma spory potencjał, przekonane są także lokalne władze. Jednocześnie zauważają jednak potrzebę ciągłego poszukiwania nowych kierunków rozwoju.

- Przed nami wielkie wyzwania dotyczący transformacji. Należy się zastanowić, na jakim przemyśle ma się opierać Śląsk. Być może nie musi to być przemysł tradycyjny, może to być nauka. Rozmawiamy z uczelniami o takim skoku jakościowym, żeby dla stolicy aglomeracji zbudować "drugą nogę”. Mamy już strefę kultury a teraz czas na strefę nauki. To mogłoby być motorem dla całego regionu - stwierdził Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dowiedz się więcej o Europejskim Kongresie Gospodarczym

EEC

Szanowny Użytkowniku!

Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co możesz zrobić:

Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie