Fit for 55, kryzys gospodarczy, droga ropa. Branża lotnicza i jej problemy na EEC 2021
Adam Sierak - 16-09-2021
CPK, CPK i jeszcze raz CPK. Tak gorzko przedstawiciele branży lotniczej w Polsce streszczają dyskusję ministrów i szerzej – decydentów – o tym sektorze. Wyzwań jest jednak dużo więcej niż budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, czego dowodem będzie sesja Europejskiego Kongresu Gospodarczego „Komunikacja lotnicza – nie będzie już tak samo”.
Goście Kongresu przeanalizują m.in. obraz branży lotniczej i odpowiedzą na pytania, jakie zmiany zaszły w strukturze rynku oraz jakie są kierunki, wolumeny podróży i transportu towarów.
Zastanowią się tez nad tym, jaki wpływ na funkcjonowanie lotnictwa będzie miała w najbliższych latach krajowa polityka, ale także ta spowodowana klimatycznymi ambicjami Unii Europejskiej.
Zaproszenie do naszej lotniczej debaty podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przyjął Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, który jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Rozmowa z wiceministrem Horałą, który politycznie odpowiada za nadzór tego sektora, poprzedzi późniejszą, szerszą dyskusję. Minister będzie musiał się zmierzyć z pytaniami o jakość projektu rządowego dokumentu „Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce”, a także z pytaniami o podwyżki opłat nawigacyjnych.
W sesji swój udział potwierdzili: Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych w Polskich Liniach Lotniczych LOT; Andrzej Kobielski, członek zarządu ds. handlowych w Enter Air; Janusz Janiszewski, p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej; Tomasz Prokopiuk, zastępca dyrektora ds. interesariuszy lotniskowych, Centralny Port Komunikacyjny; Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych oraz szef Katowice Airport; Stanisław Wojtera, prezes zarządu P.P. „Porty Lotnicze”.
W tej części sesji tematów do poruszenia jest mnóstwo. Będziemy rozmawiać o wpływie ostatnich kilkunastu miesięcy na firmy z branży i jak bardzo wpłynęło to na strukturę rynku.
Będzie też o standardach bezpieczeństwa – co powinno zostać z nami z COVID-owych rozwiązań i obostrzeń, by branża była mniej podatna na podobne zagrożenia w przyszłości?
Biznesowo będzie trzeba się zmierzyć z pytaniem o dywersyfikację źródeł przychodów – czy potrzebna, w jakim kierunku lotnictwo powinno podążać w tej kwestii.
Przeanalizujemy rosnące koszty prowadzenia działalności lotniczej. W szczególności jeśli chodzi o opłaty nawigacyjne, ceny usług i ceny paliwa.
Przyjrzymy się „Polityce rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce”. Będą oceny tego rządowego dokumentu i odpowiedzi na pytania: w jakim stopniu odpowiada on na potrzeby branży, czego zabrakło i jakich generalnych zmian oczekuje sektor.
Nie pominiemy tematu pakietu Fit for 55 i jego wpływu na konkurencyjność europejskiego lotnictwa.