Uczestnicy największej imprezy biznesowej Europy Centralnej zmierzą się w ramach szerokiej debaty z najważniejszymi dylematami rozwojowymi światowej, europejskiej i polskiej gospodarki. W Katowicach rozpoczął się XIII Europejski Kongres Gospodarczy.
- Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) odbywa się w dniach 20-22 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
- Kongres to ponad 100 różnego rodzaju wydarzeń – od dyskusji panelowych poprzez gale prestiżowych wyróżnień po mniej oficjalne spotkania i rozmowy biznesu.
- Dziś i w kolejnych dniach – debaty, spotkania i rozmowy o najważniejszych problemach i wyzwaniach czasu popandemicznej odbudowy gospodarki. Wybrane wydarzenia będą transmitowane na portalu WNP.PL.
– Kongres zmienił się, dostosował się do nowych warunków, wzbogacił się o nowe atrakcyjne formy przekazu, zwiększył zasięg oddziaływania, ale pozostał otwartym i niezależnym forum debaty o europejskiej gospodarce, o warunkach jej rozwoju, o przyszłości Europy – zapewnił witając gości Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego Kuśpik podkreślił, że w ostatnich 13 latach polska gospodarka i samorząd terytorialny dokonały cywilizacyjnego skoku dzięki obecności w Unii Europejskiej. Tempo tego rozwoju zahamowała pandemia, powrót do normalności przebiega szybciej niż mogliśmy przewidywać, a znaków zapytania przybywa, poszerzają się obszary niepewności.
To właśnie dziedziny gospodarki i życia społecznego, w których zmiany są głębokie i szybkie, a ich konsekwencje nieznane, znajdą się w głównym nurcie trzydniowej debaty: nowa sytuacja geopolityczna i globalny handel, dylematy odbudowy gospodarki, zielona transformacja gospodarki i związane z nią wyzwania dla firm, nowe oczekiwania obywateli i konsumentów, przyspieszone procesy digitalizacji gospodarki i inwestycje w nowe technologie.
Gości powitali przedstawiciele władz regionu: Marcin Krupa, prezydent i Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Marcin Krupa, prezydent Katowic Gospodarze Katowic wyrażali radość, że goście Kongresu mogą spotkać się znów bezpośrednio, by szukać odpowiedzi na pytania wynikające z popandemicznych zmian. Podkreślali niezmienność misji Kongresu w zmieniającej się szybko rzeczywistości.
– Kongres był aktywny w czasie pandemii i zdał egzamin, a nawet poszerzył zasięgi. Rzeczywistość zmieniła się, ale problemy pozostały – ocenił Kazimierz Karolczak. – Będziemy rozmawiać m.in. o tym, jak budować gospodarkę opartą na wiedzy w naszym regionie. Każde rozwiązywanie problemów globalnych musi zacząć się na poziomie lokalnym.
Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Pandemia zatrzymała świat, Europę i Polskę, ale Polska jako jedno z pierwszych państw na świecie wróciła do wzrostu sprzed pandemii. Chcielibyśmy, aby to dotyczyło całej Europy – mówił Jarosław Wieczorek. – Życzę, by konkluzje Kongresu przyniosły realne wdrożenia.
Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski Uczestnikami debaty otwarcia pod hasłem „Gospodarka – czas odbudowy” są Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i prognozowania, Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej oraz wysokiej rangi politycy krajów środkowoeuropejskich.
Gościem bloku otwarcia EEC będzie także Swiatłana Cichanouska, działaczka polityczna, kandydatka na prezydenta Białorusi w roku 2020. Całość poprowadzi w roli moderatora Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Europejski Kongres Gospodarczy to od lat największe tego typu wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej. Program obejmuje ponad sto różnych wydarzeń składających się na wielowątkową debatę o gospodarce. Udział w Kongresie biorą politycy europejscy, szefowie resortów gospodarczych polskiego rządu, samorządowcy, dyplomaci, naukowcy, eksperci i przedstawiciele mediów, a przede wszystkim reprezentaci biznesu: wielkich europejskich i światowych korporacji, ale także mniejszych firm – producenci i usługodawcy, inwestorzy i eksporterzy.
Kongresowi po raz szósty towarzyszy European Tech- and Start-up Days – spotkanie młodego biznesu oraz firm wykorzystujących najnowsze technologie z przedstawicielami potencjalnych inwestorów zainteresowanych innowacjami.
Więcej o Kongresie na stronie wydarzenia.