Największa impreza biznesowa Europy Centralnej gotowa do startu. To już XIII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Debata otwarcia wskaże główne tematyczne nurty rozwijane w kolejne dni w specjalistycznych dyskusjach biznesu, polityków i ekspertów.
Wśród gości Europejskiego Kongresu Gospodarczego są najważniejsze postacie europejskiej polityki i przedstawiciele resortów gospodarczych polskiego rządu; autorytety, osobowości, eksperci. A przede wszystkim przedstawiciele biznesu – największych światowych korporacji i mniejszych prywatnych firm budujących potencjał m.in. polskiej gospodarki.
Europejski Kongres Gospodarczy wzbogaca formułę organizacyjną o nowe modele przekazu – przy zachowaniu swojego nadrzędnego celu. EEC to nadal otwarte i niezależne forum debaty o europejskiej gospodarce, o przyszłości Europy.
W programie Kongresu liczne wydarzenia towarzyszące: gale, briefingi, bankiety, koncerty, oraz nieoficjalne, ale po pandemicznej izolacji tak potrzebne, spotkania i kuluarowe dyskusje.
W głównym nurcie tegorocznej kongresowej debaty – podzielonej na tematyczne ścieżki i rozłożonej na blisko sto sesji, spotkań, rozmów i innych wydarzeń – znajdą się wszystkie najważniejsze problemy szybko zmieniającej się europejskiej gospodarki wraz ze społecznym i geopolitycznym kontekstem tych przeobrażeń.
Wiele z tych kluczowych tematów zostanie poruszona już w trakcie debaty otwarcia z udziałem europejskich i polskich polityków, poprzedzonej wystąpieniem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i moderowanej przez europarlamentarzystę Jerzego Buzka, byłego przewodniczącego parlamentu Europejskiego.
Debata wśród znaków zapytania
Będzie mowa o planie odbudowy gospodarki wraz z jej trwającymi już przeobrażeniami związanymi z realizacją celów Europejskiego Zielonego Ładu.
Zmianom gospodarczym mającym ograniczyć negatywny wpływ produkcji czy wytwarzania energii na środowisko i klimat towarzyszą zmiany na globalnej scenie politycznej i gospodarczej, a także przyspieszona przez pandemię digitalizacja oraz pojawienie się nowych modeli zachowań i nowych oczekiwań obywateli i konsumentów.
Przyspieszona zielona transformacja gospodarki, boom w e-commerce, zawirowania w logistyce i handlu, zmiany w kierunku produkcji zrównoważonej, minimalizującej wpływ na środowisko – wszystko to stawia przed firmami całkiem nowe wyzwania. Czego potrzebujemy, by zmiany ta miały przebieg włączający, a nie wykluczający, by pozytywnie wpłynęły na konkurencyjność – tak różniących się od siebie – europejskich gospodarek. To jedno z kluczowych pytań Kongresu.
Gospodarka to ludzie
Firmy zostały w pandemicznym kryzysie silnie dofinansowane ze środków publicznych, co zostało przyjęte ze zrozumieniem, ale refleksja na temat długofalowych skutków tych działań dopiero nadchodzi – jest na nią miejsce także w ramach EEC.
W programie Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbędzie się szereg rozmów i dynamicznych debat z opiniotwórczymi przedstawicielami biznesu, politykami i ekspertami o trendach rozwojowych mających kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki (pod szyldem EEC People i EEC Politics).
Siłą Kongresu pozostają bowiem od lat jego uczestnicy, którzy i w tym roku nie zawiedli. Doborowy skład polityków europejskich i przedstawiciele gospodarczych resortów polskiego rządu buduje prestiż Kongresu, ale to przedsiębiorcy, inwestorzy, menedżerowie – praktycy gospodarki – są „solą Kongresu”. W tej edycji dopisali zarówno wielcy globalnej ekonomii, jak i przedstawiciele mniejszych prywatnych firm stanowiących – o czym przekonujemy się w ostatnich miesiącach – o sile, odporności i zdolności adaptacyjnej każdej gospodarki.
Europejski Kongres Gospodarczy to nie tylko panelowe dyskusje czy rozmowy, ale także liczne wydarzenia towarzyszące, wieczorne uroczyste Gale i bankiety. Poznamy laureatów konkursu Inwestor bez granic, zwycięzców Rankingu Inicjatyw Dekarbonizacyjnych, wyróżnimy Top Inwestycje Komunalne oraz wyłonimy finalistów Start-up Challenge 2021.
Stałym i w dużym stopniu autonomicznym wydarzeniem będzie European Tech- and start-up Days – spotkanie młodej innowacyjnej gospodarki z dużym, tradycyjnym biznesem zainteresowanym inwestowaniem w nowe technologie i niebanalne biznesowe koncepcje.
Kongres od nowa
W ostatnim czasie Kongres zmienił się, dostosował się do nowych warunków, wzbogacił się o nowe formy przekazu, zwiększył zasięg oddziaływania. Jednak misja jednej z największych i najważniejszych debat gospodarczych w Europie Centralnej pozostała, co podkreślają organizatorzy, niezmienna. Europejski Kongres Gospodarczy – w ostatnim okresie także w formule online oraz hybrydowej – pozostał otwartym i niezależnym forum debaty o europejskiej gospodarce, o warunkach jej rozwoju, o przyszłości Europy.
Powrót do (nowej?) normalności przebiega szybciej niż mogliśmy przewidywać, ale przed polską, europejską i światową gospodarką wciąż sporo znaków zapytania. Nie zniknęła, a nawet nasiliła się obecna już przed pandemią niepewność, poczucie niestabilności. Potrzeba dyskusji staje się w tej sytuacji szczególnie silna, a miesiące izolacji jeszcze ją wzmogły.
Kongres od lat nie tylko opisuje aktualną gospodarczą rzeczywistość. Istotnym tematem tej ważnej debaty jest nadal nieostro rysująca się przyszłość – wymagająca wspólnej refleksji i dialogu.