Nikt nie podważa kluczowej roli surowców krytycznych, ale nie można bezkrytycznie ich traktować. O ich znaczeniu dla zielonej transformacji gospodarki będziemy rozmawiać w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 24-26 kwietnia w Katowicach.
Są niezbędne w procesie transformacji energetycznej. Równocześnie skutki ich wykorzystania są dalekosiężne i niekoniecznie pozytywne. Surowce krytyczne, w tym metale ziem rzadkich, sprawiają, że Europa może wpaść, a być może już wpadła, w pułapkę uzależnienia.
I ten proces prawdopodobnie będzie się pogłębiać ze względu na rosnące zapotrzebowanie związane m.in. z cyfryzacją.
O tych problemach, ale także o szansach, takich jak możliwości własnego wydobycia tych metali w demokratycznych krajach Zachodu czy ich recyklingu, będziemy rozmawiać 25 kwietnia, drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas panelu „Surowce krytyczne“ będącego elementem sesji "Zielona transformacja gospodarki". Początek o godz. 14.30.
Do udziału w sesji został zaproszony m.in. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący PE w latach 2009-2012, premier RP w latach 1997-2001 i przewodniczący Rady EEC, który wielokrotnie podnosił kwestię znaczenia surowców krytycznych dla Unii Europejskiej.
W czasie debaty nie może zabraknąć ekspertów, takich jak Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, podsekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa i Andrzej Głuszyński, pełniący funkcję zastępcy dyrektora ds. służby geologicznej w Państwowym Instytucie Geologicznym -Państwowym Instytucie Badawczym oraz Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa.
Wśród zaproszonych gości jest również Tomasz Rogala, prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej i równocześnie wiceprezes-senior Euracoal, a także Jadwiga Wiśniewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego.
Sesję dotycząca surowców krytycznych będzie moderował dziennikarz portalu WNP.PL Tomasz Nieć.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie