Odnawialne źródła energii w Polsce się rozwijają, choć nie bez problemów i przeszkód. Tempo inwestycji w zieloną generację może zostać przyśpieszone. Europa musi uniezależnić się od paliw kopalnych. Przyszłość zielonej energetyki to jeden z ważniejszych tematów Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Transformacja już trwa, choć jej tempo (zbyt szybko, zbyt wolno?) to temat dyskusji i sporów. Nowe perspektywy rozwoju energetyki odnawialnej (OZE) w Europie i w Polsce będą tematem dyskusji w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), który rozpoczyna się 25 kwietnia 2022 r. w Katowicach.
W debatach ściśle związanych z problematyką energetyki odnawialnej wezmą udział:
– Artur Fryczkowski, wiceprezes zarządu Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich
– Dolf Gielen, dyrektor ds. innowacji i technologii, International Renewable Energy Agency
– Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej
– Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska
– Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych PKN Orlen
– Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica
– Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes zarządu Baltic Power, dyrektor Biura Morskich Farm Wiatrowych PKN Orlen
– Piotr Markowski, prezes zarządu Corab
– Rafał Miland, wiceprezes zarządu PERN
– Piotr Nerwiński, partner Dentons
– Adam Ogrodnik, wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego
– Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju
– Michał Piekarski, partner Baker McKenzie
– Michael Prutsch, członek zarządu Offshore Ørsted Polska, dyrektor ds. rozwoju w krajach bałtyckich
– Grzegorz Strzelczyk, prezes zarządu Lotos Petrobaltic
– Robert Szczotka, dyrektor Biznesu Systemów Napędowych ABB w Polsce
– Tomoho Umeda, prezes Hynfra
– Joanna Wis-Bielewicz, dyrektor ds. rozwoju rynku Offshore Ørsted Polska
– Jarosław Wróbel, wiceprezes zarządu ds. inwestycji i innowacji, Grupa Lotos
– Szymon Wojnicki, prezes zarządu Energa Green Development, Grupa Orlen
– Ireneusz Zyska, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
W 2010 roku, z 157,7 TWh wyprodukowanych w krajowych elektrowniach, aż 86,6 proc. pochodziło z węgla. OZE odpowiadało za zaledwie 6,9 proc. produkcji. W 2021 roku było już 16,9 proc. energii ze źródeł odnawialnych (30,4 TWh).
Największym wytwórcą OZE jest od wielu lat w Polsce energetyka wiatrowa, odpowiedzialna za produkcję ponad 15 TWh rocznie. Udział węgla w miksie energetycznym zmalał do 70,8 proc. w 2021 roku
Zdecydowany impuls dla inwestycji w odnawialne źródła energii stał się historyczną potrzebą chwili. Bez tego przyspieszenia nie można sobie wyobrazić zerwania z dostawami paliw z Rosji. W 2040 r. połowa produkcji energii elektrycznej w Polsce ma pochodzić z odnawialnych źródeł.
Jednym z warunków jest regulacyjne odblokowanie rozwoju generacji wiatrowej na lądzie. Polska ma niewykorzystany potencjał produkcji energii z wiatru na lądzie. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, lądowa energetyka wiatrowa w Polsce ma 7,1 GW mocy zainstalowanej, a jej możliwości są szacowane na około 30 GW. W 2021 wiatraki na lądzie miały 9,4-procentowy udział w produkcji energii elektrycznej, a jak twierdzą eksperci ING Banku Śląskiego, mogłoby być to nawet 4 razy więcej!
Jak rozwój generacji wiatrowej na morzu zmieni polską scenę OZE i cały sektor energii? Osobna sesja Kongresu zostanie poświęcona morskiej energetyce wiatrowej – jej docelowemu znaczeniu dla powodzenia transformacji polskiej energetyki i polskiej gospodarki.
W debacie „Dystrybucja energii – czas inwestycji” jedno z kluczowych pytań będzie dotyczyć potrzeb inwestycyjne w infrastrukturze przesyłowej i dystrybucyjnej. Związanych z przyłączaniem nowych źródeł odnawialnych. Od stanu sieci elektroenergetycznej zależy tempo rozwoju źródeł odnawialnych – szczególnie tych rozproszonych.
W debacie o rozwoju energetyki odnawialnej ważnym aspektem są możliwości magazynowania energii – kwestia kluczowa dla stabilności dostaw i bezpieczeństwa energetycznego wobec ograniczeń dyspozycyjności źródeł odnawialnych zależnych od zewnętrznych warunków pogodowych. Jak może wyglądać magazynowanie energii w skali lokalnej? Jak to robić efektywnie, tanio i w sposób zrównoważony? Z jakich technologii Możemy skorzystać? To tylko niektóre pytania tej debaty.
Technologie i gospodarka wodorowa w Europie i w Polsce w sposób bezpośredni zależą od rozwoju energetyki odnawialnej – produkcja wodoru to proces energochłonny, który ma ekologiczny sens przede wszystkim przy wykorzystaniu energii odnawialnej (tzw. zielony wodór).
Inwestycje w odnawialną generację energii pojawią się także w dyskusjach o zielonej transformacji energetyki, bezpieczeństwie energetycznym czy finansowaniu zielonych inwestycji. Warto prześledzić już teraz agendę EEC, by odkryć, w jak wielu aspektach i kontekstach przewijać się będzie przez Kongres problematyka OZE.
----
Tekst ten powstał w ramach przygotowań do Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022. Więcej informacji o programie oraz bieżące informacje i relacje już od 25 kwietnia w portalu WNP.PL oraz na stronie wydarzenia.
Oglądasz archiwalną wersję strony Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Co możesz zrobić:
Przejdź do strony bieżącej edycji lub Kontynuuj przeglądanie